Kudüs'te tek güvenli Müslüman toprağı Burj LuqLuq

Burj Al-LuqLuq, Kudüs’ün Eski Şehir duvarlarında hizmet veriyor. Burası Kudüslü çocukların oyun oynayabileceği, yetişkinlerin ise istedikleri gibi vakit geçirebileceği tek güvenli bölge olarak görülüyor. Hatice Sarı yazdı.

Kudüs'te tek güvenli Müslüman toprağı Burj LuqLuq

Bir sabah Mescid-i Aksa’da sabah namazını kıldıktan sonra Aksa’nın avlusunda oturup güneşin doğuşunu beklemiştik. Ardından Aksa’ya giden daracık yollarda felafel kokuları arasında yürürken ilkokul çağında, sırtında kendilerinden büyük çantalarıyla okula giden çocukları izlemiştik.

Filistin’de, hassaten Kudüs’te çocukların günü sabah namazıyla başlıyor. Kimisi okul çantasını da alıp geliyor Aksa’ya, namazdan sonra çocuklar için oluşturulan ilim halkalarına katılıp öyle gidiyor okuluna. Aksa nöbetini yerine getirdikten sonra çantasını sırtlayıp gidiyor.

Şam kapısının yanındaki surlarda yürüyüş yaptığımız bir gün bu ufacık çocuklardan birinin iki İsrailli asker tarafından durdurulup çantasının aranmasına şahit olmuştuk. Çocuklar okullarına, gençler iş yerlerine geç kalsınlar diye özellikle durduruluyorlar Kudüs sokaklarında Müslüman çocuklar ve gençler… Çocuğun okul çantasındaki defterleri yere boşaltıp aralarına bakıyordu askerler. Çünkü Kudüs sokaklarındaki her Müslüman küçük çocuk potansiyel bir tehdit unsuru, elinde kocaman silahı ve üzerindeki çelik yeleği ile Aksa’nın kapısında nöbet tutan her İsrail askeri için…

Bomba sesleri arasında suskunluğa terk edilmiş Filistin toprakları

Kudüs’ün rutini haline gelmiş bu manzarayı ilk gördüğümde iliklerime kadar titrediğimi hissettim. Fakat insan çok garip bir canlı işte, en alışılmaz dediğimiz şeylere bile belli bir süre sonra alışıyoruz. Bu sokaklarda çocuklara, gençlere yapılan işkenceleri gördükten sonra, Aksa’da bir Cuma namazı esnasında başımızın üzerinde patlatılan bombalara gözlerimizle şahit olduktan sonra, her teheccüd vakti ezanla değil de İsrailli askerlerin ortalığa korku salmak için patlattığı ses bombalarıyla uyandıktan sonra bu hal bile klasikleşmiş bir rutin haline geliyor insan için.

Kısacası alışılıyor… Bomba sesleri arasında suskunluğa terk edilmiş Filistin toprakları üzerinde yaşayan Müslüman çocukların bu durumuna engel olabilmek için çabalayan çok güzel insanlar da var Kudüs’te.

Kudüslü çocukların oyun oynayabileceği tek güvenli bölge

1991 yılında Kudüs’te kurulan Burj Al-LuqLuq, bunun en güzel örneklerinden birisi. Aksa’da kıldığımız bir yatsı namazının ardından Burj Al-LuqLuq Sosyal Toplum Merkezi’nin yolunu tuttuk. Kudüs’te bize mihmandarlık eden Mousa Hijazi’nin davetiyle gittiğimiz Burj Al-LuqLuq, Kudüs’ün Eski Şehir duvarlarında hizmet veriyor Müslüman çocuklara. Kudüs sınırları içerisinde Burj Al-LuqLuq’ın bulunduğu arazi, Kudüslü çocukların oyun oynayabileceği, yetişkinlerin ise istedikleri gibi vakit geçirebileceği tek güvenli bölge olarak görülüyor.

Burj Al-LuqLuq birçok işini bağışlarla karşılıyor. Türkiye’den ciddi bir nakdi yardım akıyor Burj’a. Tek güvenli bölge olmasının sebeplerinden birisi de. Mousa Hijazi’ye neden güvenli olduğunu sorduğumuz zaman, “Buraya girmeye çalışan İsrail askerleri ve Yahudiler çok ciddi bir Müslüman tahakkümüyle karşı karşıya kalıyorlar. Savunmasız insanların evlerini yıktıkları gibi burayı da yıkmayı düşünüyorlar ama yaptığımız baskılarla bunu bugüne kadar çok defa önledik” diyor.

Müslüman hanımlar için de programlar düzenleniyor burada

Burj Al-LuqLuq’ta savaş bölgesinde yaşayan çocukların da gündelik hayatlarına tat katacak aktiviteler gerçekleştiriyorlar. Çocuklar için basketbol ve futbol kursları düzenliyorlar. Ayın belirli zamanlarında Müslüman hanımlar için de programlar hazırlıyorlar. Kudüslü çocuklarla Mescid-i Aksa konulu resim yarışmaları düzenleyip Aksa’nın bahçesinde sergiler açıyorlar. Dünyanın dört bir tarafından edebiyatçıları davet ettikleri bir Edebiyat Festivali bile gerçekleştirdiler.

Kudüs topraklarında Müslüman çocukların manevi rehabilitasyonu için çalışıyorlar bir nevi. Kudüslü çocuklar, bu topraklarda dünyaya geldikleri andan itibaren omuzlarına yüklenmiş ümmetin yükünü biraz olsun hafifletebiliyorlar burada. Böyle güzel kapılar ve burada çalışan güzel insanların vesilesiyle de okula giderken durdurulup çantalarının içindeki defterlerinin aralarına kadar askerler tarafından aranmalarına üzülmüyorlar.

Burj al LuqLuq'a dair bir video:

 

 

Hatice Sarı yazdı

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2015 Cumartesi 12:01 Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 13:16
banner25
YORUM EKLE

banner26