Çok farklı bir menü!

Endülüs, menüsü dâhil her şey özgün duruş aksettirmeye dikkat ediyor. Elimize Endülüs Kitap Kahve'nin menüsü geçti.

Çok farklı bir menü!

Malumunuz gittiğiniz mekânlarda masanızın üstünde sizi bekleyen menüler olur. Kapitalizm bizi her daim tüketime dayalı bir hayata sürüklese de ruhumuzu ardımızda bırakmadığımız mekanlarda bu her zaman geçerli değildir. En azından menüsünü daha farklı sundukları gözümüzle şahit olduklarımızdandır. Biz bu menüyle kedileri severiz, dedelerimizi hatırlarız. Metin Eloğlu şiirinden bir mısra okuruz. İşte bahsini ettiğim bir menüyle karşılaştım geçenlerde.

Endülüs Kitap Kahve

Vural Kaya Endülüs Kitap Kahve’de sürekli yenilik peşinde koşan bir ağabeyimiz. Mekânı ise kaliteli kitlesine en iyi paylaşımı sunmayı sürdürüyor. Menüsü dâhil her şey özgün duruş aksettirmeye dikkat ediyor. Elimize Endülüs Kitap Kahve’nin menüsü geçti. Şiir okumayı, arada pahalı kahve içmeyi, kedileri sevmeyi, ince belli bardakta çay içmeyi, Muharrem Ertaş dinlemeyi, Zeki Demirkubuz izlemeyi ve dedelerin sevilmesi gerekliliğini öğütleyen aynı zamanda tasarım harikası olan bir menü. İnsan menüye bakarken ne içeceğini bile unutabilir. Sigara yasağına da “dumanlı balkon” diyerek gönderme yapmayı ihmal etmeyen bu menünün iç kısmında ise bizi Kitab-ül Adab-ı Muaşeret’ten Adab-ı Meclis Bahsi karşılamakta. Mekânda nasıl davranılması gerektiği mevzusu menüye göz gezdirenlere şu şekilde aksettiriliyor:

“Evvelen; “Önce selâm, sonra kelâm” mûcibince, mekâna duhûl eden kimesne âşnâyân ile sağından başlamak şartiyle ve dahi Sünnet-i Seniyye usûlünce musafaha itmelidür. Âşnâyân ile fasl-ı selâmın itmâmını müteakiben bilcümle cemâat-i sâireye, sağ el kalbin üstüne konulup baş eğilmek suretiyle selam idilmelü, akabinde münasib bir kûşeye yahut bir sohbet halkasına edeble ilişilmelü. Bâhusûs sohbet halkasının meclisefrûz kimesnesine yahut ittifaken üstadlığı malûm şahs-ı şâhânelere karşı iltifatta kusur itmemek meclisin âdâbından oluptur. İşbu sebeble mekânın sair kûşelerinde bilâpervâ murabbanişîn olmak, tantana ilen muhavere eylemek, haşa huzurdan sinkaf nev’inden laflar itmek, külhanbeyi gibi tesbih çevirmek edebe mugayirdir.

Sâniyen; ağızda jak jak jiklet çiğnemek,  beyzadelerin kulakta küpe ve dahi piercing nev’inden gavur îcâdları ilen tezyin olupta arz-ı endam itmeleri, hanımkızların yeri göğü ve de yedi göğü inletecek kahkakalar ilen musabehe iden zevatı tasdî’ itmesi zinhar memnûdur. Kişioğlunun a’time ilen münasebeti tıynetinin ayinesi olduğundan; ağız şapırdatmadan, dudak höpürdetmeden, hasıl-ı kelâm edeb ilen îşü nûş itmek (kelâmın -haşa- “işret itmek” manası bizim lugâtimizde nâmevcûddur) gerektür. Bâhusus ebcedhân-ı mekânın bâvekarı makbul oluptur.

Sâlisen; terk-i mekân eyleyen kimesne işbu sahifenin ibtidâsında mezkûr selamlama usûlüyle meclisi selamlamalu ve dahi kasada “Hesap!”, “İki çay vardı bizim!” gibi lâkayd ve de servis ilen muvazzaf emekçiyi tahkîr iden lakırtılar yerine, gayet efendice “Borcumuz ne kadardı” deyü sual itmeli, kesilen hesabın tahsil olunmasını yine aynı kemâl-i ciddiyetle bekleyüp derakab mekânı sağ ayakla terk itmelidür.”

Kitab-ı Adab-ı Muaşeret (1788)
Hacı Mütevellioğlu Ahfadından
Pir Muhammed el-Berşânî

Endülüs Kitap Kahve

Kahrolsun Kapitalizm!

Kahrolsun kapitalizm başlığı altında da sıcaklar soğuklar ve kayıntılar diye de ürünler fiyatlarıyla beyan edilmiş. Mekân her ne kadar kültürel faaliyetlerine devam etse de bir yandan varlığını menüdekilerin satılmasına borçludur. Evet, kahrolsun kapitalizm! Fiyatlar Türk lirası bazında hesaplanmış, başka baz da kabul etmez nihayetinde. Müdavimlerini de her daim el üstünde tutan Endülüs’te paranız çıkışmadığında da kolaylık sağlanabilir.

Menüdeki içeceklere değinirsek neskafe duyarlılığını alkışlamak gerekir. Gâvur kahvesi ve sütlü gâvur kahvesi diyerek neskafe kelimelerle dövülmüş. Zengin bir içecek kadrosu mevcut olmakla birlikte fiyatlar oldukça uygun. Tabi müdavimi iseniz özel indirimlerden de yararlanabilirsiniz. Hele de öğrenciyseniz.

Konya'da Endülüs yine yapacağını yaptı, türkü geceleri, söyleşi günleri yetmiyormuş gibi bir de menüsüne müdavim etti bizi. Tasarımcıya da maşallah!

 

Not: Kasada “üstü kalsın” demeye niyetlenen müşterilere ise bir uyarımız var:  “Üstü kalsın deyü tırtlık yapan müşteri dövülebilir”  bahsini dikkate alsalar iyi olur!

 

Gül Çiğdem çay içerken bildirdi!

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2009, 08:48
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
a.
a. - 9 yıl Önce

özendim, istanbul'da şubesi var mıdır acaba :)

Ayşe Nur Boz
Ayşe Nur Boz - 9 yıl Önce

Gül Çiğdem Hanıma, böyle güzel yenilik ve hoşluklardan, biz dünyabizim takipçilerini haberdar etmeyi ihmal etmediği için teşekkürü borç biliriz.. Pir Muhammed el-Berşânî'nin mürekkebinden dökülen yazıyı büyük bir dikkatle okuyarak istifade ettik.zadab-ı muaşeret hususlarının titizlikle işlenmiş olduğu bu yazı, aynı zamanda edep erkan bilmeyenlerin ceplerinde ve dahi zihinlerinde taşıması gereken türden olmuş.
emeği geçenlere teşekkür eder her masaya bir menü talebinde bulunarak noktayı koyarz

Salih cem
Salih cem - 9 yıl Önce

İstanbul ve izmir şubelerini açmaları ne kadar sürer acaba???? :)

zincir baba
zincir baba - 9 yıl Önce

şubeleri yok. ama yakında zincir kuracaklar. markalaştı yani. ne var öyle ne oluyor soru işareti ve gülmecelerle neyi kastediyorusun salih cem müstearı?

talat içöz / keyif sanat kahvesi-uşak
talat içöz / keyif sanat kahvesi-uşak - 9 yıl Önce

evet çok farklı ve de işaret ettiğiğ mekanın güzelliğini çoğaltan bir çalışma.. feysbuktan beni buralara çektiği için ayrıca başarılı. konya'da yaşıyor olsaydım endülüs uğrak yerim olurdu. ne var ki uşak'tayım ve keyif sanat kahvesi de iyi sayılır. vural kaya beyi tebrik eder ve bu haberi hazırlayan arkadaşa teşekkür ederim.

banner19