Kâmil Eşfak Berki’nin Yalova’sı

"Mecelleyi hazırlayan Hukuk âlimi Ali Himmet Berki’nin bu münevver torunu Yalovalılar için gerçekten bir övünç kaynağıdır. İsmi Yalova’da bir caddeye bir okula veya bir kültür merkezine verilebilir. Önemli olan insanların kıymetini yaşarken bilmek değil midir?" Mehmet Baş yazdı.

Kâmil Eşfak Berki’nin Yalova’sı

Geçen hafta Yalova’daydım. Şair abimiz Kâmil Eşfak Berki’nin nazik davetleri ve mihmandarlığıyla Yalova’yı yakından temaşa etme fırsatı buldum. Daha önceleri Yalova’nın içinden gelip geçmiştim fakat bu kadar yakından tanıma imkânı bulamamıştım.

Kâmil Eşfak Berki ağabeyimizin rahmetli babası ağır ceza hâkimi Saadeddin Berki tarafından yaptırılan ve etrafında bambu ağaçlarının ve heybetli ağaçların olduğu evinde resmen bir tarihi soluklandım. Osmanlı’dan bu zamana uzanan bir ulema ailesinin ferdi olan Kâmil Bey, gerçekten bu durumu en vakarlı haliyle temsil ediyor. Bence Mecelleyi hazırlayan Hukuk âlimi Ali Himmet Berki’nin bu münevver torunu Yalovalılar için gerçekten bir övünç kaynağıdır. İsmi Yalova’da bir caddeye bir okula veya bir kültür merkezine verilebilir. Önemli olan insanların kıymetini yaşarken bilmek değil midir?

Armutlu Yarımadası'nın kuzey kıyısı ile Samanlı Dağları'nın kuzey eteklerine kurulmuş olan Yalova, gerçekten ilginç bir şehir. Ülkemizin her yerinden gelen insanlar burada toplanmış ve huzur içinde yaşıyorlar. Ayrıca Balkanlar’dan gelen Evlad-ı Fatihan’ların yer tuttuğu bu ilimizin eski ismi Yalakabad; bu isim sulak yer anlamına geliyor. Son yüz yıl içinde üstünden bir Yunan mezalimi ve bir deprem felaketi geçmiş. Buna rağmen “yıkılmadım, ayaktayım” diyen bir şehir.

Yalova’da, İstanbul, İznik ve Bursa’dan beslenen bir şehir kültürü, henüz tam anlamıyla ortaya çıkmasa da kendini hissettiriyor. Şehirlerin kentlere evirildiği dönemlerde Yalova’nın kentten bir şehre yani Medine’ye evrileceğini düşünüyorum. Anadolu ruhunun Balkan ruhuyla buluştuğu bu şehir, Marmara Bölgesi’nin en naif ve güzel şehirlerinin başında geliyor. Yalova’nın bir şehir ruhu oluşturup Yalovalılığı yeniden inşa etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir tarafında Marmara Denizi bir tarafında Samanlı Dağları ve arada kalan bereketli ova, Yalova’yı bir bolluk ve bereket şehri kılmış. Köylerin birer şehir gibi olduğu Yalova’da Arap nüfusun fazlalığı dikkat çekiyor. Bilhassa Çınarcık Araplar için turizm anlamında önemli bir cazibe merkezi olmuş durumdu.

Yalova’da uzun yıllardır göremediğim okul arkadaşım Pınar Hanım’ı ziyaret ettim. Kendisi dünyanın tüm pozitif enerjilerini üzerinde toplamış ve kendini ilmi anlamda durmadan geliştiren birisi. Değerli misafirperverliği için kendisine buradan teşekkür ediyorum.

Ayrıca bu ziyarette İsan Kutluay ve Hacer Göçmen Hanımefendi ile tanışmanın mutluluğu içindeyim. İsan Hanım, rikkatli bir kalem olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Yüzünde hüzünlü bir coğrafyanın sevinçle boyanmış, tebessümlerini gizlerken gözlerinden bütün mazlumlar için dökülen gözyaşları süzülüyor. İsan Hanım’ın kaleminin edebiyat dünyasında ilerde kendinden daha çok söz ettirecek bir kalem olacağını şimdiden söyleyebilirim. Hacer Hanım ise dertli ve hakikat ehli bir insan olarak varlığıyla hakikat namına şehre bir anlam katıyor.  Ayrıca Yalova’da şair Ziya Karatekin Bey’le telefonla görüştük kendisinin hastası olduğu için bir araya gelemedik.  Belki bir rüzgâr eser ve Kâmil Bey’in istediği gibi biz Yalova’ya kalıcı mihman oluruz ve bir araya geliriz. Kaderde varsa niye olmasın. 

Kâmil Bey’le Yalova’da dolaşmak gerçekten çok güzel oldu. Şehrin yürüyen ve canlı bir tarihi gibiydi. Her sokağın her binanın bir anısı ve hikayesi onda duruyordu. Tüm tavırlarıyla Yalova’nın yaşayan insan hazinesiydi. Kendisiyle Yalova’nın kitapçılarını sahaflarını kıyı kahvelerini dolaşmak benim için eşsiz bir tecrübe oldu. Son tahlilde Yalova’daki güzel yürekli dostlarımıza selam ediyorum. Kâmil Eşfak Berki abimizin kıymetli eşi Ayşe ablamıza da kıymetli misafirliği ve öksüz yüreğime göstermiş olduğu anne şefkati için canı gönülden teşekkür ediyorum. Ve yazımı Yalova için yazmış olduğum bir şiirle tamamlıyorum.

Yalova şehrengizi

Bulutlar sessiz harfler gibi dizilmiş tahtalara

Yağmuru çağırıyor akşam vapurları

Denizin dudağında adı konmamış sözler

Bozuk paralar misali dökülüyor ceplerinden

Sanki evlerin gölgesine yapışmış saatler

Akrebin önünden hatıralar geçiyor

Akasya ağaçlarının pembeliğinde

Zamanı bir su gibi yudum yudum içiyor

Yol sancıları bürünmüş simsiyah saçlarına

Depremlerle yıkanmış suskunluğun aynaları

Sabah meltemleriyle yankılanır yüzü

Zembereği kurulmuş eşiksiz ovalarda

İliklenmiş umutlar bir mermi yatağında

Güneşi sayıklar yazgısı toprakların

Gecenin nabzı atar suların damarında

Duyulur ızdırabı dökülen yaprakların

Kulağında okunan ilk ezanın sesi var

Buseler konduruyor martıların alnına

Yorgun atlar geçiyor düşlerin sokağından

Her akşam çığlık çığlık kuşlar konar dalına

Yalova'nın gözleri bir yeşil bir mavidir

Göz kırpsa akşam olur suların rüyasında

Bir hüznün sahilinde topraktan bir gemidir

İçli bir türkü olur sükutun darasında

Mehmet Baş

Yayın Tarihi: 14 Nisan 2022 Perşembe 10:00
YORUM EKLE

banner19

banner36