KAİHL anlamlı bir sergiye evsahipliği yapıyor

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde oluşturulan GaleriKartal, oldukça anlamlı bir sergiyle açıldı: 28*..

KAİHL anlamlı bir sergiye evsahipliği yapıyor

 

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi; mezunlarını, mensuplarını ve sevenlerini yine görülmemiş bir proje ile şaşırttı, memnun etti. 28 Temmuz 2013 Pazar günü uzun zamandır üzerinde çalışılan ve meraklı gözlerle beklenen GaleriKartal'ın açılışı, okulun mezunlar derneğinin organize ettiği ve çok sayıda mezunun katıldığı iftardan hemen önce gerçekleştirildi.

GaleriKartal, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin sanat galerisi olma rolünü üstleniyor ve okulun bodrum katında başka bir dünya varmış hissi yaşatıyor. Açılışına katılan büyük bir kalabalığı bu denli heyecanlandıran en baskın sebep Galeri’nin ilk sergisinin oldukça anlamlı olması. Bu ilk serginin adı: 28*. Sergi, ismini okulun bu sene itibariyle doldurduğu 28 yıldan ve bu yıllarda okulu başarıyla temsil eden 28 öğrencisinden almış. 28*’in bir bölümünü oluşturan, üniversite sınavlarında ilk yüze girmiş Kartal mezunlarıyla yapılan eğlenceli röportajlar, galerinin ziyaretçilerini eski günlerine götürerek duygulandırıyor. Mezunların hayat hikâyelerinden kesitler gördüğümüz bu röportajlarda en çok dikkat çeken soru-cevap ise, öğrencilikte kendilerini neyin motive ettiği sorusuna pek çoğunun aynı şeyi söyleyerek verdiği cevap oldu: "28 Şubat." Aslına bakarsanız sergiye şöyle bir alt başlık bile yakışabilir: "28 Şubat'a rağmen..”

Başarılı öğrencilerin sadece testlere gömüldüğü algısı yanlış

GaleriKartal'da, okulda  öğrenim görmeye devam eden öğrenci Kartallılar ile mezun olan Kartallıları buluşturan güzel bir beraberlik havası hâkim. Sergi bugünün öğrencilerinin, kendilerinden önce aynı sıralardan geçmiş ağabeylerinin ve ablalarının başarılarını görerek onlardan örnek almalarını ve heyecanlarını kaybetmemelerini sağladığı için de çok alkış topladı. Sergiyi ziyaret edenler, Kartal'ın hem üniversite sınavlarında hem de spor, kültür ve sanat alanlarında başarılarının geçmişten bugüne şeklinde görme imkânı buluyor; aynı zamanda da serginin kahramanlarının samimiyetine tanıklık ediyorlar.

Bence sergide işlenen en güzel fikirlerden biri de, bir öğrencinin üniversite sınavını kazanması için gençlerin büyük kısmının yaşadığı gibi her şeyinden vazgeçerek testlere gömülmesine gerek olmadığı. Çünkü üniversite sınavında daha fazla soru çözerek dereceye girmiş bu 28 Kartal mezununun aynı zamanda çok farklı ilgi alanlarına da yöneldiğini ve  bu şekilde yolda yürüyebileceklerini fark ettiklerini görüyoruz sergide. Bu mezunların kimi hafızlığını tamamlamış, kimi okul dergilerinde etkin yer almış, kimi film çekmiş, kimi yabancı dilini geliştirmiş.

Öğrencilerinin Milli Eğitime bağlı bir okul gibi değil, kendi inşa ettikleri bir “harikulade işler şatosu” olarak algılanan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin, altına imzasını attığı bu sergi, hafta içi 10:00-17:00 saatlerinde ziyaretçilerini bekliyor olacak. Galeri 28* gibi, zamanla daha da çok anlamlı sergilere tanıklık edecek bu mekânın oluşumunda emeği geçen herkesten Rabbim razı olsun. Umarız  bu proje diğer okullara da örneklik teşkil eder.

 

Fatma Mizan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2013, 11:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13