Hacer-ül Esved İstanbul'da!

Hacer-ül Esved'e Kâbe'ye gittiği halde bile dokunamayanlar için İstanbul'da bir fırsat var.

Hacer-ül Esved İstanbul'da!

Mübarek Ramazan ayını geride bırakırken, Kâbe-i Muazzama’dan bir parçasını bağrında barındıran Sokullu Mehmet Paşa Camii’ne rotamızı çevirerek, hacer-ül esved taşını görmeye gidiyoruz. Bahçesine girer girmez semtten ayrı bir atmosferle karşılandığımızı itiraf etmeliyim. Çeşit çeşit kuşların cıvıltılarıyla eşsiz bir senfoniye bürünüp kulağımıza üflenen bu ses, Sokullu Mehmed CamiiTopkapı Sarayı’ndan aşina olduğumuz bir haldi. Saatlerce seyretmeye doymayacağımız bu camide, asırlardır Müslümanların hürmet gösterdiği mukaddes taş Hacer-ül Evsedi Kâbe-i Muazzama’daki tavır ile “ Bismillahi Allah-u Ekber” diyerek selamlıyoruz.

Kâbe’de dokunmak ne kadar zor ise…

Mübarek ecdadımızın zarif ve ince düşüncesi ile Hacer-ül Esved taşının çevresine muhafaza yapılır. Yıllar geçip eskiyen, üzerinden kopan parçalar İstanbul’a Osmanlı devleti vesilesiyle getirilir. 1571 senesinde Osmanlı sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa, zevcesi İsmihan Sultan adına bir cami inşâ ettirir. Caminin giriş kapısı üzerine, mihrabın üst kısmına, minbere ve minber kubbesinin altına Hacer-ül Esved’in 4 parçası yerleştirilir. Bu mübarek taşlara dokunmak, hele ki böylesine feyzi bol günlerde yakınında bulunmak bizleri asıl Hacer-ül esved taşına dokunmuş kadar hissedar eyler.

Sokullu Mehmed CamiiHacer-ül Esved taşının diğer bir parçası ise Kanun-i Sultan Süleyman Han’ın türbesinin giriş kapısı üstündeki saçağın altına bulunur. Ne yazık ki İstanbullu vatandaşlar bundan bihaber. Hacer-ül Esved taşını Mekke-i Mükerreme’de görmek, dokunmak ne denli zor ve meşakkatli hatta imkânsız ise bu taşa dokunmak, yakından görmek hatta dokunmak Sokullu Mehmet Paşa Camii’nde bir o kadar kolay ve mümkündür.

Hacer-ül Esved, Sokullu Mehmet Paşa Camii’nde, iman aşkı ile dokunulmayı, ziyaret edilmeyi bekliyor. Keşfedilmeye değer bir cami!

 

Hatice Tüfekçi haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2010, 16:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Bakıcı
Ali Bakıcı - 9 yıl Önce

Yazar kardeşim..
Bir de yazınıza bu mekanların tariflerini ekleyeydiniz .
Herkes İstanbul' u sizin kadar iyi bilmeyebilir. Değil mi ama ?

Hilal Söylemez
Hilal Söylemez - 9 yıl Önce

Hatice hanıma, bu kıymetli bilgiyi bizimle paylaştığı için şükranlarımı sunuyorum. Benim gibi Hacer'ül Esved'i ziyaret kasdında olanlara bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bu camii, Sultanahmet ile Küçük Ayasofya Camii arasında Kadırga yokuşunda bulunuyor. Zira aynı isimle Azapkapı'da bir camii daha mevcuttur.

Muhammed Taha Över
Muhammed Taha Över - 9 yıl Önce

Ne oluyor dokununca?
beyazıt-ı bistami hz. der ki: "kabe'yi göreceğim diye çöllerde kendinizi telef etmeyin benim etrafımda dönün, aynı şey."
Yerden bir taş al, ona dokun, hatta yasakçı baskıcı şu devletin polislerini hedef al, daha iyi olur inşeallah..

banner19

banner13