Bu müzeyi seveceksiniz

Cahit Zarifoğlu bir şiirinde 'Sevemedik Müzeleri' dese de bu müzeyi seveceğinizi düşünüyoruz.

Bu müzeyi seveceksiniz

Bu görülmeye, gezilmeye kayda değer yer 14 şubat 2009 yılında açılmış. Tabi biz hemen gidemesek bile sonradan gidip görmek bize de nasip oldu.

Panorama 1453Buradan önerelim; İstanbullulardan gitmeyenler hemen gitmeli; İstanbul’u gezmeye gelenler de bu güzel mekanı görmeli. Hem Merkez Efendi’nin kabrini ziyaret etmiş olursunuz, hem canlı surlara şahitlik, hem de ilginç tekniği ile tarih kokan ve bizi tekrar tarihe götüren bu gezilesi yeri görmüş olursunuz

Aslında, müzeye yoğun bir ilginin olduğu herkesçe malum. Basında da büyük yer buldu. Bazı televizyonların müzeyle ilgili görüntüleri ve oraya gelen insanlarla yaptıkları konuşmalara da yer verildi. Bu oldukça iyiydi. Çünkü, gidenlerin heyecanını ekran başındakiler  paylaştılar. 

Bazı arkadaşlarım “Panorama 1453 Müzesi’ne nasıl gidebilirim?” diye soruyorlar. Topkapı tramvay durağının hemen yanında, kubbeli bir bina görürseniz, işte orasıdır.

Panorama 1453

Açılışı

Türkiye’nin İlk Panoromik Müzesi, Panorama 1453-Tarih Müzesi, İstanbul'da 14 yıl önce Topkapı'daki Trakya Otogarı'nın olduğu; bugün ise "Topkapı Şehir Parkı"nın bulunduğu yerde, başbakanın katılımıyla açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Topkapı Fetih Parkı ise Anadolu ve Trakya bölgeleri olarak iki kısımdan oluşmakta. İçindeki “Panorama 1453-Tarih Müzesi” ile 147.5 milyon TL'ye mal olan Topkapı Fetih Parkı'nda, otopark, sosyal tesis, dükkanlar, süs havuzu, gölet, çocuklar için oyun alanları yer alırken. Park alanında ayrıca restorasyonu tamamlanan bazı tarihi binalar da bulunmakta. 
 
Panorama 1453Panoramik Müze'ye ise giriş turistlere 10 Euro, tam 5 TL, öğrenci 3 TL. Böyle bir müze için çok ideal fiyatlar bunlar.

Çevre zenginliği 

Solunuza bakınca Edirnekapı'daki surları, karşıya bakınca Topkapı Surları'nı yani Kostantinopolis'e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağınıza dönünce de Silivrikapı'daki surları görüyorsunuz. 3.000 m² 'lik bir alan içerisinde çerçevesi yani sınırları olmayan 360 derecelik bir resim düşünün. Resmin en temel özelliği ona bakıldığında üç boyut etkisi uyandırması olmuş bence de. Üç boyut etkisinin sağlanması için izleyici resme ancak 14 metre uzaklıktaki bir platformdan bakılıyor. Resmin 650 m²'lik alanı gerçekten üç boyutlu ve alanda kuşatmada kullanılan topların, top arabalarının, barut fıçılarının imitasyonları var. 2350 m²'lik iki boyutlu resim alanı ise üç boyutlu bölgenin hemen arkasından başlıyor. “ Allahuekber ” nidalarıda canlandırmada oldukça etkili olmuş. Çalışma öylesine detaylı ki birebir insan büyüklüğünden başlayıp bütün detaylarıyla ince ince işlenerek ufka doğru küçülüyor. Eserdeki figürlerin sayısı 10 bin civarındaymış. Dünyada şu anda yaklaşık 30 kadar panoramik müze bulunmaktaymış.

"Panorama 1453" fotoğrafları için tıklayınız.

 
Nurcan Kara gezdi

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2009 Perşembe 15:44 Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2010, 10:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seyit Ali
Seyit Ali - 11 yıl Önce

Gitmiş kadar oldum. Önümüzde ki günlerde gitmeyi düşünüyorum. Ellerine sağlık.... :)

recep kara
recep kara - 11 yıl Önce

oraya bende gitmiştim harika bir yer tavsiye ederim

Mehmet Ali Erkan
Mehmet Ali Erkan - 11 yıl Önce

Bu güzel yazınız için teşekkür ederim.
İnşallah gitmek bana da nasip olur. İyi çalışmalar...

Betül
Betül - 11 yıl Önce

Böyle önemli ve tarihle bütünlemiş yerleri bize önerdiğin için teşekkürler. Yazıların devamını bekleriz...

Hayriye Ervanur
Hayriye Ervanur - 11 yıl Önce

Böyle bir müzenin varlığından haberdar değildim. Ama yazının içeriğinden anladığım kadarıyla bize hitap eden bir müze. Ellerine ve yüreğine sağlık.

Merve
Merve - 11 yıl Önce

Tavsiyenden ötürü teşekkürler.

Hasan Hüseyin
Hasan Hüseyin - 11 yıl Önce

Böyle bir müzeyi bizlere gösterdiğin için .TEŞEKKÜRLER.Yeni yazılarını beklerim.BAŞARILAR...

banner26