İç ezanın İstanbul makamıyla okunduğu cami

Fas için Kazablanka ne ifade ediyorsa, Kazablanka için de II. Hasan Camii aynı anlamı ifade ediyor. Fas gezisi için herkese, görülmesi gereken yer olarak ilk Kazablanka’daki II. Hasan Camii tavsiye ediliyor. Mehmet Fatih Çakır yazdı.

İç ezanın İstanbul makamıyla okunduğu cami

Fas için Kazablanka ne ifade ediyorsa, Kazablanka için de II. Hasan Camii aynı anlamı ifade ediyor. Fas gezisi öncesinde ön bilgi olsun diye biraz araştırma yapan herkese, görülmesi gereken yer olarak ilk Kazablanka’daki II. Hasan Camii tavsiye ediliyor.

Okyanus’un kıyısında bir cami

Hicaz’daki camiler dışında dünyanın en büyük camii olarak bilinen II. Hasan Camii, Atlas Okyanusu’nun hemen kıyısında yer alıyor. Aslında kıyısında demektense üzerinde yer alıyor demek daha doğru olur. Çünkü caminin dörtte üçü okyanusa dolgu yapılması sureti ile inşa edilmiş. İç mekânı 25.000, avlusu ise 80.000 kişilik olan bu camiinin minaresi ise 210 metre ile dünyanın en yüksek minaresi.

Geceleri minareden süzülen lazer ışığı kıbleyi gösteriyor. Caminin iç mekanı her ne kadar yirmi beş bin kişi kapasiteli olsa da, saf aralıklarının 2 metreye yakın olduğunu söylesem büyüklüğünü daha iyi idrak etmiş oluruz. Camii içinde ayakkabılık olmadığından girişte verilen bezlere konulan ayakkabıları, cemaat tarafından hemen önlerine konuyor, bu sayede giriş çıkışlarda ayakkabılık önlerinde birikmeler ve kargaşa olmuyor. Cuma namazındaki kalabalıkta dahi hiçbir izdiham yaşanmaması ve herkesin sakin sakin camiden çıkması imrendirdi diyebilirim.

Üç farklı makamda, üç farklı iç ezan

Hutbe öncesi üç farklı makamda ve üç farklı müezzin tarafından okunan iç ezan kesinlikle dinlemeye değer. Üç müezzin Fas makamı, S. Arabistan makamı ve İstanbul makamı ile iç ezan okudular. Fas genelinde olduğu üzere, namaz vakitleri dışında kapalı olan cami için sadece haftanın belirli gün ve saatlerinde turistler için rehberli gezi turları düzenleniyor. Bayanların da Cuma namazını cemaatle kıldığı caminin iç mekân işlemeleri ve kapalı olan okyanusa açılan kapısı tek kelime ile muhteşem. Bir cami için uhrevî taraf görsellikten önce gelir elbet; ama bu camiinin görselliği için epey zaman ve maddi güç harcanmış. Yapımı yaklaşık 1 milyar dolara mal olan camii, 17 yılda tamamlanmış ve yapımında hemen hemen tüm Faslıların katkısı olmuş.

Mehmet Fatih Çakır yazdı

Yayın Tarihi: 08 Temmuz 2020 Çarşamba 09:00 Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 06:51
banner25
YORUM EKLE

banner26