Efendimizin gezdiği yerlerde idik!

Medine’de Giresunlu Hayrullah Aşık abimizin hurma bahçesine uğradık yeniden...

Efendimizin gezdiği yerlerde idik!

Üç yıldır Medine-i Münevvere’ye gittiğimizde ilk uğrak yerimiz de Giresunlu Hayrullah Aşık abimizin hurma bahçesi oluyordu. Bu yıl da geleneği bozmadık ve soluğu El Avali’de, Hayrullah abimizin yanında aldık.

Burası bambaşka bir bahçe… Burası Avali! Nasipli, efsunlu, feyizli, dualı dahası sahabe-i kiram çocuklarının çıplak ayakla dolaştığı bir mahal. Süleyman a.s’ın duasıyla emrine yoldaş olan rüzgarlar, bu bahçede nazlı nazlı sıcacık esiyor. Esen rüzgârla hurma dalları hasretle, özlemler fısıldıyor. Her bir ağacın ayrı bir ahu zarı var burada.Medine'de hurma bahçesi

Medine Bahçesindeki enfes çay

Hurma bahçesine girer girmez taş yol bizi hurma liflerinden yapılmış kamelyaya doğru götürüyor. Bu kamelyanın en büyük özelliği hurma liflerinden, hurma dallarından yapılmış olması. Hurma sıcaklarının yaşandığı bu mevsimde, hurma bahçeleri de doğal klima görevi yapıyor. Dahası bu muhteşem atmosferde Asr-ı saadet günlerini gözünüzde canlandırıyorsunuz. Salkım salkım hurmalar ağaçlarında sallanırken, sahabe-i kiram’ın hurmaya olan düşkünlüğünü bir kez daha düşünüyor, sinemizde hissediyoruz. Bilal-i Habeşinin infak etmediği sekiz hurmasını…

Bahçe sahibi güzel ağabeyler diyorlar ki: “Böylesine hoş kokulu bir çayı dünyada başka hiçbir yerde bulamazsınız. Damağınızda kalacak ilk ve tek tat olacak” diyorlar. Oldukça iddialıydı. Sabırla bekledik. Çaylar geldi, bir güzel içtik. İnanın hayatımda içtiğim en lezzetli çay idi. Gayrı ihtiyari bu tadın sırrını öğrenmek istediğimizde, gözlerini kaçırıyor bahçe sahipleri, öğrenemiyoruz. Neyse ki demliği bitirme hakkımız daimdi.

El Avali; Peygamber eliyle, Acve’yi kucaklar

Medine Hurma Bahçesi, Peygamber Efendimiz s.a.s.’in bereket duası okuyarak, elleriyle Acve ağacını ektiği bahçedir. İşte böylesine bereketli, mübarek ve feyizli bir bahçenin, yetiştiricisi olmak da Hayrullah Aşık abimize nasip olmuş.hurma...

Sad r.a.’dan rivayete göre Peygamber Efendimiz s.a.s. : “Her kim sabahladığı vakit iki taşlığı arasında yedi adet hurma yerse, akşamlayıncaya kadar ona büyü zarar vermez.” İlaveten Ayşe r.a.’dan rivayetle Peygamber Efendimiz s.a.s. : “Yaylanın Acve’sinde şifa vardır. Yahut o, sabahın ilk zamanında panzehirdir” buyurmuşlardır. Hadisi şerifte bahsedilen Yayla Acve’si Medine’nin Necid tarafına düşen tarlalarıdır. Necid tarlaları da en az El Avali bölgesi kadar kıymetli ve mübarektir.

Aman Acve’ye dokunmayın!

Medine-i Münevvere’de hurma bahçelerine girmek, hurmalarla haşır neşir olmak zordur. Böyle bir imkanı böylesine samimi bir bahçe sahiplerinde bulmuşken hurmalara dokunmak, toplamak, olgun hallerini görmek de kaçınılmaz. Bu kutlu bahçeye girdiğimizde Kehf suresindeki  “bahçeme girdiğinde – Maşaalah la kuvvete illa billah- Allah’ın dilediği olur. Allah’tan başka hiçbir kuvvet yoktur. Demen gerekmez miydi?...” ayeti celilesi aklımıza geliyor ve ricayı yerine getiriyoruz. Yerine getiriyor ve geziyoruz. Her bir ağacın hurması apayrı kıymetli, mayhoş tatta. Ama öyle bir ağaç var ki; “aman dokunmayın!” dediler öylece kaldık. O ağaç Acve hurmalarının bulunduğu ağaçtı. İnsan gibidir, teveğinden bir hurma kopardığınızda kafası kopmuştur ve o artık hurma vermez diyorlar. Sahiden de öyleymiş. Nazlı, narin ve nazik bir hurma… Peygamber hurması… Nebiler Nebisi kadar hassas…

E biz de tazecik istiyoruz diyorsanız Medine'de hurma bahçesi

Medine Bahçesinde Acve, Mebrum, Savavi, Sukkari ve Amber şu anda yetişen hurma çeşitlerinden bazıları. Medine hurma bahçesine gelemem ama tazecik dalından yeni toplanmış mahsuller evimde bulunsun00966 506 321 680 diyorsanız. 00.966.506.321.680 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Telefon bana pahalıya patlar derseniz.  www.medinehurmabahcesi.com sitesinden ve medinehurmabahcesi@hotmail.com adresinden 00966 506 321 680kargo ile dünyanın dört bir yanına hizmet verildiğini söyleyelim.

Ha benden size küçük bir tavsiye! Tıhame gecelerinde hurma sirkesi, hurma kahvesi, hurma pekmezi ve hurma lokumunu da mırra eşliğinde tatmanızı ısrarla tavsiye ederim.

Hatice Tüfekci haber verdi

Yayın Tarihi: 12 Ocak 2012 Perşembe 00:54 Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2012, 02:38
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
serra
serra - 10 yıl Önce

hatice hanım teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için, ilginç vermek için sakladığı halde verilmesi isteniyor, ben kendine sakladığını düşünmüştüm biran bizim gibi :). önemli bir ayrıntı tekrar tesekkürler..

nedimeakdogdu
nedimeakdogdu - 10 yıl Önce

ne ara gıder, ne ara gorursun guzel kardesım buraları ne guzel anlatmıssın yıne ask ıle...

serra
serra - 10 yıl Önce

'Bilal-i Habeşinin infak etmediği sekiz hurması' durumu nedir acaba açabilir misiniz

Hasibe Uçar
Hasibe Uçar - 10 yıl Önce

Hatice hanım ne güzel bir dil ile anlatmışsınız.şaşırdığım konu bahsettiğin hurma bahçesi çok büyük bir yer ve bir Türk e ait çok sevindim.bende çok isterim orada bulunmayı o bahçede bir yardımım olmasını.Giresunlu abiden rabbim razı olsun.Bir gün bizlerde o çaydan içeriz.

hatice tüfekci
hatice tüfekci - 10 yıl Önce

Serra Hanım, Peygamber Efendimiz s.a.s birgün Bilali Habeşi'nin evini ziyaret eder. bir kap içersinde 8 adet hurma görür. Efendimiz s.a.s. "Ya Bilal bunlar nedir?” diye sorar. Bilali Habeşi: "senin için biriktirdim ya Resulullah" diye cevap verir. Bunun üzerine Efendimiz s.a.s. “İnfak et ya Bilal infak et, arşın Rabbi eksiltir diye korkma" buyurur. Yazıda ki 8 hurma ifadesi bu hadisi şeriftendir.

İsmail Güneş
İsmail Güneş - 10 yıl Önce

Okurken insanın içi kıpır kıpır oluyor :) Hurma hayranıyım ama medine durmasının yeri ayrı içimde :) Rabbimiz bize de nasip eder inşaAllah. Allah razı olsun güzel yazınız için Hatice Hanım.

hayrullah
hayrullah - 10 yıl Önce

kardesim eline saglik cok guzel yazmissin ancak bu kadar anlatilir eline diline saglik ,ben bile bu kadar guzel yazamazdim inanin ,,,,,medineye gelen hacilarimizi bekleriz inseallah ..

banner26