Burkina Faso'da çamurdan yapılma bir cami

Çamurdan yapılan bir camide namaz kılmak isterseniz sizi Burkina Faso’ya davet edelim. Burkina Faso’nun Bobo Cilasu kentinde var böyle bir cami. Haşim Akın yazdı.

Burkina Faso'da çamurdan yapılma bir cami

Mescitler, mekândan münezzeh olan Allah ile kullarını buluşturan mekânlardır. Kimi taşla, kimi ağaçla mescidini inşa eder. Oralar, sadece namaz kılma mekânı değil, aynı zamanda İslam’ın birer mührüdür. Hicretin akabinde hemen mescidin inşası gibi… Fetihten sonra Ayasofya’nın camiye tahvili gibi… Sonradan onun bu anlamının yozlaştırılması gibi… Hepsi de özel ve psikolojik anlamlar içerir.

Afrika… Ah! kanı emilmiş topraklar. Burada yaşayan Müslümanlar, kendileri için büyük bir mescit yapmaya karar vermişler. Ancak ellerinde olan tek imkân topraktır, çamur ve ağaç dallarıdır.

Çamurdan inşa edilen bu özel mescitler, çok da değil. Mali’nin Timbukti şehrinde olduğunu biliyorum. Ama güvelik nedeniyle bölgeye ulaşmak zor... Ziyaret edip çamurdan yapılan bir camide namaz kılmak isterseniz sizi Burkina Faso’ya davet edelim. Burkina Faso’nun Bobo Cilasu kentinde var böyle bir cami. Geçen haftalarda ziyaret etmek nasip oldu.

Yapımı 10 yıl sürmüş

Çevrede bulunan 22 köyün ortak çabasıyla 1880’li yıllarda bitirilmiş. Her köy altı ay çalışmış. Size garip gelecek ama inşaatında çalışırken Müslüman halkla beraber, o köylerde yaşayan Hristiyan ve putperest vatandaşlar da destek vermiş.  Bu topraklarda, bize garip gelecek, farklı tahammül sınırları var. Cami böylesi bir ortak çalışmanın ürünü olarak 10 yıl süren bir çalışmayla tamamlanmış.

42 adet çamur direk üzerinde yükseliyor cami. Her direğin arasında sadece bir saf Müslüman namaz kılabilir. Kare şeklindeki direklerin yerdeki kenarı bir buçuk metre kadardır. Özel ışıklandırma delikleri var tavana açılan. Minarelerinde ve duvarların dışında uzanan bir metrelik dallar ayrı ve özel bir görüntü oluşturmuş.

Caminin mihrabında imamın namaz kılarken kullandığı seccadesi bir koyun postu. Ama bunun da ayrı bir özelliği var. Her yıl kurban bayramı namazından sonra büyük bir koç kurban edilir. Bunun derisi de imam için post yapılır.

Her dört senede bir genel tamiratı yapılır caminin. Tavanın üst kısmı tam olarak orijinal özelliğini koruyamamış. Beton ile tanışınca, oraya da kısmi betonlar koymuşlar yağmur sularının daha kolay akması için.

Minarelerde odacıklar var

Cami duvarlarında ve minarelerde dışa doğru yer alan bir metre veya daha uzun bir şekilde yerleştirilmiş kazıklar var. Bunlar binanın yeniden tamiri sırasında iskele olarak da kullanılıyor. Sanırım biraz kendilerince mukavemet olsun istemişler. Biraz da ayrı bir görüntü oluşturmuş.

Minarenin büyük olanında beş katta birer oda var. Küçük olanı ise dört kat. En üstünde dokunulmazlıkları olan arı yuvası varmış. Urfa’da balıklara dokunulmadığı gibi buradaki arılara da dokunulmuyor. Sadece genel tamirat esnasında balları alınabiliyor. Küçük bir iç merdivenden, minarenin üst odalarına çıkmak mümkün...

Camiye girip kimseyle meşgul olmadan ve kimsenin de dikkatini çekmeden sadece rabbinizle baş başa kalmayı düşünecekseniz burası harika bir yer. İçerisi çok loş, karanlığa yakın ve aralar da dar. Dua ederken ağlamak mı geldi içinizden, salın kendinizi… Çünkü sizi sadece o duyacak. İnsanların görüp ne düşüneceğine takılmayacaksınız. Dünyanın gailesinden kaçmak için hoş bir yer. Kendinizi sadece O’na bırakacaksınız. Sizi en iyi anlayacak birisine de sığınmış oluyorsunuz. Galiba onun için bu kadar loş ve araları dar olarak yapmışlar.

Haşim Akın

Yayın Tarihi: 28 Ocak 2020 Salı 07:00 Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2020, 12:30
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
merak
merak - 5 yıl Önce

caminin içerisinden fotoğraflar yok mu?merak ediyor insan

banner26