İmam hutbeye kılıçla çıkıyor bu camide!

Fethin sembolü tarihî bir camide teravih kılmak bir başka güzel.

İmam hutbeye kılıçla çıkıyor bu camide!

 

İzmit’te, Ramazan’da hatimle teravih kılınan merkezdeki camiyi tercih etmemizin yanı sıra, arada şehrin farklı mimarîye sahip ve sanki ayrıcalıklı bir maneviyata çağıran camilerinde de teravih kılmaya özen gösteriyoruz. Hem farklı bir mekânın havasını soluyarak tazelenmiş bir zihinle ibadet etmenin huşusuna varıyor, hem de macera meraklısı çocuklar için unutamayacakları renkli Ramazan hatıraları biriktirmiş oluyoruz akıl kumbaralarında.

Kılıç ile hutbe okunan camiİzmit, Orhan Camii

Orhan Camii, Orhan Bey’in oğlu Şehzade Süleyman Paşa tarafından 1332 yılında yaptırılmış bir cami. Bu özelliğiyle, şehirdeki Türk dönemine has yapıların en eskisi olma vasfını taşıyor. Ayrıca her Cuma kılıçla hutbe okunan bir cami. İmam hutbeye kılıç ile çıkıyor ve hutbeyi de elinde kılıç tamamlıyor. Bilindiği üzere Osmanlı döneminde fethin simgesi olan bu gelenek bazı camilerde sürdürülmeye devam ediyor ve bunun Kocaeli’ndeki temsilcisi de Orhan Camii. Caminin kıbleye bakan cephesindeki hazirede camide görev yapmış imamların, müderrislerin ve bazı şeyhlerin de mezarları bulunmakta.

Camide adeta ev sıcaklığı var

Caminin dörtgen yapısı, taş ve tuğladan yapıaln duvarları, ahşap çatısı ve asma kubbesi adeta camiye bir ev sıcaklığı vermiş. Üst katında hanımlara ayrılan bölüm de, kadınlar mahfilinin bitişiğinde padişahın ibadet etmek için kullandığı hünkâr mahfili ve başka bir kısmı ise padişahın diğer ihtiyaçları için ayrılmış. Yani tam olarak üç bölümden müteşekkil bizler için ayrılan ve insana kendini evinde İzmit, Orhan Camiihissettiren hanımların mekânı. Cami 1843 yılında Sultan Abdülmecit tarafından onarılmış ve daha sonradan da yapılan değişikliklerde bu dönemin mimarî özelliklerinin muhafaza edilmesine özen gösterilmiş.

Manzarası da güzel

Şehrin, insanı terleten bayırlarından döne döne çıkılan tepe noktasında olduğu için caminin bahçesinden baktığınızda neredeyse bütün şehir ayaklarınızın altında kalıyor. Temiz havayı ciğerlerimize doldurup nefeslenmeden ayrılmak olmaz. Özellikle de geceleri, hele ay da varsa namaz çıkışı oradan ayrılmak istemiyorsunuz. Hemen yakınındaki cami derneğinin gönüllü çocuk çalışanları tarafından ayağınıza kadar getirilen ve çay sevmeyenleri bile içmekten alıkoyamayan çayı eşliğinde manzaranın keyfini çıkarmak ise tekrar tekrar bizi oralara götürmek için kamçılayan sebeplerden.

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan şehrin en huzurlu mekânını yazdı

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2012, 04:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13