Bu cami yerin altında

İstanbul'un en nadide camilerinden biridir Yeraltı Cami. Onu nev-i şahsına münhasır yapan özellikleri ele aldık..

Bu cami yerin altında

İstanbul bütün milletlerin numunesini sinesinde barındıran küçük bir dünya, büyük bir şehir... Yeraltı Camii

Camisinin, kilisesinin ve havrasının kapısı bir sokağa açılan, çoğunluğun azınlıklardan rahatsız olmadığı ve kurban etini dahi gayrimüslim komşusuyla paylaşan bir kadim kültürün mirasçısı... Çünkü bu şehri insanlığın yaşamına açanlar burada tarihi, kültürü yağmalamamış bilakis mamur etmiş, bir kuleyi mahzene ve bu mahzeni de sahabe sevgisinden dolayı bir camiye dönüştürecek kadar estetik anlayışı ve yüksek bir ruh olgunluğu göstermiştir. Hem de dünyada bir eşi daha olmayan yeni bir eser vücuda getirmiştir.

Yeraltı CamiiYeraltı Camisi'ne nasıl gidilir?

İstanbul Karaköy'de Yeraltı Camii olarak bilinen bir mekândan bahsetmek istiyorum. Karaköy iskelesinden sol kolunuzun istikametinde ilerlediğinizde buraya ulaşırsınız. Bizans döneminde bir kule olarak kullanılmış. Stratejik öneme de haiz olan bir mekân burası. Çünkü Fetih zamanında Bizanslılar tarafından Fatih'in gemilerini engellemek için çekilen zincirin bir ucu da bu kuleye bağlı imiş. Kaderin cilvesine bakın ki bir zamanlar İslam ordusuna zincir olan bu mekân, bir süre sonra Müslümanlara ibadethane oluyor.

Aslında bu kule İslam’a aşina bir mekân. Ziyaretiniz esnasında sahabelerin İstanbul'u kuşattığı dönemden izler, hatıralar ve makamlara rastlarsınız. Burada bir vakit namaz kılan insan; Tabiin zamanında yapılan seferlerden birinde şehit düşen Süfyan Bin Uyeyne (r.a)'in kabirleri ile Vehb Bin Hüseyre ve Amr Bin As'ın da makamlarını ziyaret etme imkânına kavuşur. Ne mutlu dolu dolu bu mekândan dönenlere… Amr Bin As'ın makamının yanında bulunan kabrin Sahabeden olan Vehb Bin Hüseyre'nin kabri mi yoksa makamı mı olduğu bilinmiyor. Süfyan Bin Uyeyne (r.a) seksen sahabe ile görüşmüş bunlardan hadis rivayet etmiş bir zattır. İlmi yüksek Peygamber varislerindendir. Kabrinin başında da bir kuyu bulunur.Yeraltı Camii

Bardağın dolu tarafını gör

Birkaç kez ismini duyduğum bu mekânla arkadaşlarım aracılığı ile tanıştım. Karaköy'ü pek bilmem ama burayı bulmam çok da zor olmadı. Bir ikindi vakti arkadaşlarla burada buluştuk ve namazımızı kıldık.

Süfyan Bin Uyeyne(r.a)'nin kabrini ziyaret ederken Yeraltı camiinin türbedarı türbenin baş tarafında durdu ve biraz bekledi. Ben dua ediyor zannettim ama daha sonra bize dedi ki: "Size kuyudan su ikram edecektim ama kuyuda su yokmuş bir daha ki ziyaretinizde ikram ederiz inşallah." Yani baş kısmında beklerken rabıta yapmış böylece kuyuda suyun olmadığını Süfyan Bin Uyeyne Hz. türbedarına bildirmiş.

Yeraltı Camii

"Ah ne olurdu şu kuyudan bir bardak su içeydik" diye epey hayıflandım. Arkadaşım: "Neden böyle düşünüyorsun bardağın dolu tarafını gör. Tekrar gelmemiz için Süfyan Bin Uyeyne Hz'den davet aldık." diyerek içime soğuk bir bardak su serpti. 

 

 

Tuğba Kaya yer altına indi

Yeraltı Camii

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2011, 20:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nur Haktan
Nur Haktan - 10 yıl Önce

Çok güzel ve zarif bir haber. Biz de haberdar olduk. İnşaAllah Nasibdâr da oluruz.

selami tendürek
selami tendürek - 10 yıl Önce

haberi yapan arkadaşa teşekkürler

caminin yapılış tarihini yalanlar bir biçim de boyanmış ve caminin ismi ve yapım tarihi yazılmış oraya
evini bile boyarken bu kadar kolay vermiyrodur eminim bunu yapan yetkililer

banner19

banner13

banner26