İzmir'de huzur kaynağı bir cami!

Varyant Fatih Çinili Cami'ye namaz kılma telaşıyla girmiş, çıktığımda bu güzel bahçeyle tanışmıştım.

İzmir'de huzur kaynağı bir cami!

Varyant Fatih Çinili CamiEvden dışarı çıktığınızda sizi en çok düşündüren, namazımı nerede kılabilirim sorusudur. Gideceğiniz hangi il, ilçe veya semt ise zihninizden cami ve mescidleri geçirirsiniz. Nadiren gittiğiniz yerde ise bu durum daha sıkı soruşturmayı gerektirir. İşte öylesi günlerden birinde Varyant’ta bulunuyorum. Otobüs, Varyant’ın oradan Konak’a inerken, defalarca Fatih Çinili Camii ile göz göze gelmiş, otobüs sola doğru kıvrılırken ben de başımı sağa kıvırıp camiyi ve bahçesini nasıl daha iyi görebilirim telaşını yaşamışımdır. Sonrasındaysa boylu boyunca görünen deniz, usul mavisiyle şedid bir şekilde kendine çeker ve Ege’nin dağları, denizi bir kutlu esma gibi önünüze serilir.

Burası cennet bahçesi, zira…

Namazımı kılmak telaşıyla biraz hızlı adımlarla Fatih Camii’ne sığınışım ve onun cennet bahçesini keşfedişim, yıllar öncesine dayanır. Cennet bahçesidir,  zira  yeşili vardır. Sonra huzuru… Sonra esması… Sonra tefekkürü ve kâinat ile muhabbet zemini… Bir de küçük bir çay ocağı.

Varyant Fatih Çinili CamiÖyle dekorlu masası, son kalite peçetesi, kristal bardakları falan yoktur bu mekânın. Mütevazı bir çay ocağı ve samimiyetine kalbinizin şahit olduğu bir işletmecisi vardır. Bir aile dostunuzun evine gitmiş gibi rahat hissedersiniz kendinizi. Suistimal etmemek kaydıyla, “ağabey param çıkışmadı” deseniz, “eyvallah kardeşim canın sağolsun” diyebilecek biridir. Gönülden verdiği için midir bilmiyorum, orada içtiğim çayın lezzetine birçok yerde rastlamamışımdır.

İzmir buradan harika görünüyor

Varyant Fatih Çinili CamiCaminin ve bahçesinin konumu İzmir’i rahatlıkla görebileceğiniz yüksekliktedir. Dağlara giydirilmiş yüzlerce ev, Karşıyaka’ya gidip gelen vapurlar, Konak Meydanı hep gözünüzün önündedir. Sağ tarafta minarelerle örülü Kadifekale’nin tarihsel derinliği, rüzgârda sallanan al bayraklar manzarayı tamamlar.

Bir dönem uzunca zaman oraya gidemedim. Hani bir söz vardır, insanlar onlara ne hissettirdiğinizi unutmazlar diye. İşte camiye sarılmış bu bahçeyi, minik bardaklardaki o lezzetli çayıyla ve huzuruyla hep hatırlamışımdır.  

Uzak ülkelere giden, farklı şehirler gören bir arkadaşım gittiği yerleri heyecanla anlattı ve “tam sana göre” dedi. Gözlerine bakıp, “huzur” dedim, “aşk” dedim, “dört duvar” dedim. Anlamıştı. Sustu ve tatlı tatlı gülümsedi…

 

 

Özge Sena Bigeç huzur her şey dedi

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2011, 21:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet sait çakar
mehmet sait çakar - 8 yıl Önce

namaz kılacak camii bulamamıştım izmir'de. cami çoktu ama namaz kılınacak gibi değildi benim için. bütün minberlerde devasa bayraklar astırmıştı birileri. çıktım hepsinden. bu cami işgal edilmiş değildir inşallah.

hüseyin ensari
hüseyin ensari - 8 yıl Önce

o caminin altında öğrenci evi var orada 4 yıl kalmak nasip oldu. İzmir'in en güzel yeridir burası. Gündüz oluşan trafiğin gürültüsü biraz rahatsız etse de geceleri oranın tadı bir başkadır teheccüd vakti meltem ile serinleme ve cayın sıcaklığının aynı beden buluşması üstüne de fırından yeni çıkmış boyoz un mis gibi kokusu tarfsiz bir mutluluk yaşatır insana oradaki gençlerle birlikte o havayı solumak daha bir başkadır....

banner19

banner13