Kitaplar bakıyor, cemaat yüz verir inşallah!

Kitaplığıyla övünebilecek bu camiye ümmetin imamlarımızın dikkatini çekmek istedim. Keşke bir çok camide böyle güzel kitaplar olsa zengin zengin...

Kitaplar bakıyor, cemaat yüz verir inşallah!

 

Camilerimizin fonksiyonları, kullanılış biçimleri hakkında herkesin söyleyeceği bir şey vardır. Ve birçoğu da doğru şeyler söyler. Genel görüş, camilerin yalnızca ibadet edilen mekânlar olmadığıdır. Düğün merasimlerinden, ilim-irfan toplantılarından, sosyal meselelerin çözüme kavuşturulduğu bir çeşit meclis olduğundan bahsedilir.

Maalesef bunlar sadece bahiste kalır. Çünkü bu mevzularda görüş bildirenlerimiz camide bir düğün tertip etmezler ya da namazdan sonra bir müddet oturmazlar da. Buluşma mekânlarımız camiler değil. Bu yüzden yüz yaşın altındaki camilerimiz de, içinde namaz kılmaktan başka bir şey yapılabilinecek durumda değildir. “Eskiler şöyleydi böyleydi” demek hoşuma gitmez ama “eskiler” öyleymiş maalesef.

Kula kulluğunu, Allah’ın huzurunda olduğunu hatırlatan bir güzel eserBeşiktaş - Sinan Paşa Camii

Neyse, cami mevzuu kaşındıkça kanayacak bir mevzu. Güzel bir camiden bahsedeyim de içimiz açılsın biraz. Bu caminin hiçbir camide henüz görmediğim bir hususiyetini de söyleyeyim de hep birlikte sevinelim.

Bahsedeceğim cami Beşiktaş iskelesinin karşısındaki Kaptan-ı Derya Sinan Paşa Camii. Mimarı Koca Sinan’ımız. Mimarî özellikleri hakkında benim söyleyeceklerim pek bağlayıcı olmaz. Bildiğimiz Mimar Sinan eseri. Göz okşayıcı, dinlendirici, (bu yaz mevsiminde bilhassa lazım olduğu için söylüyorum) serin, kula kulluğunu, Allah’ın huzurunda olduğunu hatırlatan bir güzel eser…

Kitaplığıyla övünebilecek bu camiye ümmetin dikkatini çekmek istedim

Beşiktaş - Sinan Paşa CamiiGelelim benim söylemek istediğim konuya. Caminin girişinde kocaman bir kitaplık karşılıyor cemaati. Bir sürü yayınevinden, birçok değişik konuda değişik kitaplar mevcut. Mesnevi-i şerif şerhleri, tefsir külliyatları, hadis külliyatları, Osmanlı tarihiyle alakalı eserler ve daha başka konularda ciltli takım kitaplar var.

Klasik tasavvufî eserlerden divanlara, felsefe kitaplarına kadar gayet geniş bir yelpazede bir kitaplık oluşturulmuş. Nihal Atsız’ın bile bazı kitapları var cami kütüphanesinde. Birçok ekmel sanılan kütüphaneden daha çeşitli bu kütüphaneyi nasıl oluşturmuşlar, bunu sormak fırsatı bulamadım. Fakat işin kötüsü, kitaplar cemaate laf atsa da onların dönüp cevap vermeye vakti yok.

Vakti müsait olan hacı amcalar da inşallah tutar bir kaçını karıştırırlar da kitaplar öksüz kalmazlar. Ben bazı bazı gidip orada nefesleniyorum. Birkaç arkadaşımı daha kandırırsam, gidip o camide okumalar yapmayı düşünüyorum. Ne okuması olacağına henüz karar vermedim. Nasılsa çokça kitap var. Birinden sıkılırsak diğerini alırız diye düşünüyorum.

Hasılı kelam, kitaplığıyla övünebilecek bu camiye ümmetin dikkatini çekmek istedim. Gidin, görün, hayrete düşün. Kalkın sonra canınızı çeken bir kitabı okuyun.

 

Ahmed Sadreddin haber verdi

GYY notu: Muhammediye okuması yapmanızı öneririz Ahmed kardeşim.. O ne güzel kitaptır öyle.. ah.. Ooo, Divan-ı İbrahim Hakkı da varmış... Nasıl güzel olur onu okumak...

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 12:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Taşkın
Mustafa Taşkın - 7 yıl Önce

Eğer camileri cami bekçisi hacı amcaların hegemonyasından kurtarabilir ve gençlerin ilgisini çekecek düzeye getirirsek, hayrın dibine vurmuş oluruz.

Yeşim Sünnetçioğlu
Yeşim Sünnetçioğlu - 7 yıl Önce

İnsanın sevdiklerinden bahsedilince ,başka bir seviniyor insan. Haberi görür görmez tarifsiz bir sevinç kapladı içimi. Resmen zevkten dört köşe oldum . Bu camii benim gardaşım,çocuğum,çiçeğim . Burada okuduklarım,tanıştıklarım,şahit olduklarım o kadar özel ve güzel ki .. Biz kitap hastaları,camiilerin de kitaplığına göz koyar ,oradaki kitapları daha bir şefkatli sever ve okuruz. Gazzalî kitapları ne de güzel arz-ı endâm ediyor öyle :)

ahmed
ahmed - 7 yıl Önce

sayın gyy mesaj alındı fakat sizin de teşriflerinizi bekleriz, hatta oymak beyimiz siz olunuz çarşambaları akşam yatsı arası?

banner19

banner13