Dünyanın En Büyük, En Yüksek, En Uzun Minareli Camileri

Müslümanlar dünyanın dört bir yanına yayıldıkça elbette en temel ihtiyaçları olan mabetlerini yani mescidlerini, camilerini de yaşadıkları yerlerde inşa ediyorlar. Bunca cami arasında birkaçı ise bazı noktalarda öne çıkıyor. Deniz Baran bu camileri derledi.

Dünyanın En Büyük, En Yüksek, En Uzun Minareli Camileri

Müslümanlar dünyanın dört bir yanına yayıldıkça elbette en temel ihtiyaçları olan mabetlerini yani mescidlerini, camilerini de yaşadıkları yerlerde inşa ediyorlar. Kimi devasa bir cami kimi bir bodrum katı, kimi anakaradan fersah fersah uzak kimi bir sarp dağın başında… Bu sayede birbirinden farklı sayısız caminin yeryüzüne yayıldığını görüyoruz.

Bunca cami arasında birkaçı ise bazı noktalarda öne çıkıyor. İşte genel kültür mahiyetinde bu camileri derleyelim dedik:

Dünyanın en büyük camii: İmam Hüseyin Türbesi ve El Abbas Camii

Esasında dünyanın en büyük mescidi denince Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi en tepede yer alıyor. Ancak doğrudan Peygamber Efendimiz’in (SAV) hayatıyla özdeşleşen bu mescidler günümüzde birçok konuda “en” olacağı için bu kategoriyi de diğer kategorileri de bu iki mescidi hariçte tutarak dolduracağız.

En büyük camiyi seçerken ibadet edecek kişi kapasitesini baz aldım. Bu konuda farklı kaynaklarda farklı veriler olsa da nihayetinde İmam Hüseyin Türbesi ve El Abbas Camii’nde karar kıldım. Türbe ile mescidin ortak bir kompleks olduğu bu yapı Irak - Kerbelâ’da yer alıyor. Türbenin adından anlaşılacağı üzere Peygamber Efendimiz’in torunu Hz. Hüseyin’in burada gömülü olduğu (en azından vücudunun bir kısmının) kabul ediliyor.

Wikipedia verisine göre yaklaşık 400.000 m2’lik alana yayılan mabet 1 milyon kişi alma kapasitesi mevcut (Türkçe Wikipedia’a bakılırsa İran’daki İmam Rıza Türbesi’ni tepeye koymamız lazım, çünkü o listede İmam Rıza Türbesi 700 bin kişi kapasiteli gösterilirken, El Abbas Camii 500 bin kapasiteli gösteriyor).

En eski cami: Kuba Mescidi

Yine yukarıda belirttiğim gibi Mescid-i Haram’ı hariç tutarsak en eski cami olarak Kuba Mescidi kabul ediliyor. Miladi takvime göre 622 yılı mescidin inşa yılı olarak belirtiliyor ve Peygamber Efendimiz’in (SAV) mescidin ilk taşını koyduğu söyleniyor. Yine inşa sürecine de Peygamber’in rehberlik ettiği biliniyor.

En uzun minareli cami: Hasan 2 Camii

Fas - Casablanca’nın sahil şeridinde büyük bir alanın üzerine kurulu olan bu cami 1980 yılında başlayan ve 13 yıl süren bir inşa sürecinin sonunda son hâlini aldı. Fas tipi köşeli, kalın minare tipinde inşa edilen minaresini yakından görenler ise perspektifine minareyi sığdırmakta zorlanıyor çünkü Hasan 2 Camii’nin minaresi tam 210 metre uzunluğa sahip ve dünyanın en uzun minaresi.

Avrupa’nın en büyük camii: Roma Camii

Normalde böyle bir kategoriyi internette aratırsanız muhtemelen karşınıza gelecek olan cami, Moskova Ulu Camii diye Türkçe’ye çevrilen The Central Mosque of Moscow olacaktır. Ancak yine ibadet edebilecek kişi kapasitesini baz aldığımızda –eldeki verilere göre- Roma Camii 12.000, Moskova Ulu Camii ise 10.000 kişi kapasitesine sahip olduğundan ilkini tercih ediyorum.

İtalyan ve Arap mimarların ortak eseri olarak 1994’te tamamlanan cami, yüzölçümü olarak (30.000 m2) da Kıta Avrupası’nın en büyük camii olarak geçiyor. Avrupa’daki birçok cami gibi bu caminin de finansmanının arkasında dönemin Suudi Kralı Faysal mevcut. Papa 2. Jean Paul de projeye birtakım muhalefetin olmasına rağmen desteğini belirtmiş.

Asya’nın en eski camii: Huaisheng Camii

Çin - Guangzhou’da yer alan caminin tam yapım tarihi bilinmese de henüz İslam’ın ilk yıllarında Çin’e yolu düşen Müslümanlarca, bizatihi Peygamer Efendimiz’in (SAV) amcası Sa’d bin Ebu Vakkas tarafından orijinal caminin temelinin atıldığına inanılıyor. Bu da takriben 627-628 yılına denk düşüyor.

Afrika’nın en eski camii: Mescid el-Kıbleteyn

Wikipedia’daki en eski camiler listesine bakarken Sahraaltı Afrika’da en eski tarihlendirilen caminin, Somali’deki Mescid el-Kıbleteyn (Medine’deki meşhur mescid ile aynı sebepten ötürü aynı isme sahip) olduğunu gördüm. Awdal Bölgesi’nde yer alan caminin inşa tarihi olarak Wikipedia 627 yılını işaret etmiş. Tam tarih konusu bir nebze tartışmalı olsa da caminin, Hicret’ten kısa bir süre sonra inşa edildiği biliniyor.

Dünyanın en kuzeyindeki cami: Nurda Kamal Camii

Guinness Rekorlar Kitabı’nda tescilli bulunduğu üzere Rusya’nın kuzeyinde yer alan Nurda Kamal Camii, dünyanın en kuzeyinde (69° 34′ 0.84″ derecesi) yer alan camidir. Sibirya’nın Norilsk şehrinde yer alan cami 1998 yılında tamamlanmış. Camiye dair ilginç bir nokta ise Stephen Trantham isimli İngiliz bir filantropist tarafından inşasının fonlanması.

Dünyanın en yüksek camii: Kral Abdullah Camii

Riyad’da yer alan The Kingdom Centre (Krallık Merkezi)‘ın 77. katında yer alan cami, yerden 183 metre yükseklikte. Yerden yükseklik olarak baz alındığında en yüksek cami olan Kral Abdullah Camii’nin bu durumu Guinness Rekorlar Kitabı’na da girdi.

 

Deniz Baran

Yayın Tarihi: 03 Haziran 2016 Cuma 10:29 Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 14:28
banner25
YORUM EKLE

banner26