banner17

Bu çınar tam 600 yaşında!

Bursa'nın Çekirge semtine bağlı İnkaya Köyü'nde yaşıyor bu çınar.

Bu çınar tam 600 yaşında!

Birileri bu çınarın yaklaşık 600 yaşında olduğunu söylüyor. Koca 600 sene! Öylece beklemiş bu yerde; o beklerken çağ açılıp çağ kapanmış; nice padişah, nice evliya geçmiş yöresinden; İstiklal Harbi verilmiş, imparatorluk yıkılmış ve sayılası nice şeyler işte.

Bursa İnkaya Köyü
Bursa İnkaya Köyü
Bursa İnkaya Köyü
Bursa İnkaya Köyü
Resimleri büyütmek için üzerini tıklayınız

Bir şair gibi bu çınar, yılların vermiş olduğu ağırlık omuzlarında. Koltuk altlarına demirden değnekler koymuşlar. Nedense şikayet etmiyor yaşadıklarından… Bir konuşsa, ne kadar da anlatacak şeyleri var. Vücudunu yorgunluk yıpratmış; yine de yaşıyor inadına.

Hani bastonlu dedelerimiz vardı, göğüslerinde madalya olan… Birinci Cihan Harbi’nde yaptıklarını anlatırlardı soranlara. Yüzlerinde çizikler olurdu, kimisi vefalı dostlara açtı, kimi kazandıkları vatanın geri gelmesine! Dizlerinden çekilmişti takatleri; yorgunlardı ve kimse onların yaşadıklarını onlar kadar anlayamazdı. Ben onların diri nefeslerini severdim, solukları soluk katardı toy hayatımıza… Bu çınarın da onlardan farkı yok; vakar sahibi çınar, gün görmüş, dert görmüş, şikayetsiz bir dede gibi duruyor burada.

İdeal bir gezi mekânı

Bursa'nın Çekirge semtine bağlı İnkaya Köyü’nde yaşıyor bu çınar. Bu görkemli çınarın gölgelediği yere masalar koymuşlar. Onu ziyaret edenler bir yandan serinlerken, bir yandan da damaklara leziz şeyler armağan ediyorlar. Bir kaç işletme ziyaretçilere meyve dolu tabaklarla, gözleme çeşitleriyle, sıcak ve soğuk meşrubatlarla serviste bulunuyor.

Bu çınar, bu yaşlı bilge, su ihtiyacını da doyasıya karşılıyor. İnsanlar, dağdan gelen bir suyu çınarın ayaklarına çevirmişler. Su ki devamlı ayaklarını yıkıyor çınarın, çınarın derdine ortak oluyor, çınara hayat veriyor. Dağdan gelen o cancağızım su, kadim geleneğin bir âdetini yerine getirir gibi, efendisine hizmet eden bir zevce gibi akıp gidiyor çınara.

Gittim, gördüm. Sahillere uzanmış haşemasız et yığınlarından, haşemayla kapatılmaya çalışılmış et yığınlarından uzak bir görüntüydü. Seyahat etmek isteyenler için ideal bir örnek olarak düşünüyorum bu çınarı. Etrafında Arap turistler gördüm, oyuncak ve hediyelik eşya satan dükkanlar gördüm. Yaşlı çınar, insanların geçimine de vesile oluyor. Çınar işte, varlığı başlı başına bir hayır insanoğluna.

 

Kenan Subaşı o çınarı özleyecek

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2010, 21:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
suveyda
suveyda - 9 yıl Önce

uludağ ve köyleri muhteşem ötesi..şehir hayatının tüm meşgalelerinden sıyrılıp derin bir nefesle ruhunuzu yeniden canlandırmak istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz...

Mehmet Emir
Mehmet Emir - 9 yıl Önce

Mehmet Emir çok ziyaret etti bu çınarı..

Gül Hanım GÜRSOY
Gül Hanım GÜRSOY - 7 yıl Önce

sübhanAllah'lık! gittik, gördük, şaştık, hayran kaldık, şükrettik...

banner19

banner13

banner20