İstanbul'un 3 sahibi!

Dünya Müslüman Âlimler Birliği'nin 3. Genel Kurulu İstanbul'da başladı. Karadavi konuşmasında İstanbul'un 3 sahibini zikretti!

İstanbul'un 3 sahibi!

Dünya Müslüman Âlimler Birliği’nin (onu Türkçe’ye Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği-UMAB olarak çevirmişler) ve Avrupa Fetva Araştırma Kurumu’nun üçüncüsünü düzenlediği genel kurul toplantısını İstanbul'da yapacağını "İstanbul’da dev buluşma!" başlığıyla duyurmuştuk. Salı akşamı İstanbul Grand Cevahir Kongre Merkezi’nde halka açık yapılan giriş oturumunun ardından 29 Haziran-2 Temmuz arasında devam edecek olan toplantılara/istişarelere başlanmış oldu.

Ali el- Karadağî
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Kurulu
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Kurulu
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Kurulu
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Kurulu
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Kurulu
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Kurulu
Yusuf el- Karadavî
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Kurulu
Yusuf el- Karadavî
Yusuf el- Karadavî
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Kurulu
Resimleri büyütmek için üzerini tıklayınız

Cihat ve medeniyet şehri İstanbul

'Meydan Okumalara Karşı İslam Ümmeti' genel başlığıyla organize edilen programın ev sahipliğini İDSB yapıyor. Halka açık olan giriş oturumuna Fatih Camii imamı Osman Şahin'in okuduğu Kur'an tilavetiyle başlandı. Gönüllere şifa olan Kur'an tilavetinin ardından Dünya Müslüman Âlimler Birliği'nin Fıkhî Meseleler Komisyonu başkanı âlim Ali el-Karadağî bir selamlama konuşması yaptı.

Bu istişarelere katılmak ne demektir?

El-Karadağî Türkiye’deki yetkililere teşekkürle başladığı konuşmasına Türkiyeli müslümanların ümmet için ne kadar önemli olduklarını hatırlatarak devam etti. Cihat, medeniyet ve şeriat şehri olan İstanbul’da olmanın haklı gururunu yaşadığını söyleyen el-Karadağî, bu toplantının İstanbul’da tertip edilmesi için mesai harcayan İDSB genel sekreteri Necmi Sadıkoğlu’na da teşekkür ederek konuşmasını sürdürdü. Toplantı gündemlerinden bahseden el-Karadağî, bu istişarelere katılmanın İslam birliğine destek olmak anlamına geldiğini kaydetti. Aynı zamanda direnen İslam ümmetine, Filistin direnişine, hassaten ‘şeref ve izzet’in şehri Gazze’ye destek olmakla eşdeğer olduğunu da sözlerine ekledi. Ardından ümmetin birliği için müslüman kavimlerin İslam’ın çıkarlarını her zaman en önde tutmaları gerektiğine işaret etti. Bu bilinçle hareket eden müslümanlara Kürd olan Selahaddin Eyyubî ile Türk Nureddin Zengî’yi gösterdi. Tabii burada akvam-ı İslamiyye’nin birbirlerine karşı adaleti her zaman ayakta tutmaları, adil olmaları gerektiği ilkesini her zaman hatırda tutmak gerek.

Âlimler birleşmezse ümmet birleşmez!

Âlim Ali el-Karadağî’nin ardından söz alan İDSB genel sekreteri Necmi Sadıkoğlu ilk olarak şu gerçeği dile getirdi: “Ümmetin âlimleri birleşmezse ümmet birleşmez!” Bence sadece bu sözün hakkı verilse beş yüze yakın misafirin katıldığı bu istişare toplantısı –Allah’ın izniyle- istenen sonucu verecektir. Afganistan’ın, Irak’ın, Doğu Türkistan’ın İslam birliğini, İttihad-ı İslam’ı beklediğini kaydeden Sadıkoğlu, Kudüs’ün özgürlüğünün de ancak bu birlikle mümkün olacağının altını çizdi. Ve bu birliği âlimlerimizin burada, payitahtta yani İstanbul’da tesis etmelerini umduğunu dile getirdi.

Kürt meselesi ümmetin meselesidir

Sadıkoğlu son günlerde tırmanan kirli savaşa da değindikten sonra ‘Kürt meselesi ile terör sorunu ayrıdır’ diyerek bu konuların birbirine karıştırılmaması gerektiğini vurguladı. Kürt meselesinin İslam ümmetinin çözmesi gereken bir iç meselesi olduğuna dikkat çekti. Böylece “Kürdistan’ın da İslam ümmetinin birliğini beklediğine” değinen Sadıkoğlu katılımcılara ve misafirlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

İstanbul kimin şehri

Sadıkoğlu ve DİB’den, TGTV’den bazı yetkililerin yaptığı selamlama konuşmalarının ardından, İHH başkanı Bülent Yıldırım da son yaşananlarla ilgili bir konuşma yaptı ve en son olarak da birliğin başkanı Yusuf el- Karadavî uzunca bir konuşma yaparak hem Gazze olaylarına değindi hem de İslam birliği için nasıl davranmamız gerektiği üzerinde konuştu. Ardından da, “Burada o kadar güzel bir atmosfer var ki 4. Genel Kurul'umuzu da İstanbul'da yapacağız gibi gözüküyor. Bu kentte bir Cemal ve Celal sıfatı var. Çok seviyorum bu şehri. İstanbul, aydınlık geçmişimizin, Eyüp el-Ensarî hazretlerinin, Fatih Sultan Mehmed hazretlerinin ve Recep Tayyip Erdoğan'ın şehridir” diyerek payitaht hakkındaki görüşlerini paylaştı.

İlk genel kurul Londra’da yapılmıştı

Bir önceki genel kurulu yine İstanbul’da (9-12 Temmuz 2006’da Kaya Ramada Otel’de) yapan birlik, kurulma aşamasında maalesef Londra’da organize olabildi. Bunun nedenini İslam topraklarında hüküm süren ama İslam’dan korkan yöneticilerin tutumu olarak 2. Kurul toplantısında açıklamıştı başkan Yusuf el-Karadavî. Yine o toplantıda el-Karadavî şunu da söylemişti: “Asıl toplantı burada, İstanbul’da olandır. Aslında biz İstanbul’da bu birliğin kurulduğunu ilan ediyoruz!”

O günden bu güne değişen çok bir şey yok, hayat soluğumuz olan İttihad-ı İslam’a olan ihtiyacımız dışında.

 

Erdal Kurgan İmam’ı beklerken bildirdi

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2010, 21:48
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet nacar
ahmet nacar - 9 yıl Önce

rabbim bu gibi çalışmaları hedefine ulaştırsın.

ercanlı
ercanlı - 9 yıl Önce

Hanımlardan kimse yok muydu?seyirci olarak da..

akraqp
akraqp - 9 yıl Önce

istanbul fatihin şehridir.mehdi gelinceye kadarda fatihin olacaktır.mehdi gelicede o hizmet edecek.istanbul yeniden başkent olacak.

enes
enes - 9 yıl Önce

dikkat edersen sağüst tarafta bir grup bayan var

RayaTüSSuuD
RayaTüSSuuD - 9 yıl Önce

istanbulun iki sahibi vardır birincisi Eyyüb el Ensari ikincisi Fatih Sultan Muhammed han 3.yü istanbul gibi bizde bekliyoruz bazı önemli şahıslarda olsa arada hoş görünmek için diyim kötü söylemiyim kendimi zor tuttum gene yanlış bilgiler veriyorlar gereği yok bence

banner19