“Kitap” için yola düştüler

Uludağ Üniversitesinde bir grup öğrenci 'Kitab'ın daha iyi anlaşılabilmesi için çalışmalar başlattılar. Takipteyiz…

“Kitap” için yola düştüler

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde bir grup öğrencinin oluşturduğu “Kitap” İçin Yola Düşenler Topluluğu, Fakülte içinde devamını gerçekleştireceği faaliyetlerin ilkini, bir açılış töreniyle taçlandırdı.         

Topluluğumuzun faaliyetlerini hem maddi hem de manevi anlamda destekleyen kıymetli hocalarımız bizleri açılış günümüzde de yalnız bırakmadılar. Başta dekanımız Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, dekan yardımcıları Prof. Dr. Asım Yediyıldız ve Prof. Dr. Mehmet Yalar olmak üzere, açılışımızın şeref konuğu, Siyer-i Nebi alanında pek çok çalışmaya imza atmış ve bu konuda çok sayıda ilim adamı yetiştirmiş Prof. Dr Hüseyin Algül hocamız da bizimleydi.

25023İlk çalışma: Kitaplık açılışı

Fakültemizin ana giriş bölümünde, kaynak eserlerin teşhir edildiği bir kitaplık oluşturduk. Bu kitaplıkta doğunun ve batının kadim eserlerini, İlahiyat bilimlerinin temel kaynaklarını ve son zamanlarda neşredilen kaliteli eserleri sistematik bir şekilde sergilemeyi planlıyoruz. Tabi amaç sadece sergilemek değil, aynı zamanda sergilenen eserlerin öğrenciler tarafından okunması ve makale, deneme, kitap tanıtımı yazmalarını talep ederek akademik gelişimi hızlandırmak. Kitaplığımızın ilk teması hazırlarken üzerinde hassasiyetle durduğumuz ve hazırlamaktan dolayı şeref duyduğumuz, Siyer-i Nebi oldu. Bu konuda ulaşabildiğimiz en eski eserleri, yakın geçmişte coğrafyamızdaki bilinmesi gereken kaynakları, batıda yazılmış ve yeni neşredilmiş eserleri kitaplığımızda sergiledik.

hüseyin algül mustafa kara
Hüseyin Algül, Mustafa Kara

Mustafa Kara hocamızla işin başından beri beraberdik ve o da bizim gibi ev sahibiydi. Her daim kapısı açık ve kitaplarla lebaleb dolu odasına girip projemizi dillendirdiğimizde, bizi büyük bir dikkatle dinleyip, elinde konuyla alakalı büyük küçük ne kadar kitap varsa önümüze koydu. Her adımımızı hocamızla istişare ederek atmaya özen gösterdik.  Hüseyin Algül, Adem Apak, Bilal Kemikli hocalarımızın da şahsi kütüphanelerinden epey istifade ettik.  

Mustafa Kara'nın sürprizi

Açılışta Mustafa Kara hocamızın bir de hoş sürprizi oldu. Hepimiz konuşma bekliyorduk fakat o, biraz da muzip bir edayla “Bilin bakalım elimde ne var?” diyerek bizi önce meraklandırdı. Sonra tebessüm ederek elinde Efendimiz’in (S.A.V.) isminin yazılı olduğu rozeti Hüseyin Algül hocamızın yakasına taktı. Bizim için tarihi bir andı. İki büyük şahsiyeti bu şekilde hem fotoğraf karelerine hem de zihinlerimize bu halleriyle unutmamak üzere kaydettik. Kurdele kesildikten sonra kitaplığımız büyüklerimiz tarafından incelendi. Bu sırada aramıza hocaların hocası Süleyman Uludağ ve Bursa’mızın şairlerinden değerli fikir adamı Metin Önal Mengüşoğlu da katıldı.  Çaylar içildi hoş sohbet ve muhabbetle ortam şenlendi. Mevcudiyetleriyle bizi şereflendiren hocalarımıza buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Bizim için mühim olan kalkıp yola koyulabilmek ve o “yolun evladı” olmak. Bundan sonrası için Fakültemizde daha geniş ve güzel etkinliklerin ortaya çıkacağını umut ediyoruz. Biz bir kapı araladık sadece.

 

 

Hülya Akar Kitab’ın peşinde

Yayın Tarihi: 22 Mart 2011 Salı 12:17 Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2011, 10:18
banner25
YORUM EKLE

banner26