İstanbul'un neresini tutsan elinde kalıyor!

Altı Osmanlı Padişahının kabirlerini muhafaza eden sütunlar ve kemerler bakımsızlıktan çöktü ve kabirler zarar gördü.

İstanbul'un neresini tutsan elinde kalıyor!

 

Lütfen biraz ecdada saygı

Daha düne kadar eğitim sistemimizde Osmanlı padişahlarının kızıl sultan, vatan haini gibi ağır ithamlarla öğretilmesi maalesef hala etkisini gösteriyor. Ecdada yeterince saygı ve ilgi yok. Vatandaş düzeyinde olmamasının yanında restorasyonlar ve tadilatlar konusunda ahkâm kesen kurumlar arasında da bu saygının olmaması insanı derinden etkiliyor.

Hatice Turhan Valide Sultan Türbesi
Hatice Turhan Valide Sultan Türbesi
Hatice Turhan Valide Sultan Türbesi

Osmanlı padişahlarının mezarları çöktü

Osmanlı padişahlarının ve ailelerinin mezarlarının bulunduğu Hatice Turhan Valide Sultan Türbesi’ndeki mezarların üzerini örten sütunlar ve kemerler bakımsızlıktan çöktü, tarihi mezarlar zarar gördü.

Eminönü’ deki Yeni Cami’nin hemen arkasında yer alan Hatice Turhan Valide Sultan Türbesi çok yakın zaman öncesinde çeşitli popüler tarih dergilerinde dikkat çekilmesine karşın gerekli bakımın yapılmamasının ardından sütunları ve kemerleri çöktü. Bu hadisenin üzerinden üç hafta geçmesine rağmen her hangi bir çalışma başlatılmış gözükmüyor. Diğer sütun ve kemerlerin de çökmeye yakın gözüktüğü hazirede öncelikle güvenliğin sağlanıp daha sonra hasar tespiti ve restorasyon çalışmaları yapılmalı.

Çanakkale surlarının bir kısmını o yaptırmıştı

Hatice Turhan Valide Sultan Türbesinde 1. Mahmut, 4. Mehmet, 3.Osman, 3.Ahmet, 2.Mustafa ve 5. Murat ile birlikte aile ve yakınlarının da kabirleri mevcut.

Özellikle Çanakkale Geçilmez diyerek övündüğümüz şanlı destanımızın bize kazanılmasında çok öncesinde yaptırdığı surlarla katkı sağlayan 4. Mehmet’in annesi Hatice Turhan Valide Sultan’ın türbesi bir an önce gerekli saygı ve ilgiye kavuşturulmalı.

 

Sami Yaylalı acil çağrıda bulundu

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2011, 00:09
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13