Çocuklarınızla Kısa Fakat Dolu Dolu Bir Gezinti Rotası

Geçen günlerde Twitter’ın en hoş hesaplarından biri olan @hayalleme, çocuklar ile izlenebilecek kısa fakat oldukça dolu dolu geçecek bir rota paylaştı. Çocuklarınız ile çok güzel vakit geçirebileceğiniz bu rotayı birkaç ekleme ile sizinle paylaşalım istedik.

Çocuklarınızla Kısa Fakat Dolu Dolu Bir Gezinti Rotası

Sömestre girdik, hatta yarıladık bile. Tatil öncesinde Mili Eğitim’den çocuklara tatil ödevi verilmemesi sıkıca tembih edildi, inşallah umuyoruz ki ödevsiz bir tatil geçiriyordur çocuklar.

Kar, İstanbul için söylersek, pek oynanacak kıvamda yağmadı. O sebepten çocuklar sömestrin biricik eğlencesi diyebileceğimiz kardan mahrum kaldılar. Hava soğuk, dışarıya siz, anne-babalar pek salmak da istemiyorsunuzdur. Peki ne yapsın çocuklar? Evde, 24 saat kitap okuyarak, yaramazlık yaparak, televizyon veya bilgisayar karşısında vakit geçmez ya! Aktivite lazım, ki bu noktada siz ebeveynlere çok büyük bir iş düşüyor.

Geçen günlerde Twitter’ın en hoş hesaplarından biri olan @hayalleme, çocuklar ile izlenebilecek kısa fakat oldukça dolu dolu geçecek bir rota paylaştı. Çocuklarınız ile çok güzel vakit geçirebileceğiniz bu rotayı birkaç ekleme ile sizinle paylaşalım istedik:

İlk durak Hasırcılar Caddesi

Öncelikle, Anadolu yakasındaysanız güzel bir vapur seyahati ile öncelikle Eminönü’ne gelmeniz gerek. Umarım şu en son gelen konserve misali “vapurlar” denk gelmez. Şöyle anlı şanlı, uzun, iskeleye yan yan yanaşan, düdüğü öttü mü yeri göğü inleten, küpeştelerinde salınan can simitleri ile salına salına giden bir vapur kısmetinize düşer. Bu yeni “konserveler”, İstanbul’un alamet-i farikalarından küpeşteli vapurların ervahına rahmet okutacak gibi duruyor. Hava soğuk ancak yine de kısmetinize bu güzel vapurlardan düşerse, küpeşteyi çocuklarınıza anlatın yoksa birkaç on yıl sonra unutulup gidecek… (Mümkünse birkaç martı besleyin hatta, hususi olarak simit olmasına gerek yok, evdeki bayat ekmekler de kabulleridir.)

Eğer Avrupa yakasındaysanız siz de muhtelif yollarla, Eminönü’ne gelmelisiniz. Tramvayla, durak isimlerini açıklaya açıklaya bir yolculuk yaparsanız bu da ayrı bir güzellik olacaktır. Rotamız buradan, tarihi yarımadanın bugün için en işlek ve turistik noktalarından birinden başlayacak.

İlk olarak Hasırcılar Caddesine yolumuzu düşüreceğiz. Neresi ora derseniz, Rüstem Paşa Camii’nin (Eminönü otobüs duraklarının hemen karşısında yer alan cami) arkası. Burada envai çeşit ürün satılıyor, kuruyemişinden parti malzemelerine kadar. Bu ürün çeşitliliği ve alışveriş canlılığı çocukların ilgisini çekecektir. Caddeyi dosdoğru izleyin, burnunuza yavaş yavaş hoş bir kahve kokusu gelmeye başlayacaktır. Kurukahveci Mehmet Efendi’ye yaklaşıyorsunuz demektir. Çocuklarınıza küçük olduklarından kahve içirmeseniz de bu kokudan mahrum etmeyin, çünkü İstanbul biraz da bu kokudadır.

Çocuklar için rengarenk bir dünya: Mısır Çarşısı

Mehmet Efendi’den kahve alıp almamak size kalmıştır ancak halis salebi tavsiyemizdir; akşam olunca günün yorgunluğunu atmaya birebir olacaktır sıcacık bir fincan salep. Her ne ise, daha yorulmadık, yola devam ediyoruz. Oradan sola doğru, Hasırcılar kapısından Mısır Çarşısı’na giriyoruz. Beş duyuya da hitap eden bu asırlık çarşı, çocuklarınızın merakını fevkalade şekilde cezbedecektir. Hatta bir de birkaç ikram lokum tadarlarsa keyiflerine diyecek olmaz.

Çiçekçiler kapısını kullanarak Mısır Çarşısı’ndan çıktığınızda çiçekçilerin tam göbeğine düşeceksiniz. Bahar olmasa da burada atıl duran balkonunuza bir şeyler bulabilirsiniz belki. Yahut çiçekçilerin arka tarafındaki evcil hayvan dükkanlarına uğrayabilirsiniz. Karne hediyesi olarak canlı renkleri ile bir balık, yahut bir muhabbet kuşu alınabilir, ancak tabii takdir sizindir.

Yeni Cami restorasyonda ama…

Buradan sonra Yeni Cami’ye doğru yollanabilirsiniz. Cami restorasyonda fakat soluklanmak için yine de ideal bir mekan. Kuşları güzelce besleyebilirsiniz burada, martılardan sonra güvercinlerin hatırları kalmasın.

Yeni Cami’nin arka tarafından (deniz yönünün aksi tarafından) yahut Bahçekapı tarafından Sirkeci’ye doğru ilerleyerek yola devam ediniz. Bahçekapı tarafından geçerken arada İş Bankası Müzesi’ne uğrayabilirsiniz, Yeni Cami’den sonra ilginç bir soluklanma durağı olacaktır. Bu müze Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açık, giriş de ücretsiz.

Buradan çıktıktan sonra hemen bitişiğindeki Yeni Cami’nin banisi Hatice Turhan Sultan’ın sadaka-i cariyesi çeşmeden, rahmet okuyarak su içebilirsiniz. Ve bu noktada çocukların en çok memnun kalacakları yere gelmiş oluyoruz. Çeşmeye sırtınızı verdiğinizde hemen karşınızda Sirkeci’ye doğru giden bir yol vardır. Bu yolun hemen sol köşesinde 153 yıllık Hafız Mustafa, onun çaprazında sağ tarafta ise 240 yıllık Hacı Bekir bulunmaktadır. Buralara girerseniz çocuklarınızın çeşitten başlarının döneceği, gözlerinin fıldır fıldır olacağı kesindir.

Müzelerde geçmişe zevkli bir yolculuk

Yine alışverişi takdirinize bırakarak (ancak Hacı Bekir’in güllü şekeri ile naneli lokumu hususen tavsiyemizdir) rotamıza devam ediyoruz. Girdiğiniz o caddenin bir üstünde PTT’nin eski binası yer almaktadır. Burada bir PTT Müzesi mevcuttur. Burada çocuklarınıza cep telefonsuz, tablet bilgisayarsız, internetsiz yıllardan bahsedebilirsiniz. Hayretlerini saklayamayacakları bir yer olarak durmakta burası. PTT Müzesi Cumartesi-Pazar ve resmi tatil günleri dışında her gün 08.30-12.30 ve 13.30-17.30 arasında ziyarete açık. Giriş ücretsizdir.

Rotamızın sonunda yine bir müze var. Yolu dosdoğru izleyerek Sirkeci’ye çıkıyorsunuz. Sirkeci Garı’nda, bugünkü Marmaray istasyonunun arka tarafında İstanbul Demiryolu Müzesi yer alıyor. İletişim müzesinden sonra ulaşım müzesini de çocuklarınız ile zevk ve hayret ile gezebilirsiniz. Yine hızlı trenlerin ufukta dahi gözükmediği, mavi vagonlardan, Sirkeci’nin gar halinden (Haydarpaşa Garı da işin içerisine girebilir burada) bahsedebilirsiniz. Bu müze Pazar-Pazartesi ve resmi tatiller dışında her gün 09.00-12.30 ve 13.00-17.00 saatleri arasında açık. Giriş burada da ücretsizdir.

Yaklaşık 1 kilometrelik bu rota çocuklar için yeterli. Onlar ve sizin için oldukça eğlenceli vakit geçirecekleri mekânları ihtiva ediyor. Havanın soğukluğunun biraz dahi olsa kırıldığı ilk fırsatta izlenecek bu rota çocuklarınızın hafızasına unutulmaz bir gün olarak nakşedilecektir. Şimdiden iyi gezintiler diliyoruz efendim…

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 17:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13