Konevi sohbet halkası kuruldu

Konya'da Tarihi Konevi Kütüphanesi'nde Konevi sohbet halkası oluşturuldu. Halkada Kırk Hadis ve Fatiha Tefsiri kitapları muhakeme edilecek.

Konevi sohbet halkası kuruldu

Meram Belediyesi Sadreddin Konevî Araştırma Merkezi Konya’nın manevi mimarlarından Konevi’nin daha iyi tanınması ve tanıtılması için faaliyetlerine hız verdi. Tarihi Konevi Kütüphanesinde Cuma akşam ilki yapılan sohbete Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu konuşmacı olarak katıldı.

Konevi sohbet halkasıProgramın başında kısa bir konuşma yapan MEBKAM Başkanı Hasan Yaşar, “Danışma Kurulumuzun aldığı tavsiye kararları çerçevesinde Cuma akşamları Konevi Sohbetleri düzenliyoruz. Konevi’nin yaşadığı dönemde teşekkül etmiş ve yüzyıllarca dünyaya ışık saçmış olan bir yerde bu programların yapılması çok manidardır. Burada yapacağımız programlarla yeniden o manevi havayı teneffüs edeceğiz” dedi.

Konevi Türbesi ve Camisi’nin bulunduğu yerin 55-60 sene önceki durumu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu, “Nasıl ki musikiyi seven insanlara musikişinas deniliyorsa Mevlana’yı tanıyıp sevenlere Mevlana Şinas, Konevi’yı iyi tanıyanlara da Konevi Şinas denilir. Ya da psikolog, sosyolog gibi Konevilog da denebilir. Konevi hazretlerinin tanıtılması için öncelikle onun her iki yönünün de iyi anlatılması gerekir. Dini, ilmi, felsefi ve diğer bütün yönleriyle onu çok iyi anlamak lazım” diye konuştu.

Konevi sohbet halkası

Konevi Mahallesi’nde ikamet eden bir vatandaş kütüphane 60-70 yıl önce çok önemli el yazması kitapların bulunduğunu anlattı.

Konevi Sohbetleri’nin ilki genel bir değerlendirme şeklinde geçerken bundan sonraki haftalarda onun Kırk Hadis ve Fatiha Tefsiri kitaplarından sohbetler yapılacak.

Yusuf Uzak sevinerek bildirdi.

Yayın Tarihi: 15 Kasım 2009 Pazar 16:19 Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:11
banner25
YORUM EKLE

banner26