Katar Milli Kütüphanesi Ortadoğu'nun En Büyüklerinden

Şeyh Temim’in annesi Moza Bint Nasır’ın Katar Vakfı başkanlığında Doha'da hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olan Millî Kütüphane Kasım ayında açıldı. Kitapların çoğu Arapça ve İngilizce dilinde. Osmanlı kültür ve medeniyetine dair az sayıda da olsa Türkçe kitap mevcut. Kütüphanenin çocuk bölümü ise 150 bin kitaptan oluşuyor. Ceylan Ergin yazdı.

Katar Milli Kütüphanesi Ortadoğu'nun En Büyüklerinden

Bir zamanlar kitaba ulaşmak birçok fedakârlık gerektirirdi. Şimdi sadece okuyalım diye tüm konforu ayağımıza getiren mekânlar var.

Şeyh Temim’in annesi Moza Bint Nasır’ın Katar Vakfı başkanlığında Doha'da hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olan Millî Kütüphane Kasım ayında açıldı. Kütüphanenin resmi açılışı 2018’de yapılacak olmasına rağmen bu haliyle merkez, dünyanın olmasa da Orta Doğu ve Körfez bölgelerinin en büyük kütüphanelerinden biri.

Kütüphane, 45 bin metrekare alana son derece modern bir tasarımla inşa edilmiş. Kademeli yükselen yapısıyla özellikle dışardan bakınca gizemli bir uzay gemisine benzetilebilir. Ülkede yeni yapıların genelinde olduğu gibi geleneksel mimari yerine çağa uygun tarzlar benimsendiği burada da göze çarpıyor.

Dünyanın birçok noktasından yüklü meblağlarla eserler temin edilmiş

Kitapların çoğu Arapça ve İngilizce dilinde. Osmanlı kültür ve medeniyetine dair az sayıda da olsa Türkçe kitap mevcut. Bir milyon basılı ve beş yüz bin elektronik kitabı içeren kütüphanenin alt katında ise kaybolmaya yüz tutmuş önemli eserlerin muhafaza edildiği bir müze var. Bu bölümün görevlisi Mısırlı Velid Bey, İbrahim Müteferrika’nın matbaasında basılan tüm eserleri bizlere gösteriyor. Eserlerin çoğunun Almanya ve Fransa’dan yüksek meblağlara getirildiğini ifade edip Nisan ayında yapılacak olan resmî açılışta Osmanlı mirasının daha göz doldurucu şekilde karşımıza çıkacağını hatta özel bir alanda sergileneceğini ekliyor.

16. yüzyıldan “Hat Güneşi” Ahmed Karahisari’nin elinden Kur’an- ı Kerim, Arapça öğrendikten sonra Ali Bey adıyla kamufle olup Mekke ve Medine’yi keşfe çıkan İspanyol gezginin seyahatnamesi muhafaza edilen eserlerden. Diğer bir dikkat çekici eserse Türklerin 17. yüzyılın ortalarında Dicle-Fırat ve Körfez bölgelerine uzanan ticaret yolu haritası. Harita Evliya Çelebi’nin. Zamanında İngiliz bir sefirden temin edilmiş. Katar dünyanın birçok yerinden bu gibi eserleri toplamakta hiçbir zahmetten kaçınmamış.

Çocuk bölümü 150 bin kitaptan oluşuyor

Teknolojiden son derece faydalanılan kütüphanede her köşede kurulu bilgisayarlar, tabletler, akıllı ekranlar hem aradığınızı kolayca bulmaya hem de kitabı makineler aracılığıyla yerine göndermeye imkân tanıyor.

Kütüphane havasını sevdirmek için henüz okuma bilmeyen çocuklara yogalı öykü okuma etkinlikleri, kâğıt katlama oyunları, eğlenceli yarışmalar düzenleniyor. Çocuk bölümü 150 bin kitaptan oluşurken renkli ortamıyla küçük ziyaretçilerini cezbediyor. Nüfusunun yarısından fazlasını yabancıların oluşturduğu bir ülkede her renkten ve milletten çocuğun kaynaşacağı, yabancılıklarını kıracağı zengin ve sıcak bir ortam var.

Faaliyetlerin öğrencilere ve yetişkinlere dönük olanları da oldukça çeşitli. Aile çocuk seminerleri, bilimsel araştırma teknikleri eğitimleri, yaratıcı yazarlık, fotoğrafçılık kursları bunlardan bazıları.

Bütün bu etkinliklerin tek amacı insanların kütüphanede daha fazla kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak. Bölgenin kültür mirasının korunması, araştırmacılara eğitim kültür alanlarında çalışmaları için seçkin bir ortam kazandırılması projenin başlıca hedeflerinden.

Ekonomisini doğal kaynaklarına bağlı bir devlet olarak bina eden Katar, bu gibi projelerle bağımsız ve hür iktisat politikalarına ulaşacağı 2030 vizyonu için bilim ve kültür alanında attığı adımlarına yenisini ekliyor.

https://www.qnl.qa/

Ceylan Ergin

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 11:10

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26