Bu müzede yok yok!

Medine'de medeniyetimizin temellerinin atıldığı mekanları günümüze taşıyan bir müze var. Oradaydık.

Bu müzede yok yok!

Doğan Pur ağabeyim Mekke-i Mükerreme’de müzeleri gezerken, e biz de boş durmadık kıskandık ve Medine-i Münevvere’de Uygarlık Müzesini gezdik. Tarihler kutlu doğum haftasını gösteriyorsa ilk uğrak mekânımız da Medine-i Münevvere’de Mescid-i Nebevi’ye oldukça yakın bir yer “Medine Müzesi” olmalı diyerekten, müzenin kapılarını açtık. Buranın efsunlu atmosferi sizi bulunduğunuz zamandan çok uzaklara götürecek. Gözlerini Peygamber Efendimiz(s.a.s.)’in hurma lifinden yapılmış minderli evinde yine hurma dallarından örtülmüş pişirilmiş çamurdan inşa edilmiş çatısında açacaksınız. Belki de ilk uğrak yeriniz Hazreti Aişe’nin Hücre-i Saadetleri olacak! Belki de Ashab-ı Suffa’da ders saatine denk geleceksiniz…

Dedim ya efsunlu bir vakıf burası. Muazzam bir kültür mirasını içinde barındıran Medine-i Münevvere’nin tarihi yerlerini o günlerde cereyan eden hadiseleri, Dünyanın dört bir yanından toplanan kitaplardan sahih hadis-i şeriflerden öğreneceksiniz. Medine’de Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’e ait o mübarek evin tablolarını görmeye hazır mısınız? Bedir yollarını? Peki ya çepeçevre kayalarla kuşanmış Medine şehrinin uzaydan görüntüsünü? Daha neler neler görmeye hazır mısınız? Burası asırlar öncesini anlatıyor.

25827Efendimiz zamanında zuhur eden olaylar ve dahası

Medine-i Münevvere Emiri Abdülmecid bu güzel vakfın temelini 1997 yılında (28.11.1418 Hicri tarihinde) mahkemede vakfı tescil ettirmiştir ve temellerini atmıştı. Bu vakıf o günlerden bu günlere birçok emir ve hocalardan süzülerek şu anki halini almış. Biz bu vakıfta öncelikle Mütevelli heyeti, genel müdür, ilim heyetine bağlı güzel insanlarla tanışıyoruz. Mütevelli heyetinin biri de Medine Emiri. Hoş sohbet karşılamadan sonra müzemizi geziyor ve asırlar öncesinde zuhur eden olayları dinliyoruz.

İlkin mekânları resimler ve maketler üzerinde görüyoruz. Bu anlatım biçimiyle zihnimizde o günlere dair bütün olaylar canlanıyor ve Hocamız anlattıkça hani Peygamber Efendimiz (s.a.s.) “Allahım! Medine sevgisini içimize yerleştir.” diyerek dua ediyordu ya işte burada o duanın kabulünün tezahürü olarak, Medine-i Münevvere’nin sevgisini kalbimizde çok derinlerde hissediyoruz.

Peki, neler var bu müzede

Uygarlık Müzesinde Mescid-İ Nebevi’ye dair Peygamber Efendimiz (s.a.s.) zamanından bu yana bütün tarihi bilgiler ve uydudan elde edilen resimler var. Bu resimlerde Memlüklüler, Abbasiler, Emeviler, Osmanlılar ve şu anki Suudi Arabistan yönetiminde değişkenlik gösteren mimari genişletmeler orada yetişmiş ünlü ilim adamlarının dilinden kare kare sinevizyon ve müzede bulunan tablolar ile anlatılıyor. Dahası Medine-i Münevvere hakkında kroki ve çizimlerle daha içerikli, istifade edilebilir hizmetler yine Hocalarımızın engin bilgileri ile dimağlarımızı bereketlendiriyor.

medineVakıfta bulunan ilmi bölümler

Vakıfta üç ilmi bölüm var. Birincisi, Araştırma ve tercüme odası. İkincisi, ihtisas kütüphanesi. Bu bölüm arşiv odası olarak kullanıyor. Gelen resimler ve bilgiler burada saklanıyor. Üçüncüsü, merkeze ait genel kütüphane. Buraya dünyanın dört bir yanından araştırmacılar ziyarette bulunuyor.

Kütüphanede dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız Medine-i Münevvere’ye ait tarihi ziyaret mekanları bünyesinde barındıran ansiklopediler mevcut. Ve bu ansiklopediler Arapça, Türkçe, İngilizce, Urduca, Endonezya dili ile basılmış. Dağıtım gerçekleşmemiş. Bu ansiklopediler Medine gibi birçok İslam ülkesinde bulunan müzelere verilmiş sadece.

3.500 fotoğraf

Medine-i Münevvere hakkında Suudi Arabistan hükümeti diğer ülkelerden de toplam 3.500 civarı fotoğrafı toplatmış, beraberinde yine Medine ile ilgili yüz bin kadar belgeyi elde etmiş ve saklamışlar. Yine ziyadesiyle Riyad’daki İmam Muhammed İbn-i Suud üniversitesinden birçok eserin filmlerini, Hollanda’nın Leiden şehrinde bulunan 68 Arapça yazmanın filmlerini almış, 44 kadar kitabı bilgisayar ortamına taşımış. Böylesine kaynakların saklandığı tek yer olarak bilinen vakfın ezcümle adresini de yolu düşenler için verelim:  Cezire Ticaret İş Hanı Kat:2 Suudi Hava Yolları Bürosu Üstü (Al-Bayk Lokantasının bulundugu aynı pasaj) Medine

 

"Medine Müzesi" fotoğraf galerisi için tıklayınız

 

 

Hatice Tüfekci haber verdi

Yayın Tarihi: 23 Nisan 2011 Cumartesi 10:41 Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2011, 13:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğan Pur
Doğan Pur - 10 yıl Önce

Bir Mekke-i Mükerreme, bir Medine-i Münevvere. İstanbul'u unuttuk iyi mi. Sizi can-ı gönüldem kutluyorum. Böyle güzel haberlerin devamını bekliyoruz. Yürü Hatice kardeşim meydan senin.

Salim
Salim - 10 yıl Önce

Gitmiş kadar olduk demek istemiyorum. Ama siz anlayın. :)

banner26