Hücre-i Saadet'ten son fotoğraflar

Dün, Efendimiz'in 1908'de çekilmiş kabrinin fotoğrafını yayınlamıştık. Bugün Hücre-i Saadette çekilen son fotoğrafları yayınlıyoruz.

Hücre-i Saadet'ten son fotoğraflar

Türkiye'nin en önemli türbe uzmanlarından Doğan Pur Ağabeyimiz, Efendimiz (s.a.s.)’in kabr-i şerifi üzerine yaptığı haberle bizleri bu konuda aydınlatırken ben de elimde bulunan fotoğraflar ile az da olsa merakları gidermeyi istedim.

Hücre-i Saadet, Efendimiz (s.a.s.)’in, Hazreti Ebubekir Efendimizin ve Hazreti Ömer Efendimizin kabri şeriflerinin bulunduğu mübarek mekândır. Hücre-i Saadet malumunuz üzere Ravza-i Mutahhara dediğimiz yeşil direklerin bulunduğu, Peygamberimize ait olan mihrabın ve minberin çok ötesinde olan bir yerdir. Altın kaplamalı Şebeke-i Saadet, olanca görkemiyle seyreylediğimiz Hücre-i Saadetin setleridir. Daha detaylı bilgileri yine Doğan Pur Ağabeyimizin hazırlamış olduğu haberde bulabilirsiniz. (İlgili habere ulaşmak için tıklayınız.)

2008 yılında vefat eden, Hücre-i Saadetin temizlik sorumlusu ve aynı zamanda Mescid-i Nebevi’nin müezzini olan Abdülaziz el-Buhari'nin de verdiği bilgilere göre; Hücre-i Saadete yılda bir kez, yalnızca Hücre-i Saadeti temizlemek ve o mübarek yeşil örtünün değişimi için giriliyor. Değiştirilen örtüler ise Medine’nin haram agâhlarına teslim ediliyor ve dağıtım onların eliyle gerçekleşiyor. Bizler de Medine-i Münevvere’de Curuf Yolu üzerinde “Hicaz Antik Müzeyi” (المتحف الحجازي) ziyarette bulunarak bu mübarek örtüden alınan parçaları yakından görüyoruz.

İşte o fotoğraflar

Hücre-i Saadete ait olan bu fotoğraflar ise yine 2010 yılına ait olan son ziyaretten... 2011 yılı boyunca açılmayacağı için Hücre-i Saadetin çekilen son görüntüleridir.

Hücre-i Saadet

Hücre-i Saadetin Batı (Cennet Bahçesi) tarafından çekilen fotoğraf. İlk kırmızı kare Efendimiz (s.a.s.) mübarek başının hizasıdır. İkincisi Hazreti Ebubekir Efendimiz ve Hazreti Ömer Efendimizin mübarek başlarını gösteren kırmızı karelerdir.

Hücre-i Saadet

Bir rivayete göre Hazreti Fatıma annemizin, diğer bir rivayete göre Hazreti İsa’nın boş kabri olarak biliniyor.

Hücre-i Saadet

Hazreti Fatıma annemizin mihrab-ı şerifleri. Hücre-i Saadetten iç arka görüntü.

Hücre-i Saadet

Medine-i Münevvere’de Hicaz Antik Müzesinden Efendimiz (s.a.s.)’in Hücre-i Saadetlerinde bulunan kabri şeriflerinden süslemeli bir kumaş parçası.

 

Fotoğraf Galerisi için tıklayınız

 

Hatice Tüfekci şefaat diledi

Not: Fotoğrafları Ali Toker Hocamdan izinleri ile aldım, kendisinden Allah razı olsun.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2011, 11:27
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğan Pur
Doğan Pur - 8 yıl Önce

Hatice kardeşim...bu güzel araştırmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. ALLAH razı olsun. Başarılarınızın devamını dilerim. ALLAH'a emanet olunuz.

İbrahim
İbrahim - 8 yıl Önce

Hatice kardeşim. Her geçen gün daha kaliteli haberlerle karşımıza çıkıyorsun... Rabbim yar ve yardımcın olsun... Muvaffakiyetler nasip etsin inşallah...

muratk
muratk - 8 yıl Önce

“Öyle bir günden sakının ki, o gün hiç kimse başkasının yerine bir şey ödeyemez, kimseden şefaat kabul edilmez, hiç kimseden fidye alınmaz, hem onlara yardım da edilmez”(Bakara, 2/48)

ahmet cevdet-fatih kapan
ahmet cevdet-fatih kapan - 8 yıl Önce

İlk defa görüyorum bu fotoğrafları. Hasreti dindirdiniz mi desem, hasreti artırdınız mı desem bilemiyorum. Emeğinize ve gönlünüze sağlık, Allah bu haberden dolayı sevap hanenize kapanmaz bir kapı açar inş. Saygılarımla.

tuba
tuba - 7 yıl Önce

gönüllerinize sağlık çok güzel bir haber.

banner19

banner13