Çeşmesi duruyor, camisi nerede?

Ayvansaray Camii, kırmızı aşı boyalı, ahşap bir ev görünümünde, fevkanî bir yapı olup, minaresizdi.

Çeşmesi duruyor, camisi nerede?

Ayvansaray Mescidi, banisine atfen Korucu Mehmed Çelebi adıyla da anılır. 1914 yılında hazırlanmış ve İstanbul’un sigorta haritaları olarak bilinen Alman Mavileri’nde Mehmed Camii olarak kaydedilmiş. Korucu Mehmed’in kabri, Eyüp’teki Tokmaktepe Mezarlığı’nın eteğinde, Eyüp’e giden yolun sağında. Bugün bu mezarı bulmak zor olsa da Hadikatü’l-Cevâmî yazarı Hüseyin Ayvansarayî, zamanında Korucu Mehmed Çelebi b. Hüseyin’in kabir taşını görerek okumuş. Osmanlıca ve Arapça olarak yazılan kabir taşında “Dün senin gibiydim, yarın sen de benim gibi olursun” mısraı dikkat çekici.

Esas bina Haliç tarafındaydı

Caminin minberini Ayvansarayî’nin yaşadığı dönemde (Ö. 1787) Zal Mahmud Paşa Türbesi yakınlarında bulunan İskender Bey Mektebi hocası ve Çömlekçiler yakınındaki Arpacı Hayreddin Mescidi imamı olan Şeyh Abdullah Efendi koymuş. Vakfiyesi 1590/91 tarihli olan cami, önce 1772/73’te, daha sonra ise 1833 tarihinde yanmış, kadılar kapısı kethüdalarından Muhzır Hacı Bekir’in kızı tarafından tekrar ihya edilmiş. Hadika’da, eserin Ayvansaray kapısı 15447dışında gösteriliyor olması, esas binanın Haliç tarafında olduğu, bu binanın ise sonradan yapıldığı ihtimalini doğuruyor.

Ezan balkonundan okunurdu

1947 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kadro dışı bırakılan cami, kırmızı aşı boyalı, ahşap bir ev görünümünde, fevkanî bir yapı olup, minaresizdi. Resimlerinden de anlaşıldığı gibi, ezanı balkon biçiminde bir çıkmadan okunurdu.

Caminin yanında, aynası yok edilmekle birlikte hâlâ ayakta duran, kitabesiyle kesme taştan tek cepheli, Tahsin Öz tarafından Mimar Sinan’a ait olduğu söylenen İskender Paşa Çeşmesi bulunmakta. Çeşme 1567 yılında, İstanbul Kaymakamlığı da yapan İskender Bey tarafından yapılmıştır.

Gemi ustalarına yatakhane oldu

Cami kadro dışı bırakıldıktan sonra bir şahıs tarafından kiralanmış, gemi ve kalafat ustaları için yatakhane durumuna sokulmuştur. Çeşme günümüze kadar gelebilmişken, Ayvansaray Caddesi ile Kuyu Sokağı’nın kesiştiği yerde bulunan camiden eser yoktur. Son dönemlerde yanan binanın arsasında tekel bayii bulunmaktaydı.

 

Fatih Güldal kaybolan eserlerin izini sürmeye devam ediyor

Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2010 Cuma 10:10 Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 13:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kudret
kudret - 12 yıl Önce

şu türkiye'de ne garip işler olmuş. hayret doğrusu

banner26