Hamamönü'nde ney sedası yükseliyor

Ankara'da Neyhane’nin huzur iklimi, daha bulunduğu semte girdiğinizde sizi sarmaya başlıyor. Ziya Uğur yazdı..

Hamamönü'nde ney sedası yükseliyor

Şehrin keşmekeşi bazen dayanılmaz bir hal alır. Nefes almakta zorlanırsınız. Kendinizi atacak bir mekan ararsınız. Huzura ihtiyacınız vardır. Eğer siz de böyle bir ruh halindeyseniz, Ankara’da yaşıyorsanız ya da buraya gelme imkanınız varsa Neyhane size çok iyi gelecek.

Neyhane’nin huzur iklimi daha bulunduğu semte girdiğinizde sizi sarmaya başlıyor. Kentin sıkıcı atmosferinden Altındağ ilçesinin Hamamönü mevkiine geldiğinizde, sanki bir başka âleme kapı aralıyorsunuz. Tarihi dokuya dikkat edilerek özenle restore edilen mekanlar, Taceddin Dergâhı ve Mehmet Akif’in izleriyle sizi zamanda yolculuğa çıkarıyor adeta.

Kadim bir medeniyetin yoldaşlığında ilerlerken Dutlu Sokak’tan yükselen ney sesini takip ettiğinizde neyin yanık sesi sizi Neyhane’ye kadar götürüyor. Demir kapıdan içeri girip ilerlediğinizde bir Mevlevi dervişi silüeti size hoş geldiniz diyor. Merdivenlerden yukarı doğru çıkarken farklı bir duygu sarıyor sinenizi. Kapıyı araladığınızda güler yüzlü insanlar karşılıyor sizi. Neyzen Ömer Faruk Keskin’in müzik ziyafetinin yanında özel bir terkibe sahip olan kokulu çay ikram ediliyor, nitelikli sohbetler yükseliyor mekanda.

Neyhane, müdavimlerine her hafta müzik ziyafeti vaad ediyor

Ankara’ya gelen misafirlerin büyük ilgi gösterdiği mekanlardan olan Hamamönü’nde Neyhane önemli bir durak noktası. Farklı kültürlere ve coğrafyalara ait insanların Türk tasavvuf müziğinin eşsiz nağmeleriyle gözyaşları içerisinde kaldıklarını sık sık müşahede edebilirsiniz. Değerlerimizin kuşatıcılığını ve insanları can evinden yakalayışını gördükçe kültürümüzü dünyaya aktarmada toplumca ne kadar yetersiz kaldığımızı düşünerek hayıflanmamak elde değil.

Popüler kültür tasallutuyla gençler arasında “moda” diye tabir edebileceğimiz değerlerimize yabancı akımlar etki alanını çığ gibi büyütürken, icrası çok da kolay olmamasına rağmen, tasavvuf müziğinin kadim enstrumanı olan “ney”e gençlerin gönül vermesi geleceğe dair ümitleri filizlendiriyor.

Pazar günleri herkese açık olarak, farklı konu başlıkları etrafında hazırlanan bir repertuarla icralar yapılmakta. Bu meşklerle öğrencilerin öğrendiklerini tatbik edebilme imkanı bulmasının yanında Neyhane’nin müdavimlerine de her hafta müzik ziyafeti sunulmakta. Ayrıca imza günleri ve söyleşilerin de düzenlendiği Neyhane’ye misafir olan isimler arasında Ahmet Özhan, Cemal Sâfî, Sinan Yağmur, Fatih Koca, Ertuğrul Erkişi, Derya Türkan ve Hayati İnanç gibi isimleri sayabiliriz.

Her şeyden önce Ankara’da önemli bir boşluğu dolduran Neyhane, mazimizle günümüz arasında kurduğu bağla önemli bir misyon üstleniyor. Her geçen gün genişleyen halkasıyla artık bulunduğu mekanın ihtiyaca cevap verememesi hasebiyle yeni yerine taşınmaya gün sayan Neyhane için, hiç şüphesiz belediyeciliğin yalnızca park ve kaldırım yapmaktan ibaret olmadığını Hamamönü’ndeki tarihi dokuyu yeniden canlandırarak ve Neyhane gibi kültür hizmetleriyle gösteren Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki Bey’e içten teşekkür etmemiz gerekiyor.

 

Ziya Uğur yazdı

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2014, 10:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26