Devon Avenue müselman caddesi

Sitemiz ekibinden Melih Koşucu, Amerika anılarının 2. bölümünde Şikago caddelerini karışlıyor..

Devon Avenue müselman caddesi
11432
Devon Caddesi   (+)

Devon Avenue’da Müslümanlar için birçok imkan var 

Bundan yaklaşık 4 ay önce Chicago’da kıldığım bir Cuma namazından bahsetmiştim burada. Şimdi de yine aynı Chicago seyahatim boyunca gittiğim yerlerden birisi olan Devon Avenue’dan bahsetmek istiyorum. Devon Avenue, bir caddenin ismi. Bu cadde Chicago’nun kuzey kesiminde bulunuyor ve etrafındaki mahallelerde de bolca Hintli, Pakistanlı ve Fars meskun. Cadde üzerindeki dükkan sahiplerinin Müslümanlardan, hindulardan ve çok az da olsa yahudilerden oluştuğu söylenebilir.   

11433
Devon Caddesi   (+)

Fevzi Paşa ortamı  

Bu caddeye ilk kez girdiğimde kendimi Fevzi Paşa Caddesi’nde imiş gibi hissettim. Etrafta bir çok başörtülü teyze, sarıklı sakallı cüppeli hacı amca, hafif sakal bırakmış Müslüman genç vardı. Tabii, modern dünyanın getirdiği giyiniş şekline sahip olanlar çoğunlukta kalıyor oranlarsak, ancak öyle bir yerde Allah’ın emrine ve Sünnet’e bağlılığını korumuş bir insan bile insanın gözüne çok gözüküyor.  

11434
İslami kitaplar vs. dükkanı   (+)

Islamic Books 

Bu caddenin Fevzi Paşa Caddesi’nden neredeyse tek farkı tabelaların Türkçe yerine İngilizce oluşu idi. Dükkan tabelalarına bakıyorum ve bazı tanıdık isimler görüyorum. Nur, Ali gibi… Bir çok yemek, elektronik eşya ve berber dükkanının yanında bir de “İslamic books and things” dükkanı var caddede. Yiyecek dükkanlarının Müslümanlara ait olduğunu “halal meat” yazısından anlıyorsunuz.  

11435
Bakkal abi ve müşterisi   (+)

Çarşambalı amcalar her yerde

Devon Avenue’daki bir lokantanın mescidinde namaz kılarken de, elektronik eşya dükkanından cep telefonu şarjı alırken, dükkandaki –Fatih-Çarşamba’dan gelmişçesine giyinmiş- amcaları gördüğümde de aşağı yukarı aynı şeyleri düşünüyordum. İslamiyet öyle bir nurdu ki küfrün merkezliğini yapan mekana bile güzellikle girmesini biliyordu. Burada dinini samimiyetle yaşamaya çalışan Müslümanları görmek ümit vericiydi şüphesiz.  

11436
(+)

Paradigma kayması 

Biliyorum ki, Amerika’daki Müslümanlar için her şeyin olumlu istikamette gittiğini söyleyemeyiz. Müşahade ettiğim örneklerden de hareketle söyleyebilirim ki Amerika’da yaşayan Müslümanlar büyük bir paradigma ve yaşam mücadelesi veriyor. Yine üzülerek söylemeliyim ki bu mücadelede büyük kayıplar yaşanıyor. Konjonktürün de etkisiyle birçok dindaşımız eriyip gidiyor.  

11441

Helal et   (+)

Ruh yok

Hükümeti İslam milletine düşman olan bu ülkedeki Müslümanların, bir paradigma kayması yaşayıp “ılımlı” hale gelmesine bakarak üzülelim mi, yoksa karanlık bir gecenin parçaları gibi fitnelerin ardı sıra zuhur ettiği bir çağda, namaz kılan, helal et yiyen-satan kişilerin bulunmasına sevinelim mi bilemedim. Sık sık çevremizden “Amerika’da, Avrupa’da,  özgürlük var, oralarda yaşam şartları da daha iyi” gibi sözler duyarız.

11438

(+)   İmam Jamal Said Chicago Üniversitesi velilerine "İslam kötü bir şey değil" diyor.

Anladım ki, bu lafların en ufak bir geçerliliği bile yok. Çünkü bize sürekli örnek olarak gösterilen o gavur memleketlerinde Ezan sesi yok, zabıta korkusuyla kaçışa hazırlanan seyyar satıcılar yok, devasa kubbeli, yüksek minareli camiler yok,  ruh yok, dava yok, yok, yok ve yok…  

Sağlığın kıymeti hastalıkta, Vatanın kıymeti gurbette

Vatan topraklarına geldiğimde 1 haftalık ayrılığın dahi ne çok olduğunu anladım. Minareden gelen içli ezan sesi, sokaklarda bağıran seyyar satıcılar… Evet, şu an bunlara ve bunlara benzer şeylere alıştığımız için kıymetlerini bilemiyoruz. Ama bahsettiğim şeylerin ne ölçüde paha biçilemez bir nitelikte olduğunu vatanıma dönünce keşfettim.  

11439

(+)   Biz besmele ile başlarız

Pergel metaforu 

Bir ayağımız vatanımızda ise diğeri dolaşmalı dünyayı. Chicago gezim boyunca hem farklı  kavimden Müslümanlarla tanıştım, farklı kültürleri, farklı  yerleri gördüm, hem de vatanımdaki güzelliklerin farkına vardım.  

Her parlak olan altın değildir 

Devon Avenue her ne kadar İstanbul’un Fatih semtini çağrıştırsa da o ruha sahip olamadığı aşikar. Belki İngilizcenin o kendine has köksüz ve ruhsuz yapısından kaynaklanıyor bu, belki de bu beldenin kısır tarihsel yapısı sebep oluyor bu ruhsuzluğa.  

11440
(+) Asfaltı ağlatan cübbeli taksici

Ümit 

Yine de ümitliyim ben. Dinine samimiyetle bağlı olan bir Müslüman bile işleyişi tersine çevirebilir, şahit olduğum ruhsuzluğu dindirebilir. İlerleyen zamanlarda –ömür vefa ederse- göreceğiz neler olacağını.  
 
 

 

Melih Koşucu, gezdi, gördü, geldi 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2010, 17:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sümeyye Sel
Sümeyye Sel - 10 yıl Önce

Hos bir paylaşım olmus tesekkur ederiz. Bu tur haberlerin devamını bekliyoruz

Emre
Emre - 10 yıl Önce

Said Jamal değil, Said Cemal olmalı. Doğrusu bu.

Gülnihal Bemahal
Gülnihal Bemahal - 10 yıl Önce

Müslümanın kimliği ABD kimliğiyse orada isimler türkçe yazmıyor anlaşılan ;o)

Merve
Merve - 10 yıl Önce

bence bu arkadas new jersey,paterson tarafına gitsin. oraları da anlatsın. arap ve turk yerlerinden gecilmiyor :)

banner19

banner13

banner26