Dünyanın en büyük beşinci camisi Lahor'da (video)

Pakistan'ın Pencap Eyaletinin yönetim merkezi Lahor'da bir çok mimari eser bulunuyor. Şehrin kuzeybatı girişinde tüm ihtişamıyla zamana meydan okuyan Lahor Kalesi, göz alıcı mimariye sahip Lahor Müzesi ve Padişah Cami bu eserlerden bazıları.

Dünyanın en büyük beşinci camisi Lahor'da (video)

Babür İmparatorluğu, Hindistan ve Pakistan bölgesinde üç yüz yıldan fazla hüküm sürdü. İmparatorluk bu topraklardan çekilirken de ardında bir çok tarihi eser bıraktı. Bu eserlerden biri de Lahor Kalesi. Kale 1556-1605 yılları arasında Babür imparatoru Ekber Şah tarafından inşa edildi. Ekber Şah'tan sonra tahta geçen Babür imparatorları kale içerisinde eklemeler yaptı. Bugün tüm ihtişamıyla yükselen kale Babürlüler'in yıkılmasının ardından önce Sihler'in, sonra da bölgeyi işgal eden İngilizler'in kontrolüne geçti. Her işgalde hasar gören Lahor Kalesi, bir kaç kez yaşadığı restorasyon çalışmalarının ardından bugün ayakta kalmayı başardı.

20 hektar alan üzerine kurulu Lahor Kalesi'nin içerisinde tarihe tanıklık eden yapılar dikkat çekiyor. Alemgir Şah tarafından kaleye eklenen ihtişamlı kapı ise “Alemgir Kapısı” adını taşıyor. Lahor Kalesi'nde Alemgir kadar ihtişamlı olmasa da askerlerin ve kaleye gelen halkın kullandığı iki kapı daha bulunuyor. Kalenin içerisinde yer alan bir muazzam yapıysa Aynalı Saray. Binlerce ayna ve camın kullanıldığı bu bölüm kaleye 1631 yılında eklendi. Saray, aynaların yanı sıra boyamalar ve beyaz mermerleriyle dikkat çekiyor.

Pakistanlı tarihçi Makbul Ahmet, Lahor kalesiyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Aynalı Saray Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal için yaptırılmış. Yine kaynaklarda yer alan bilgiye göre Mümtaz Mahal, Şah'ın yaptırdığı bu sarayı hiç göremeden 1631 yılında Hindistan'da vefat etmiş. Sarayı da hiç ziyaret edememiş. Aynalısaray hem tarihi hem mimarisi hem de hikayesiyle kalenin olmazsa olmaz yapılarından."

Lahor Kalesi'nde Aynalısaray'ın yanı sıra bir çok önemli bölüm yer alıyor. Bunlar arasında imparatorların halka hitap ettiği Divan-ı Avam ve Şah Cihan için özel yaptırılan harem dairesi bulunuyor.

Lahor'un en görkemli tarihi eserlerinden biri olan Lahor Kalesi her gün binlerce kişiye kapılarını açıyor. 2015'de 3 milyondan fazla yerli ve yabancı turisti ağırlayan kale misafirlerini tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. Lahor Kalesi, Pakistan hükümetinin girişimleriyle 1981'de UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı. Eşsiz Lahor manzarası ve tarihe ışık tutan yapıları ile kale haftanın her günü ziyarete açık.

Pakistan'ın beş bin yıllık tarihi Lahor Müzesi'nde

Pakistan'ın beş bin yıllık tarihi Lahor Müzesi'nde gözler önüne seriliyor. Bölgede yerleşimin başladığı milattan önce 3000'li yıllardan bugüne uzanan süreyi gözler önüne seren müze, Pakistan tarihine ışık tutuyor. Pakistan'ın en büyük müzesi olma ünvanına sahip müze, Pencab eyaletinin yönetim merkezi Lahor'da bulunuyor. 1865 yılında Pakistan'da hüküm süren İngilizler tarafından kurulan Lahor Müzesi, ilk kurulduğu yıllarda başka bir binada hizmet veriyordu. Müze mevcut binasına 1894'de taşındı. Müzenin projesi Pakistanlı ünlü mimar Ganga Ram tarafından çizildi. Müzenin dış görünüşü sergilenen tarihi eserler kadar dikkat çekiyor.

Lahor Müzesi'nin girişinde ziyaretçileri Babür İmparatorluğuna ait minyatürler karşılıyor. 18 ayrı bölüme ayrılanan müzenin ilk bölümü milattan öncesinin Pakistan tarihine ayrılmış. Bu bölümde Budizme ve Hinduzme ait heykeller ve Güney Asya'da uzun bir süre hakimiyet kuran Büyük İskender İmparatorluğuna ait eserler yer alıyor. Lahor Müzesi'nde Pakistan tarihine ışık tutan bir başka kısımsa silah bölümü. Geçmişten bugüne Pakistan'da kullanılan kılıçlar, zırhlar, tabanca, tüfek ve daha bir çok savunma aracı bu alanda sergileniyor. Lahor Müzesi'nde Pakistan el işçiliği de unutulmamış.

Ülkenin özgürlük mücadelesinin anlatıldığı bir diğer bölümde, bağımsız Pakistan'ın kurulması resimlerle anlatılıyor. Özellikle Pakistan'ın kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Muhammed Ali Cinnah ve Cinnah'ın kız kardeşi Fatma Cinnah ve Pakistanlılar'ın milli şairi olan Muhammed İkbal'in resimleri bu bölümde yer alıyor.

Lahor Müzesi basın sorumlusu Sobia Tahir, müzeyi şu ifadelerle anlattı: “Müzemizde Pakistan'ın eski ve yakın tarihine ışık tutmaya çalışıyoruz. Bu yüzden de müzedeki eserleri tarihsel sıralamaya göre bölümlere ayırdık. Müzede 18 ayrı galeri bulunuyor. Bu galerilerde İslamiyet öncesi Pakistan, İslamiyet sonrası Pakistan, Pakistan'ın özgürlük hareketi gibi dönemlere air tarihe tanıklık eden belgeler var.”

Pakistan tarihinin en yakın tanığı Lahor Müzesi'ni günlük ortalama 4 ile 5 bin kişi ziyaret ediyor. Tapınakları, İslam medeniyeti bölümü ve özgürlük mücadelesini anlattığı bölümleriyle Lahor Müzesi, Pakistan'ın tarihine yakından bakmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

Lahor'un sembolü Padişah Camii

Lahor şehrinde bulunan Padişah Camii, dünyanın en büyük beşinci, Pakistan'ın ise en büyük ikinci camii. Babür imparatoru Alemgir Şah tarafından yaptırılan bu görkemli caminin inşasına 1671 yılında başlanmış ve iki yılda tamamlanmış.

Lahor Kalesi'nin hemen karşısında yükselen cami, şehrin en önemli tarihi eserlerinden. Padişah Camii, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bulunan Cuma Camii'nin mimari özelliklerini taşıyor. Cami gövdesinde yapıldığı dönemde gücü temsil eden kırmızı taşlar ve beyaz mermer kullanılmış.

Pakistan Minaresi'ne de komşu olan cami, 100.000’den fazla cemaat kapasitesine sahip. Padişah Camii'nin her biri 25 metre yüksekliğe sahip beyaz mermerden yapılan üç kubbesi bulunuyor. 3 kattan oluşan 4’ü büyük, 4’ü de küçük olan sekiz minare ise caminin 4 köşesinde yer alıyor. İnce mermer işçiliği ile dikkat çeken cami, yaklaşık 29 bin metrekare alana kurulu.

Padişah Camii içinde bir de Kutsal Emanetler bölümü var. Burada Rasulullah Efendimiz'e ait olduğu rivayet edilen sarık, asa, ayakkabı ve cübbenin yanı sıra Hz. Ali'nin sarığı ve Hz. Hüseyin'in cübbesi de sergileniyor.

Padişah Camii yaklaşık 1799'a kadar Babür İmparatorluğu'nun koruması altında kalmış. Ancak 1799 yılında Lahor'u işgal eden Sih'ler bu camiye de ağır hasar vermiş. Sihler'in ardından İngilizler'in kontrolüne geçen caminin restorasyonu 1939 yılında yapılmış.

Padişah Camii, 1993 yılından bu yana UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde. Camiyi özel kılan bir başka neden ise Pakistan'ın milli şairi Muhammed İkbal'in kabrine ev sahipliği yapıyor olması. Bağımsız Pakistan'ın fikir babası ve Türkiye âşığı şair Muhammed İkbal'in kabri Padişah Camii'nin bahçesinde bulunuyor.

 

 

Mustafa Deveci haber verdi

Yayın Tarihi: 13 Ocak 2016 Çarşamba 12:12 Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2016, 12:12
banner25
YORUM EKLE

banner26