Galata 'meyhanesi' çok şükür kapandı!

Galata Kulesi Meydanı'ndaki 'meyhane' görüntüsü bitti. Hal böyle güzellikle son bulunca, biz de 'orada akşam namazı kılalım' çağrımızı beklemeye alıyoruz.

Galata 'meyhanesi' çok şükür kapandı!

 

Galata Kulesi ve çevresinde yaşanan sorunları dile getirdiğimiz çağrımız yayımlanalı daha bir hafta oldu, olmadı. Ancak aldığımız tepkiler sanki bir asırlık. Alanda yaşanan kepazelikten muzdarip olan onlarca kişi bizimle birebir temas kurdu. Basında konuyu gündemine alan köşe yazarları oldu. Çağrımızın facebook ve twiterdaki paylaşımlarını ise takip edemedik bile. Söylemlerimiz, benzer tepkilerle ulusal medyada da yer buldu. Bütün bunlar umut verici. Hayalperestlilik etmek istemeyiz ancak Galata’da yükselen bir minare var. Bunu sizler de görüyorsunuz değil mi?

Galata Kulesi Meydanı sükuna erdiGalata Kulesi Meydanı

Güzel haberler üst üste geliyor. 26 Haziran 2012 tarihi itibariyle İstanbul valiliğinin aldığı karar doğrultusunda Galata Kulesi Meydanı’nda alkol tüketimi yasaklandı. Açık hava meyhanesinin kapısına kilit vuruldu. Ayrıca kulenin kenarında bulunan ve alanda içki içen insanların alkol temin ettikleri büfe birkaç gündür kapılarını açmıyor. Sivil ve üniformalı emniyet mensupları ise alanda 24 saat nöbet tutuyorlar. Bu bağlamda öncelikle bizlerle aynı hassasiyetleri paylaşan ve tepkimize kayıtsız kalmayarak işe anında el atan İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu ve emniyet mensuplarına teşekkür ediyoruz.

Biz de, yaptığımız “alanda akşam namazı” çağrısını geri çekiyoruz

Bu güzel haberlerle birlikte Galata Kulesi Meydanı’ndaki sıkıntı neredeyse tamamen çözüldü diyebiliriz. Ancak gene de biz olayın ve alanın takipçisiyiz. Bu doğrultuda kandil gecesi Galata Meydanı’nda akşam namazı kılmaya şimdilik gerek kalmadığını düşünüyoruz. Ve programı donduruyoruz. Bu şekilde büyük bir tevazu da göstermiş olacağız. Böylece hiç kimselere şov yapma amacımız olmadığını, sadece medeniyetimizin ahlakî ve dinî değerlerini gözeterek yaşamak istediğimizi, tepki gösterdiğimiz insanlar da anlamış olacaklar. Ancak gerekirse, bir ihmalkarlık görürsek, birilerine içme hürriyeti tanınacaksa sınırsızca biz de namaz kılma, ilahi söyleme hürriyeti oluşturacağız kendimize!

Galata Kulesi MeydanıÇağrımıza kulak verenlere teşekkür ederiz

Yaşadığımız bu süreçte tepkisiz kalamayarak sosyal ağlarda, arkadaş sohbetlerinde konuyu gündeme getiren herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Ancak gene de bizleri yanlış anlayanlar olmuş olabilir. Bunu önemseyerek, kimin ne yiyip ne içtiğiyle pek ilgilenmediğimizi söylemeliyiz. Ancak nerede içtiklerinin bizi oldukça ilgilendirdiğini de söylemeliyiz. Toplumun, özellikle gençlerin yoğun olarak bulundukları bir ortak yaşama alanında bu olaylar cereyan ediyorsa biz hepimiz orada yaşanan sıkıntıya el atmakla mükellefiz. Bundan sonra yaşanabilecek sorunlarda da bu böyle olacak.

Son olarak sayın vali ve emniyet birimlerine teşekkürlerimizi belirtmişken küçük bir öneride de bulunma ihtiyacı duyuyoruz. Polis ekipleri meydanın büyük bir bölümünü emniyet şeritleriyle ve bariyerlerle kapamışlar. Sadece yayaların en fazla ikişerli sıralar halinde yürüyebilecekleri bir yol kalmış ortada. Bu durum hiç de şık bir görüntü oluşturmuyor. Bu hususta hassas olunup alternatif çözümler üretilmeli.

 

Selim Sina Berk duyurdu

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2012, 01:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13