Eyüp Sultan diye biliyoruz ama...

O, İstanbul'da en çok ziyaret edilen yer. Ama onun ismini bile yanlış biliyoruz. Eyüp Sultan'ın gerçek adı ne?

Eyüp Sultan diye biliyoruz ama...

Uzun zamandır tuhafıma giden ancak bugünlerde iyice kafamı kurcalayan bir mesele var. Hepimizin malumu olduğu gibi şehr-i İstanbul’un manevi sultanı Halid bin Zeyd Ebu Eyyub el-Ensari hazretleridir. Hal böyle iken neden “Eyüp Sultan” denir anlamış değilim. Geçenlerde etrafımdaki insanlara “Hz. Halid’in Türbesi nerededir?” diye sordum. Cevapların hemen hepsi “Bilmiyorum.” oldu. Şöyle bir Osmanlı kaynaklarını taradığımız vakit, karşımıza “Hazret-i Halid bin Zeyd” veya “Hz.Halid” isminden başkası çıkmıyor. Dolayısıyla Eyüp Sultan Camii de “Hz. Halid Cami-i Şerifi” diye yad edilmiş ve kayıt altına alınmış. Öyleyse neden Eyüp Sultan denildi, bunu anlamak güç. “Ebu Eyyub”un “Ebu”su yok sayılmış, geriye kalan“Eyyüb” zamanla “Eyüb”e, son olarak da “Eyüp”e dönüşüvermiş. Kısacası böyle olsa gerek. Bunlar önemli ayrıntılar. Düşünsenize “Eyüp Sultan” diyorsunuz. Mübarek sahabe efendimizin ismi yerine oğlunun ismini yad ediyorsunuz. İlginç!

Gerçi Allah’ın veli kulları böyle mevzular üzerinde durmazlar ama doğrusu varken neden yanlış ve eksik söylensin.

İsimler zamanla tahrip oluyor

Her nedense memleketimizde bu tür isim değiştirme, yakıştırma ve lakap takma bolca mevcut. Mesela bizim oralarda (Ordu-Ünye) “Şeyh Yunus Emre” mezarı vardır, bu zamanla “Şeyhnus”a dönüşmüş. Yine Samsun yakınlarında bir köyde medfun bulunan “Cüneyd-i Bağdadi” adındaki Allah dostunun ismi zamanla “Cini Bağdat” oluvermiş. İşte kulaktan dolma ve uydurma bilgilendirmelerin neticesinde hayret verici isimler ve menkıbeler zuhur ediyor. Ne diyelim, madem İstanbul bizim, öyle ise sahiplerini iyi tanımak ve tanıtmak lazım. Son olarak İstanbul’umuzun manevi sultanının tam ismini hatırlayalım ve tahlil edelim. Ne dersiniz?

“Yetişmez mi bu şehrin halkına bu nimet-i Bâri

Rasul-u Ekrem’in yâri Ebû Eyyûb el-Ensârî

Onun gerçek ismi Halid 

Hz. Halid bin Zeyd Ebu Eyyub El-Ensari El-Hazreci (Radıyallahu anh: Allah ondan razı olsun)

Halid: İsmi

Zeyd: Babasının ismi

Ebu Eyyub: Eyyub’un babası

El-Ensari: Medineli Ensarlardan olduğu için.

El-Hazreci: Hazrec kabilesinin önemli kollarından olan Neccaroğulları’nın ileri gelenlerinden olduğu için.

Doğan Pur dikkat çekti

YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe gül
ayşe gül - 12 yıl Önce

en son verilen isim künye bilgisine göre yazıda arada geçen sahabe efendimizin adı yerine oğlunun adını söylüyoruz cümlesindeki bilgi hatalı olmuyor mu.Arap geleneklerine göre bir baba ilk doğan oğlunun adıyla künye alırdı.Hz. Halid bin Zeyd Ebu Eyyub El-Ensari El-Hazreci (r.a.) adı sırasıyla çevirirsek ''hazrec kabilesinden ve ensardan olan;Eyyubun babası Zeyd'in oğlu Halid'' olmaz mı?yanlış mı hatırlıyorum?beni düzeltin.burada maksadım asla kusur bulmak değil lütfen yanlış anlaşılmasın.tş

ync
ync - 5 yıl Önce

EYÜP ADINDA OĞLU YOK ASLINDA..HALID BIN ZEYD UMMU EYÜP ADINDA DUL BIR HANIM İLE EVLENMİŞ.YANI EVLATLIĞININ ADI EYÜP OLDUGU ICIN EBA EYUBEL ENSARI OLMUŞ.ŞİMDİDE EYÜP SULTAN OLARAK İLÇE ADI DEGISTIRILDI.

Doğan Pur
Doğan Pur - 12 yıl Önce

Mesele burda zaten. EBU EYYUB EL-ENSARİ denilse durum kurtulur. Ancak EYÜP SULTAN denildiği vakit, ortaya farklı bir manzara çıkıyor. EBU EYYUB yani EYYUB'un babası. EYYUB SULTAN diye ele alırsak oğlunun ismi söylenmiş olmuyor mu. Herşey NET ortada. Bilmem anlatabildim mi. Selam ve dua ile.

Ali
Ali - 6 yıl Önce

Araştırırken şöyle bir bilgiye rastladım: "Hz. Ali'nin Medine'deki kaymakamı Eyüp Sultan'ın Halid ve Muhammed adlı iki oğlu, Umre adında bir kızı vardı."Bu durumda "Eyüp'ün babası" olma ihtimali zayıf gibi gözüküyor.

Erkan Er
Erkan Er - 6 yıl Önce

Sayin Sebastian Eyüp Sultan için yazdıklarını hepsi Arap kültürüne göre doğru. Fatih Istanbul fethet tiktensonra Akşemsettine sordu Mübarek mezarını.oda sabahları gün doğmadan az önce şimdiki yerinde bır nur gördüğünü muhtemelen orada olduğunu söyledi kazdilar orda mübarek mezarı bulundu.Eyüp Sultan ismi zaman icinde bu hale geldi.Biz kısaltması severiz.

Kemal
Kemal - 12 yıl Önce

Yazının başındaki açıklama doğru değil. "Eyüp" sözcüğü, "Ebu Eyyub"un bozulmuş, kısalmış ve kalıplaşmış şekli değildir. Bizzat "Eyyub" demektir. Anadolu'nun neredeyse tamamında "Eyyub" adı "Eyüp" şeklinde telaffuz edilir.

hatice hiranur tüfekci
hatice hiranur tüfekci - 12 yıl Önce

Doğan abicim Eyüb el ensari hazretlerinin türbesi bu isimle ün salmış. Halid bin zeyd türbesi, evet nerede diye sorsak heralde o sahabenin kabri şerifi mi geldi istanbula diye şaşıranlar bile olabilir. Ve dediğiniz gibi bu konulardaki eksiklerimiz bir hayli fazla. Pardon eksiltmelerimiz.. kısaltmalarımız pek meşhur. Anadoluda da verdiğiniz örneklerin dahası mevcut malesef.
Peki şimdi ne yapalım? Asırların türbe adını aslına çevirmek için kampanyamı başlatalım ne dersiniz :)

doğan pur
doğan pur - 12 yıl Önce

Eyvallah Hatice kardeş...İşin ciddiyetine varmak lazım. Hangisini düzeltelim. Birşeyleri değiştirmek pek kolay olmuyor. Ben acizane karınca kararınca bunun mücadelesini veriyorum. Bulunduğum platformda o kadar çok yanlış,eksik,uydurmu,yakıştırma bilgiler varki aklın hayalin durur. Özellikle HURAFELER...Bu konuyuda bir incelemek lazım. Bu arada ben dil uzmanı, filozof veya akademisyen değilim. Ben ABDULLAH'ım, hata yaparım. ALLAH'a emanet olunuz. Selam ve dua ile...