Bu çınar sevgisi laikliğe ters!

Bir şehir bir ağacıyla, bir caddesiyle, bir meydanıyla tutar yüreğinizi. Siz neden seversiniz kendi şehrinizi?

Bu çınar sevgisi laikliğe ters!

Tahran. Ben bu şehrin neresini seviyorum? Düşündüm... Düşündüm... Buldum galiba. Evet, ben Veli Asr caddesini çok ama çok seviyorum.

Tahran: Veli Asr
(+)

O uzun cadde. Bazen canım sıkıldığında o caddeye gidip yürüyorum. Yavaş yavaş yürüyüp mağazalara ve geçen insanlara bakıyorum. Oradan geçerken bazen sevinç çığlıkları, bazen de hıçkırıklar duyuyorum.

Caddenin göğe uzanan sahipleri: Ağaçlar

Veli Asr caddesinin ağaçları bende bir başkadır. Benim de zaten bu caddeyi sevme nedenim bu uzun ağaçlar. O uzun ağaçlar ki yıllardır oradan geçen herkesi büyülüyor. Tabii beni de! Gökyüzüne kadar uzanan ağaçlar geçen her insanı o kadar çok seviyor ki bazen güneşi kıskanıp güneşin insanlara ulaşmasına engel oluyor.

Veli Asr

Akşama doğru trafiğin sıkıştığı saatlerde ağaçların adına çok üzülüyorum. Şimdi o güzelim ağaçlar yağmur, güneş ve temiz hava yerine o can sıkıcı trafiğe katlanıp yapraklarını o kirli havayı almaya mecbur ediyor. Keşke insanlar daha çok ağaçları, özellikle de bu caddedeki ağaçları benimseyip onlara sahip çıksalar... Keşke...

Umarım bir dahaki sefer, buraya geldiğimde ağaçları daha canlı ve neşeli görürüm!

Fotogalerimize göz atmak için tıklayın.

 

 

Mahsa Anvari Tahran'dan yazdı

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2010, 22:14
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 9 yıl Önce

herhalde dünyada sevilemyecek tek şehir Tahran'dır.
vesselam

Fırat Deniz
Fırat Deniz - 9 yıl Önce

Enteresan bir şehir Tahran. Onca trafik keşmekeşine , o zaman zaman olabildiğince kesif havasına, maske takın anonslarına, sabah işe 20 dk'da gittiğin yolu akşam 3 saatte eve dönüşe, onca kalabalığa,koşuşturmaya rağmen.Bu şehre tutulmamak elde değil.Veli Asr'dan tutun da Gulistan, Saadabad, Niyaveran Azadi Meydanı ve Anıtı, Burc-e Miladı ile başdöndüren yüksekliklerden BALA ŞEHR-PAYİN ŞEHR seyrine dalmak ve dahi HÜLASA:HIYABAN-İ İNKILAP .O kitap cenneti mi bilgelik hazinesi mi desem.TUTKUN DÖN

faruk özücanlı
faruk özücanlı - 9 yıl Önce

iran biran evvel gidip görmeyi istediğim ülkeler arasında. Müslümanından laiğine her kafadan hakkında olumluolumsuz şeyler söylediği bu ülkeyi, halkı acilen görmem gerekmekte. Hakkaten İran'da ki şeriat neymiş, durum nasılmış, birde herşey mezhep, politika değil ki canım, doğal güzellik hiç mi yok?

banner19

banner13