Çengelköy'de Yeni Bir Huzur Menbaı: Ömer Öztürk Camii

Çengelköy’den bir cami yükseldi İstanbul semalarına... Bir kuğu kadar asil ve zarif… Ömer Öztürk Camii Şerifi... F. Zehra Can yazdı.

Çengelköy'de Yeni Bir Huzur Menbaı: Ömer Öztürk Camii

Çengelköy’den bir cami yükseldi İstanbul semalarına... Bir kuğu kadar asil ve zarif… Ömer Öztürk Camii Şerifi... Mimarisini köklü geleneğimizden alan çiçeği burnunda mabed, görenleri temaşa zevkiyle mahzuz edip, geçmişi ah u zar ile yad edenlerin yüzünü güldürüyor.

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)’nin 50’nci dönem genel başkanlığını yapan ve icraatlarıyla haleflerine ilham ve yol gösterici olan Ömer Öztürk adına, Çengelköy Bosna Bulvarı üzerine yaptırılan caminin temeli Kasım 2011’de atılmıştı. Yapımı yaklaşık 5 yıl süren, kesme taş ve mermer işçiliğiyle 16. yüzyıl Osmanlı mimarisini çağrıştıran cami, 3 Mart 2017 Cuma günü, Cuma namazını müteakıb devlet ricalinin teşrifi ile ibadete açıldı.

Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cami yapımında emeği geçenlere teşekkür mesajı okundu. Açılışa teşrif eden Bilal Erdoğan, İstanbul il müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, emekli İstanbul vaizi Mustafa Akgül, AK Parti genel başkan yardımcısı Erol Kaya, AK Parti İstanbul il başkanı Selim Temurci, AK Parti milletvekili Osman Boyraz, Üsküdar belediye başkanı Hilmi Türkmen ve MTTB eski başkanlarından Kasım Yapıcı’nın günün mana ve ehemmiyetine dair yaptıkları konuşmaların ardından, il müftüsü Hasan Kamil Yılmaz’ın yaptığı dua ile kurdele kesildi ve cami âbidine kavuşturuldu.

Ömer Öztürk kimdir?

Ömer Öztürk, 13 Ağustos 1946 tarihinde Adana’da dünyaya gelir. Adana’nın en büyük müteahhit ve demir tüccarlarından olan babası Mehmet Öztürk’ün işyerini İstanbul’a taşımasıyla Ömer Öztürk de eğitimine İstanbul’da devam eder. Erenköy Zihnipaşa İlkokulu ve Galatasaray Lisesi’nden mezun olur. Liseden sonra, Sultanahmet’teki İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine kaydolur. Aynı zamanda öğrenci hareketlerinin de içinde yer alır ve Millî Türk Talebe Birliği (MTTB)’nin 49. Dönem Yönetim Kurulu üyeliğine seçilir.

Bu esnada, başta manevi eğitimlerini takip eden mürşidleri olan Hz. Mahmud Sami Ramazanoğlu (k.s.) olmak üzere; Adanalı Hasan Akbaşgil Efendi, Ömer Nasuhi Bilmen, Seyyid Şefik Efendi, Ali Haydar Efendi, Bekir Haki Efendi, Abdullah Develioğlu, Gönenli Mehmed Efendi, Sarıyerli Nuri Efendi, Alasonyalı Cemal Öğüt Efendi, Sütlüceli Küçük İdris Efendi, Salih Cemal Esirger, Arap Hoca lakaplı Mustafa Efendi gibi pek çok âlimin ders ve sohbetlerinden istifade eder.

MTTB yönetim kurulu üyesi olarak çeşitli ülkelerde faaliyetlere katılır. 1971 senesinde ise MTTB Genel başkanlığına seçilir. Bu kuruluş çatısı altında, daha sonra Türkiye’nin zirvesinde yer alacak pek çok ismin yetişmesine vesile olur.

Öztürk, ayrıca 1971 yılında Fatih Gençlik Vakfı (FGV)’nı tesis eder ve günün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, vakıf bünyesinde Türkiye’nin ikinci en büyük matbaasını kurar. Böylece o dönemde öğrencilerin ihtiyacı olan pek çok ders kitabını basmak suretiyle önemli bir boşluğun doldurulmasına öncülük eder.

Ne var ki birkaç yıl sonra Bakanlar Kurulu kararıyla MTTB’nin kapatılmasına karar verilir. Hukuki yollara başvurarak karara itiraz eden Ömer Öztürk, uzunca bir hukuk mücadelesi neticesinde MTTB’yi açık tutmayı başarmıştır.

1978 senesine gelindiğinde, Ramazanoğlu Mahmud Sami Hazretleri ile birlikte Medine-i Münevvere’ye taşınan Öztürk, Türkiye ile irtibatını koparmaz. Vasiyetlerini Ömer Öztürk’e yapan üstadları Sami Efendi hazretlerinin, yine vasiyetleri gereği techiz, tekfin ve defin işlemleri bizzat Ömer Öztürk tarafından tamamlanır.

Kurduğu Fatih Gençlik Vakfı (FGV)’nda pek çok öğrenciye burs vermeye, konferanslara katılmaya, çeşitli eğitim-kültür faaliyetlerine ve hayır işlerine bugün de devam eden Öztürk’ün konuşma ve sohbetlerine internet aracılığıyla ulaşılabiliyor.

Caminin kalem işleri Arif Vural’dan

Ecdadın mimarisindeki sadelik ve ihtişamı bünyesinde barındıran cami, merkezi kare planlı olarak kesme taştan inşa edildi. Caminin gerek mermer, gerekse kesme taş işçiliği hakikaten göz dolduruyor. Ayrıca oran orantı bakımından da mimari bütünlük noktasında da gözünüz yorulmuyor. 25 metre yarıçapındaki cami, aynı anda 1.250 kişiye ibadet etme imkanı sağlıyor. Bununla birlikte, yaz aylarında revaklar ve dış avlunun kullanımıyla bu sayı 2.500’e ulaşıyor.

Revaklarındaki mukarnaslı ve baklava dilimli başlıklar ve mermer sütunlarıyla, 16. yüzyıl mimarisini günümüze taşıyan caminin kubbe yüksekliği ise 22 metre... Birer şerefeli 41 metre yüksekliğindeki 2 minareye sahip camiye beş ayrı kapıdan girilebiliyor.

Caminin iç süslemeleri ve hüsn-i hat işlemeleri de görülmeye değer. Bu, özellikle son zamanlarda yapılan camilerde sıkça gözümüze batan, estetik ve zarafetten yoksun, zevksiz kalem işlerinden sıyrılarak camiyi sanatsal manada da öne çıkarıyor. Hattat Arif Vural’ın kamışından çıkan klasik görünüme sahip sülüs hatlar, caminin taç kapısı, mihrabı ve kubbelerini süslüyor.

Tavsiyemiz odur ki ne yapın edin, ulaşımı gayet kolan olan bu camiye yolunuzu düşürün, bir tahiyyetü’l-mescid namazı eda edip 21. yüzyıldan Koca Sinan çağına selam eden bu mabedi şenlendirin.

 

F. Zehra Can

Yayın Tarihi: 07 Mart 2017 Salı 14:44 Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 12:47
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ümit
Ümit - 5 yıl Önce

Allah (C.C) emegi gecenlerden razi olsun, muhterem Ömer Öztürk abiye saglik ve sihhat versin, bizlere de ögrettiklerinden istifade etmeyi nasib etsin.

Msc
Msc - 5 yıl Önce

Selamünaleyküm Sevgili editör kardeşim.Köşenize böyle anlamlı ve güzel bir haberi detaylarilé paylaşıp kamuoyunu bilgilendirip heveslendirdiginiz için Hakk teâlâ nin rızasını kazanmanizi umuyorum. "Mescid imar edenler" ayet-i celilesine mazhar olanlardan eylesin. Böyle mabedlerimizi eserler halinde gelecek nesillere bırakan zâtların, Rabbim sa'ylerini meşkur eylesin. Ömürlerini uzun eylesin. Sayılarını artırsın.

Nedim
Nedim - 4 yıl Önce

Yazıyı okumaya başladığımda 1982-1986 arası İstanbul'unda yaşadığım o güzel günleri ve bana bu güzellikleri yaşatan dostlarımızı, büyüklerimizi hatırladım. Mazinin tebessümünü hissettim. Bu güzelliklerden ne uzak kaldığımı gördüm. Ömer abiye, Kasım abiye ve daha pek çoklarına selam ve saygılarımı sunarım. İyiki dünümde vardınız, keşke bu günde sizinle olabilseydim...

Esma gül
Esma gül - 3 yıl Önce

Kendisini vekil tayin eden sürekli yaptığı hayır ile reklam yapan bir zat sanırım.

banner19

banner26