Kitabevine gereken özeni göster!

Girdiniz Kitabevi'nden içeri. Selamınıza, merhabanıza karşılık verir Mehmet Varış Bey tok sesiyle. O kalender ve içtenlikli adam.

Kitabevine gereken özeni göster!

Kitab’a ve muhabbete and olsun…

Kehribar tesbihin aşkla karşılayan sesine ve ışıltısına da.

Mehmet Varış Girdiniz Kitabevi’nden içeri. Selamınıza, merhabanıza karşılık verir Mehmet Varış Bey tok sesiyle. O kalender ve içtenlikli adam. Çok geniş bir türkü arşivine sahip olan Mehmet Bey’in mekanında, genellikle türkülerin en güzellerinden, en yanıklarından, en Sivaslılarından yani ki en içlilerinden biri çalınmaktadır. Siz başladınız kitaplara bakmaya türkü eşliğinde, birden Mehmet Varış da eşlik ederek o türküye, sizi şaşırtıp sevindirebilir.

Ticarethane değil

Kitabevi yalnızca binlerce kitabın satıldığı bir ticarethane değil. Yıllardır o bereketli mekanın müdavimlerindenim. Beni besleyen nice kitaplar aldım ordan: tadına vara vara. Acele etmeden, rahatsız edilmeden. Oturdum ve sayfalarında gezindim kitapların. Kaşgar dergisinin şairlerinin, yazarlarının heyecanlarına, sohbetlerine, tartışmalarına şahit oldum orda: Nefis çaylar eşliğinde, sigara dumanları arasında. (henüz bu acaip yasak yoktu. )  Gönlümün ve aklımın katıldığı güzellikler sadece bu kadar değil elbette.

Mehmet Bey’in mekanında her zaman özellikle İstanbul Üniversitesi’nden akademisyenlerin, tanınmış yazarların, farklı kuşaklardan şairlerin, kitap aşıklarının, düşünürlerin ve bilgi-sanat meraklılarının… yolları kesişir. Ve bu kesişme anları uzayarak birbirine eklemlenir. Böylece sanat, edebiyat, şiir, düşünce, felsefe, tarih, kitaplar ve yazarlar hakkında görüş ve düşünce gökkuşakları gözleri ve akılları şaşırtıp hayran eder. Bazen İslam tarihinin geçmişinden başlayarak genişleyen tartışmalar Osmanlı’dan Cumhuriyet’e, oradan da günümüze dek ulaşır. Günlük siyaset ve politika olaylar ve kişiler bağlamında değerlendirilirken umutsuz bir atmosfer ve sert eleştiri daha belirgin hale gelebilir. Ama ister tarih, ister edebiyat, ister siyaset, ister öykü, ister düşünce-felsefe konuşulsun, neşe ve samimiyet yitirilmez. 

Sohbet ekibi yenilenir

Eğer orada demlenmeye devam etmek isterseniz, gidenlerin yerine yeni kişilerin geldiğini görürsünüz. Böylece sohbet halkasının fertleri değişir, tadı değişir, rengi değişir. Ama yepyeni ve taze bir heyecanla farklı lezzetler bahşeden ufuklara açılırsınız. Nüktelerle, hatıralarla hava yumuşatılır. Bilen konuşmaya, fikirlerini sakince serdetmeye devam eder. Bazıları eklemeler yapar, bir başkası nazikçe katılmadığını belirterek çeşitli yönlerden eleştirir diğerini. Küçük bir ‘Küllük’ dersem buraya, sanırım kötü bir şey yapmış olmam. Fahri SolakBuraya uğrayıp sohbet halkasını dalgalandıran, yönlendiren, feyizlendiren isimlerden bazılarını sayarsam, zannediyorum siz de bana hak verirsiniz. Işte o güzel insanlardan bazıları: Mehmet Genç Hoca, Ömer Mahir Alper, Ali Ayçil, Ömer Erdem, İsmail Kara, Beşir Ayvazoğlu, İsmail Dervişoğlu, Cemil Çiftçi, Erol Özvar, Fahri Solak….

Tesbih ve Tezhip koleksiyonu

Velhasıl Mehmet Varış Bey kendisini kitaba, ilme, irfana, türkülere adamış ehl-i dil bir adamdır. Geçmişin kendi meşrep ve mezhebine uygun düşen bütün zevklerine sahip çıkmaya çalışıyor. Mesela küçük bir hat-tezhip koleksiyonu edinmiş durumda. Değerli taşlardan mamul onlarca tesbih, kimbilir evinin hangi köşesinde sergileniyor veya saklanıyor. Tabi ara sıra bu tesbihleri ellerinin arasında gezintiye çıkarıp havalandırıyor. Tütün, yemek, ninniler, türküler, saç… hakkında yayınladığı kitaplar Mehmet Bey’in hassasiyet  ve inceliğinin göstergesi. Ayrıca Mehmet Varış Bey’in mekanının bunca değerli insan için uğrak yer olmasının, insanları buraya cezbetmesinin O’nun kişiliğiyle, önemsedikleriyle ilgisi nasıl yadsınabilir?

12921Uzun yıllardır yayın ve dağıtım alanında hizmet veren Kitabevi yüzlerce kitabın bize ulaşmasını sağladı. Özellikle son yıllarda okuyucuların, gönül ehlinin beğenisine sunduğu Hüseyin Vassaf’ın Sefine-i Eviya’sı ve Avni Konuk’un Mesnevi Şerhi çok büyük hizmetlerdir.

İstanbul’un Avrupa yakasındaki önemli sığınaklarımdan biri olan Kitabevi’ni ve Mehmet Varış Ağabey’i yad etmiş olmaktan dolayı bahtiyarım.

 

Mustafa Nezihi Pesen özledi o mekanı

Yayın Tarihi: 21 Mart 2010 Pazar 10:30 Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2010, 19:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
adsız...
adsız... - 11 yıl Önce

Gerçekten de harikulade bir yer. Mehmet Bey'in kitabı tam alacakken kim tavsiye etti bunu deyipte bazıd eğerlerimizi hatırlattığı olmuştur. Kendisinden Allah razı olsun... Kitabevini seviyoruz!

Muhammed Zahid
Muhammed Zahid - 11 yıl Önce

Herşey güzelde sigara yasağında o acaip yasak diye bahsetmeniz hiç olmamış.
Kitabevine ben de çok giitim gerçekten güzel bir yer.

Cengiz Coşkun
Cengiz Coşkun - 11 yıl Önce

Türkiye'de adam gibi yayıncılığın devam etmesi ve gelişmesi için Kitabevi gibi yayınevlerinin ve Mehmet Varış gibi gönül ehli yayıncıların çoğalması lazım. Ahmed Avni Konuk'un Mesnevi Şerhi'nin yayınlanması bile tek başına çok önemli bir hizmettir yayın dünyası için.
Bir nebze soluklanmak, kitap ve mürekkep kokusunu solumak için daha ideal bir mekan bulunamaz Istanbul'da.

mehmet barış
mehmet barış - 11 yıl Önce

mehmet varış iyidir hoştur. sivaslıca konuşmayı da bilir. gardaş der ara bir. ahmet turan alkan ile beşir ayvazoğlu kitabevine uğrar durur.
gelin görünki ben şaire para vermem der. şair bana versin der. öyle de bir yönü vardır.
aslına bakarsanız işin ticaretine de bakar o.
o ne anasının gözüdür o.
şaka bir yana severiz mehmet abiyi.

aborjin
aborjin - 11 yıl Önce

kültürel hayatımıza ve gelecek kuşaklara gerçekten önemli eserler bırakan bir kitabevi ve mehmet varış... bu iki markanın değeri sonraları çok iyi anlaşılacaktır.hiç bir yayıncının cesaret edemediği eserleri elini taşın altına koyarak bizlere kazandırdığı için teşekkürler...

ahmed avni konuk
ahmed avni konuk - 11 yıl Önce

Kendisi pek de telif meselelerinde hassas değil derler ama her denene inanmamalı. Ahmed Avni Konuk Mesnevi Şerhi'nin yayın koordinatörü Mustafa Tahralı'nın, bu hususta ne türlü zahmetlere katlandığını bilirim. bu da biline ve ihmal olunmaya ve dahi gözden kaçmaya, kaçırılmaya...

yasin şafak
yasin şafak - 11 yıl Önce

gariban babasıdır, yolcuyu da buyur eder sofrasına. çok ekmeğini yedim mehmet abinin. saolsun varolsun

nurettin durman
nurettin durman - 11 yıl Önce

Müştehir ile Kardelen yayınlarını çıkarırken, çıkan kitaplardan kitabevine beş tane götürür Mehmet Varış kitapları alır ve hemen çekmeceden çıkarır kitapların parasını peşin peşin verirdi. bir de çay söylerdi. tabii ki çok makbule geçerdi.


banner26