İhtiyar'da toplanıyoruz!

Ankara'da 23 Ekim'de yeni bir mekân açılıyor: "İhtiyar". M. Fatih Kutan İhtiyar'ı anlattı..

İhtiyar'da toplanıyoruz!

Ankara’daki Vadi Kitabevi’nin kesin olarak kapandığını, kitaplarının, raflarının, masalarının, tozlarının taşındığını Mehmet Aycı, ince bir ağıt olarak haber vermişti. Buranın da kapanmasıyla, şöyle ayaküstü uğranılıp iki muhabbetin belini kıracağınız, çayınızı içeceğiniz bir yer kalmamış oldu Ankara’da. Öyle ki Vadi müdavimlerinden bazılarının birbirlerine, Vadi’nin gerçekten kapanıp kapanmadığı üzerine sorular sorduğuna bizzat şahit oldum bu süreçte, acıklı bir durumdu hakikaten.

Bu boşlukta kalış, bu arayış sonuç verdi ve Ankara’da yeni bir mekân açılıyor. Kaç vakittir ismini merakla bekliyorduk, 18 Ekim akşamı yeni mekânın bahçesinde ilk çayı içen bahtiyar insanlarla, Fatih Mutlu, Muhammet Sabit Yakar, İbrahim Çolak, İbrahim ve Ferhat abilerle birlikteyken mekânın sahibi İbrahim Çolak ağabeyden ismi de öğrenmiş olduk: İhtiyar Kitap-Kafe

Bir de dergisi olacak

Ataç 1 Sokak’ta yer alan İhtiyar Kitap-Kafe, Vadi’nin ve kapanmaya mecbur kalmış Gökkuşağı Çayevi gibi mekânların mirasını devralıyor. Buraların midavimleri ki, bir porselen çaydanlıktan doldurulan çayın, iki şekerin, çay kaşıklarının bardaklarda bıraktığı yankıların muhabbete kattığı esintileri iyi bilirler; kimbilir kaç tanesi bu mekânlardaki vakitlerinden kitaplar, yazılar, dizeler çıkarmıştır, bir çetelesini tutmaya kalksak bu eserlerin sayısı hadde hesaba gelmez zannımca. Bir de İhtiyar Kitap-Kafe bünyesinde İhtiyar dergisi yayımlanacak.

Ebubekir Kurban, Gökhan Özcan, Hakan Albayrak, Murat Zelan, Samet Doğan, Ümmühan Atak, Fatma Çolak, Neşe Kutlutaş, İlhami Atmaca, Asım Gültekin, İbrahis Kiras, Muhammet Sabit Yakar, Fatih Mutlu, Mustafa Yahya Coşkun, Eyüp Gökhan Özekin, Ercan Şen, Yasin Aktay, Bahadır İslam, Bülent Akyürek, Alper Tuna, İbrahim Çolak ve Sadık Battal, sınırlı sayıda basılacak bu dergide yazacak isimler. 

23 Ekim’de açılıyor

Yitip giden muhabbet mekânlarındaki bereketin son halkası İhtiyar, bu Cumartesi, 23 Ekim 2010’da saat 13:00’te, sade bir şekilde açılıyor. O gün İhtiyar dergisinde yazacak yazarların çoğu orada olacak ve Bülent Akyürek de Mavi Marmara Risalesi kitabını imzalayacak. Ankara’daki ekibin buraya yönelmesi, muhabbetlerini burada köklendirmeleri ve Ebubekir Kurban’ın o şık kahkahalarını bundan sonra İhtiyar’da atması bekleniyor. İhtiyar’dayız. 

İhtiyar Kitap-Kafe, Ataç 1 Sokak, No: 26/D, Kızılay. (BBP Genel Merkezi’nin bulunduğu sokak) 

 

 

M. Fatih Kutan toplanmayı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2010, 08:42
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hey gidi yeni
hey gidi yeni - 10 yıl Önce

Orada olmak. İki üç kelam edip, baş yerde oradan gitmek, öle öle oradan uzaklaşmak... Binlerce kurtlar vadisi bölümünü izlemeye değer. Selam ile...

mustafa celep
mustafa celep - 10 yıl Önce

bu alabildiğim en güzel haber. dünyevileşme eğiliminin iyice hissedildiği bugünlerde kültüre-sanata yönelik yeni oluşumlar hemen her zaman heyecan vericidir. yakın geçmişte 'mahfil' de toplanma yeri olarak yeni bir rüzgar estirmişti ve umutlanmıştık.'ihtiyar'ın çıkışı da yazar kadrosuna baktığımızda olumlanacak türden. 'ihtiyar'ın çıkışını merakla bekliyorum.hayırlara vesile olur inş.

m. zahit
m. zahit - 10 yıl Önce

çok güzel bir haber bu. ibrahim abi tebrik ederim, hayırlı olsun, allah utandırmasın abi.

biçare
biçare - 10 yıl Önce

böyle yerleri izmir'de de görmeyi o kadar çok isteriz ki...

bayram dursun
bayram dursun - 10 yıl Önce

1992/98 yillari arasinda universite yillarinda bu tur mekanlarin eksikligini cok fazlasiyla hissetmis birisi olarak suan Turkiyede olmasamda Ankaranin bir kôsesinde bôyle bir yerin varligini bilmek umut verici, heyecanlandirici bir olay, hele birde ustad Ebubekir Kurban'in da orda olusu "al bir uçak bileti, uç Ankaraya" dedirtecek turden bir durum,gayretlerinizin ve mucadelenizin hayirlara vesile olasini niyaz ediyor, saygiyla selamliyorum herbirinizi....

semitist sami
semitist sami - 10 yıl Önce

'sınırlı sayıda' ibaresi olaya gizem mi katıyor yoksa hakkaten ortalama bir derginin basım adedinden (500-1000 arası) çok alt sınırlarda mı basılacak?

bir de kafeyle ilgili en önemli unsura dikkat çekilebilirmiş aslında: çayın fiyatı? bu tür mekanların kaderini belirleyen tek amil çayın fiyatıdır. bakalım ihtiyar'ın kaderine ne kadar etki edecek çay..

Sakaryadan Selamlar
Sakaryadan Selamlar - 10 yıl Önce

Allah yolunuzu acik gonlunuzu niyetiniz dogrultusunda ferah kilsin. hayirli ve maddi-manevi bol kazancli olsun

n. topcu
n. topcu - 10 yıl Önce

sevindirici bir haber yeni mekanımız hayrolsun, ama bülent akyüreğin de uğrak yerlerinden olan Kurtuba kitap kafeyi hatırlatma ihtiyacı duydum, Ankara da hiç böyle mekan yoktu demek pek doğru olmaz sanki vesselam..


banner19

banner26