Bu çeşmeyi kim dükkana çevirdi?

Nice tarihî eser göz göre göre kayboluyor ya da saçma sapan şeylere çevriliyor. Bu çeşme de onlardan biri..

Bu çeşmeyi kim dükkana çevirdi?

Yaptığı hizmetleriyle Osmanlı Devleti’nin belki de en önemli sadrazamı olan Sokullu Mehmed Paşa, üç padişah döneminde de makamını korumuş bir devlet adamıdır. Osmanlı’ya bağlı Vişegrad Kadılığı’ndaki Sokol köyünde doğmuş, daha sonra devşirilerek Edirne Sarayı’na getirilmiştir.

Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi. Foto: Ö. Kaya
(+)

Osmanlı’nın en hayırsever devlet adamıydı

Kısa sürede yıldızı parlayan Paşa, saraydan evlenerek aynı zamanda damad-ı şehriyârî oldu. Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murad dönemlerinde sadrazamlık görevini devam ettiren Paşa, birçok önemli bölgenin fethedilmesini sağlamış ve özellikle oralara dönük projeleriyle ne kadar büyük bir devlet adamı olduğunu göstermiştir. 1579 yılında derviş kılığındaki bir yeniçeri tarafından divan çıkışında öldürülen Paşa’nın türbesi Eyüp Sultan’dadır.

Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi Kitabesi. Foto: Ö. Kaya
(+)

Belki de en mütevazı eseri

Sokullu Mehmed Paşa’nın, başta İstanbul’da olmak üzere Lüleburgaz’da, Edirne’de, Payas’ta külliyeleri ve imparatorluğun hemen hemen her yerine dağılmış eserleri bulunmaktadır. Bunlardan belki de en mütevazı olanı Galata’da, Arap Camii arkasında Yanıkkapı ile Abdüssalah Sokağı’nın kesiştiği noktada, gayet sade, duvar tipinde tek cepheli çeşmedir. Belki de bu sade görüntüsünden dolayı konuyla ilgili yazılmış kaynaklarda yer almaz.

Eserin çeşme olduğunu gösteren belirti

Kitabesinde yazan 976 (1568–69) tarihiyle Galata’nın en eski çeşmesi olan yapı yarıya kadar toprağa gömülmüş olup, lülesi ve teknesi bulunmamaktadır. Eserin çeşme olduğunu gösteren tek belirti, nişi üzerinde bulunan üç satırlık manzum kitâbesidir.

Âsaf-ı Sultan Selim Hân-ı Güzîn / Bir Muhammed-nâm Mahmûd-ı cihân
Fi sebilillah peydâ eyledi / Çeşme-i âb-ı hayât-ı câvidân
Sihr-i dil teşne der tarihini /  Çeşmeden içmek gerek âb-ı revân 976”

Ab-ı hayattan elektrik malzemeleri toptancısına

Osmanlı Devleti’nin büyük sadrazamı Sokullu Mehmed Paşa’ya ait olan bu çeşmenin -Galata’nın göbeğinde olmasına rağmen- hazne duvarı kırılarak içine bir dükkân yapılmış, üst katı da etrafı camekânla çevrilerek bu işyerine dâhil edilmiştir. Aslî vazifesi dışında elektrik toptancısı olarak hizmet veren bu eser işgalden kurtulacağı günü sabırsızlıkla beklemektedir. Çeşmenin kitabesi 2007 yılında yerinden sökülmüştür. Umarız kitabeyi yetkili birileri almıştır.

 

 

 

Fatih Güldal yetkililere göreve çağırarak yazdı

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 23:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şehr-i istanbul
Şehr-i istanbul - 10 yıl Önce

Efendimiz sav dememişmiydi sonra gelenler geridekilere sövecek diye o mübarek sözlerinde.İşte o sonradan gelenlerin nefreti ve vefasızlığı öyle bir sardıki şehr-i istanbulu artık ne hayrı kalmıştı nede bereketi.Vurdumduymazların doldurdukları hırs ve azgınlık dolu soğuk binalar her tarafı sarmıştı.Osmanlıya ait ne varsa talan ettiler ve büyük kinle öfkeyle ona ait ne varsa yok ettiler.Modern azgınlığın eseri olarak heryere beton iğrenç binalar ve gökdelenler diktiler.vefasız cunhuriyet türkleri

lale
lale - 10 yıl Önce

fatih güldal istanbul sokaklarında yürüken etrafımızı nasıl temaşa etmemiz gerektiği hususunu bir kez daha hatırlattı.... sonsuz teşekkürler.... keşke bu eserler kitaplaşsa da en azından fotoğrafları kalsa elimizde....

şevket
şevket - 10 yıl Önce

fatih beyin kıymetli yazılarını okudukça köyümüzdeki eski çeşmenin bidon kafalılar tarafından yıkılışını hatırlıyor, celalleniyorum...

sabri ünal
sabri ünal - 10 yıl Önce

ihbar kabuledilip şikayet edilmeli...

lakin belediyenin internetten şikayet hattı var mı!

bilen birileri el atsın, duacı oluruz.

Ahmet ŞENGÜL
Ahmet ŞENGÜL - 10 yıl Önce

GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN BİR MİLLET GELECEĞİ ASLA DÜŞÜNEMEZ
TARİHİMİZE SAHİP ÇIKALIM BUNA GÖZ YUMANLAR SANMASIN BUNUN HESABI BİR GÜN SORULUR ELBET

banner19

banner13

banner26