Denizi ve Otantik Yapısıyla Mısır'da Güzel Bir Şehir: Dahab

Dahab, Mısır'ın ünlü turizm noktası Sharm el Sheikh ile aynı kıyıları paylaşmasına rağmen daha küçük, daha el değmemiş, daha otantik ve en önemlisi de coğrafi olarak daha ilgi çekici bir yapıya sahip. Üstelik tam olarak oturmamış, imar edilmemiş bir şehir oluşu, Dahab'a sanki doğa ile iç içe, daha ferah ve otantik bir şehir görünümü katıyor. Deniz Baran yazdı.

Denizi ve Otantik Yapısıyla Mısır'da Güzel Bir Şehir: Dahab

Gezi yazıları yazmayı özlemiştim… Zira DünyaBizim’e gezi yazıları ile adım atmış ve bir dönem epeyce o türden yazılar yazmış olmama rağmen uzun bir süredir gezilerimi kaleme dökmeye fırsatım olmadı. Bu daha kaç ay böyle gidecek diye düşünürken 2017’nin ilk ayı, küçüklüğümden beri gitmeyi istediğim bir yere seyahat etme fırsatını sundu bana: Kızıldeniz. Böylece, gezi yazısı orucumu bozmakla kalmayıp gezi yazılarımın ekseriyetini oluşturan Mısır yelpazesine yeni bir parça da eklemiş olacaktım. Çünkü bundan önceki çok sayıda Mısır yazımın hiçbiri Sina’ya adım atmamıştı ve Kızıldeniz yolculuğu aynı zamanda Sina’ya ayak basmak anlamına gelecekti.

Sanıyorum, Kızıldeniz deyince akla ilk gelen şehir Sharm el Sheikh’tir. İlk kez Kızıldeniz’e giden birinin buraya yönelmesi de hâliyle doğal bir tercih olacaktır. Ben de Kızıldeniz’e ilk ziyaretimde bu istikamete doğru yol aldım. Tabi Google Earth’den keşfettiğim diğer bakir kıyılar planlarımda mahfuz durumda, inşallah sonraki seferlere…

Dediğim gibi, her ne kadar Sharm el Sheikh’e uçsam da şehrin bizim Akdeniz sahillerindeki tatil beldelerine benzer bir yapıda olan merkezinde kalmadım. Gezi yazısı yazmaya daha çok değer olduğunu düşündüğüm, merkezden 80 km uzaklıkta olan Dahab kentine gittim. Zira Dahab, Sharm el Sheikh ile aynı kıyıları paylaşmasına rağmen daha küçük, daha el değmemiş, daha otantik ve en önemlisi de coğrafi olarak daha ilgi çekici bir yapıya sahip. Neden böyle diye sorulacak olursa Dahab için kullanacağım şu tanım izah edici olabilir: Çöl iklimi altındaki kurak toprakların ve dağların Kızıldeniz ile buluştuğu noktada zuhur etmiş dar bir yeşil alan üzerine kurulmuş, vahayı andıran bir kıyı kenti…

Denizin altındaki yaşama merak duyanlar için harika bir yer

Dahab, Kızıldeniz kıyısındaki Sharm el Sheikh, Hurgada, Ras Muhammed vb. birçok şehir gibi denizseverler, daha doğrusu denizin altındaki yaşama merak duyanlar için harika bir yer. Mercanlarla kaplı ve son derece iyi korunmuş kıyıları muazzam bir sualtı dünyasına ev sahipliği yapıyor.

Esasında Dahab’ın her bir köşesi, doğadaki ayetlerin muazzam birer emsali… Küçük ve şirin kent merkezi, kıyıların hemen ardında uzanan kum rengi dağlarla çevrili ve bu kurak tepeler, ardında çöl ikliminin hüküm sürdüğü kurak ve sakin toprakları saklıyor. Tüm bu sakin ve kurak coğrafyanın denize aktığı noktada ise, coşku veren bir tezatla, cıvıl cıvıl bir sualtı âlemi yatıyor. İşte Dahab, tezatlıktan doğan müthiş bir harmoninin birleştiği böyle bir noktada bizleri misafir ediyor. Ayrıca, Dahab’ın Sharm el Sheikh gibi kentlere nazaran daha az kalabalık olması; daha bakir, daha doğal, daha kendi hâlinde bir şehir olmasını da sağlıyor. 

Dahab’ın muazzam deniz âlemi

Dahab’ın cıvıl cıvıl bir sualtı âlemine sahip olmasının en büyük sebebi, genel olarak Kızıldeniz’i özel kılan da bu, kıyılarının mercanlarla kuşatılmış durumda olması ve daha da önemlisi bunların son derece özenle korunması. Kentteki oteller bölgesinin kıyıları bir ölçüde kumsal olsa da otellerden çıkıp kuzeye veya güneye kısa bir yolculuk yaptığınızda sayısız dalış alanına ulaşabiliyorsunuz. Ancak “3 Pools and 1 Garden” diye anılan bölge ile sadece deve yahut botla ulaşılabilen Abu Galam bölgesi en meşhur dalış noktaları. Aynı zamanda bu iki bölge de karadayken çöl havasını ve kültürünü iliklerinize kadar hissedebileceğiniz ancak denize atlayınca bambaşka bir dünya ile karşılaşabileceğiniz, yani yukarıda bahsettiğimiz “tezatlık harmonisinin” hazzını duyabileceğiniz yerler. Abu Galam’ın üzerindeyse bilhassa durmak lazım.

Abu Galam doğrudan kara ulaşımının olmadığı bir yer. Coğrafi yapısı itibariyle bakirliğini koruyan bu bölge herhalde bir insanın hayatında görebileceği en otantik dalış noktalarından biri olma özelliğine sahip. Zira 1 saatlik bir deve yolculuğu yahut 20 dakikalık bir bot seyahatinden sonra, kurak dağların çevrelediği geniş kumluk alanda görebildiğiniz tek şey, kumsalın farklı yerlerine serpilmiş Bedevi çadırları oluyor. Görüyorsunuz ki turistler olarak sizler uğramazsanız Abu Galam kıyısında son derece basit, son derece dingin, bizim gibilerin filmlerde rastladığı türden bir Bedevi hayatı hüküm sürüyor. Kumların içerisinde vücut bulmuş derme çatma birkaç Bedevi çadırının sakinleri de buraya dalış için gelen turistlerin kullanması için palmiye gövdelerinden çaktıkları bir tesis oluşturmuşlar ve geçimlerini buradan sağlıyorlar. Bedevi çadırlarının kıyıya bakan tarafında yer alan bungalowlar ve kamelyalar dalış için gelenlere hizmet veriyor. Kıyıdan denize adımınızı attığınız anda sizi karşılayan geniş mercanlık bölgelerini de hesaba kattığımızda, ziyaret edenleri oldukça ilginç bir atmosfere sokan bir yer Abu Galam.

Dünyanın en meşhur dalış noktalarından biri

Deniz altı âleminden bahsederken bahsedilmeden geçilmemesi gereken bir yer de “Blue Hole” yani Türkçeleştirirsek Mavi Çukur. Dahab, dünyanın en meşhur dalış noktalarından biri olan bu çukura ev sahipliği yapıyor. Hemen kıyının yanı başında, denizin altında yer alan bu derin çukur, eşi benzeri az bir coğrafi oluşum olmakla kalmayıp aynı zamanda zengin bir sualtı yaşamı da sunuyor. Bu yüzden çoğu profesyonel olmak üzere dünyanın dört bir yanından dalgıçlar her sene bu noktaya geliyor. Biz de Dahab’a kadar gitmişken elbette buraya uğramadan geçmedik ancak dalış lisansımız olmadığı için Mavi Çukur’un gizemli derinliklerini keşfedemedik. Mavi Çukur’un üzerinde sadece ürperti dolu bir yüzme turu (zira üzerinde yüzdüğünüz dipsiz çukur sizi içine çekecekmiş gibi bir his veriyor) atmak ve çukurun etrafındaki güzellikleri keşfetmek de keyifli olsa dahi buranın gerçekten tadını çıkaranlar, 30 metre ve üzerine tüplü dalış yapabilen profesyonellerdir diyebiliriz. Zira çukur 150 metre civarı bir derinliğe sahip ve çukurun çok derinlerinde yer alan bir sualtı tüneli, Blue Hole’ün asıl gizemini saklıyor.

Tek aktivite deniz mi?

Kızıldeniz’in bu şirin kıyı kentinde yapabileceğiniz tek aktivite dalış ve yüzme değil elbette. Denizi arkanıza alıp kumdan tepeleri aşabilir, uçsuz bucaksız çöl coğrafyasına yolculuk yapabilirsiniz. Böylesi de size ayrı bir deneyimi ve kimi zaman çölün eşsiz dinginliğini yaşatacaktır.

Not etmek gerekir, Dahab’ın kumdan tepelerinin ardında birçok Bedevi köyü yer alıyor. Buralarda yapacağınız turlarda bu köylerdeki Bedeviler durağınız, hatta rehberiniz olacaktır. Onların rehberliğinde Bedevi gecelerine katılıp Bedevi yemekleri yiyebilir, Kızıldeniz kıyılarından biraz uzakta olan doğa harikası kanyonları gezebilir (bilhassa Dar Kanyon oldukça etkileyici bir deneyim sunuyor) ve Nuveyba çöllerinde ve kanyonlarında -belki de Hz. Musa’nın ayak bastığı topraklarda- safari adı verilen turlara çıkabilirsiniz.

Zamanın adeta ağır işlediği bir hayat

Bedeviler demişken, ilk kez canlı kanlı gördüğüm ve benim için yepyeni bir kültür, bambaşka bir yaşam tarzı olan Bedevi yaşamına dair izlenimlerimi de bir-iki cümleyle not etmek isterim: İlk hissetiğim şey, derin bir yoksulluk (ya da yoksunluk mu demeliyim bilemiyorum) oldu. Öte yandansa son derece basit, durağan; adeta zamanın ağır işlediği ve bizlerin gündelik yaşamında önemli yer tutan tonla meselenin hiçbir anlam ifade etmediği bir yaşantı hissettim. Sanıyorum ki daha fazla zaman geçirsem daha karmaşık hisler de duyumsayacaktım…

Ferah ve otantik bir şehir Dahab

Son olarak biraz da şehir yaşamına değinelim. Evvalâ, Mısır çok kan kaybetmiş, turizm kan ağlıyor. Hatta Dahab’da Sisi yönetimine karşı nefret had safhadaydı. Tabi öte yandan, bu durum bizim gibi dışarıdan gelenler için oldukça ucuz sayılabilecek bir tatil imkânı da sunuyor. Dahab’ın bazı kısımlarında ciddi altyapı sıkıntıları gözleniyor, elektrik ve su tesisatları konusunda ciddi eksikler var, kimi oteller doğru dürüst belediye hizmeti dahi alamıyor. Ancak tam olarak oturmamış, imar edilmemiş bir şehir oluşu Dahab’ı kötü kılmıyor aksine; bu durum şehre sanki doğa ile iç içe, daha ferah ve otantik bir şehir görünümü katıyor.

Velhasıl, Türkiye’deki ya da birçok başka ülkedeki “deniz kıyısı tatil kenti” imajını bir nebze yıkan ve böylece “sıradan olmayan” bir deniz tatili imkânı sunuyor konuklarına Dahab…

Haberin fotogalerisi için tıklayınız: //www.dunyabizim.com/foto/10599/denizi-ve-otantik-yapisiyla-misirda-guzel-bir-sehir-dahab

 

Deniz Baran

Yayın Tarihi: 01 Şubat 2017 Çarşamba 11:56 Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 17:03
banner25
YORUM EKLE

banner26