Bizim Nepal'den geliyorum!

Nepal'li Müslümanların 17 vekilleri ve 15 dakikalık yayın yapma hakları var..

Bizim Nepal'den geliyorum!
Nepal'in Konumu
Nepal'de bayram namazı sonrasında bayramlaşan Müslümanlar
Nepal'de cuma hutbesi
Nepal'de cuma namazı
Kaarima Begum, Nepal müslümanları Tarım ve Kooperatifler Bakanı
Katmandu'da müslümanların bir gösterisi
Katmandu'da müslümanların bir gösterisi
Nepal'de bir cuma vaazı
Bir Nepal camiisi
Bir Nepalli Müslüman
Bir Nepalli Müslüman
Nepalli Kur'an talebesi

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Haritalara baktığımda bilmediğim bir yere gözlerimi diker; ‘ne kadar uzakta’ derim, ‘acaba nasıl bir iklimde orası; ne renkte dağları; çiçekleri açar mı; ezan sesi duyulur mu bu yerin…’ O yerle ilgili derin bir merak uyanır içimde. Bir an oraya varayım, suyundan içeyim, insanlarıyla tanışayım isterim…

Nepal Haritası
(+)

Bu hisler bir de, uzak coğrafyalarla ilgili bir haber, bir şiir, bir marş, bir yazı okuduğumda sarar beni. Çoğu zaman tüm dünyayı kendi yaşadığımız yerden ibaret gören bizler için şaşırtıcı bilgilerle doludur bu yazılar…

O yazılardan biri de Gerçek Hayat Dergisi’nin 23 Nisan günü yayınlanan sayısında yer alıyordu. Adem Özköse’nin ‘Nepal Müslümanları’ başlığını taşıyan yazısı.

Nepal ilginçlikler ülkesi

Nepal, haritada kolayca yerini bulabileceğiniz, hiç de küçük sayılamayacak bir ülke. Çin ve Hindistan arasında kalmış. Yaklaşık 30 milyon insan yaşıyor bu ülkede. 2008 yılına kadar krallıkla yönetiliyormuş. Bu yıl krallığın yıkılmasıyla birlikte Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti ismini almış.

Adem Özköse’nin yazısından edindiklerimize göre bizi oldukça şaşırtacak verilerle dolu bir ülke Nepal. Mesela evliliklerde kızlar erkeklere talip oluyorlar, evlenme teklif ediyorlar. Kız evi, erkek evine başlık parası gibi bir şey ödüyor. Damat iş güç sahibi biriyse, mesela memursa, damat için verilecek para miktarı da artıyor.

Yine burada kız çocuklarına tapan insanlar var. Tanrı ilan edilip tapılan kız çocuğuna Kumari deniliyor. Kumariler bir yıl boyunca evden çıkmıyorlar. Evden çıktıklarında ise halk tarafından kutsanıp saygı görüyorlar. Böyle de saçma şey olur mu demeyin! Oluyor. Hatta bu konularda ciddi akademik çalışmalar da yapılıyor.

1991 Ağustos’unda İşaret Yayınları’ndan yayınlanmış Vedalar isimli bir akademik kitapta, bu coğrafyadaki bir takım inanç unsurlarının ne kadar uç noktalara gidebileceğini görüyorsunuz. Çünkü bu coğrafya dünyanın en çok inanç farklılığının olduğu bir coğrafya.

Biz gelelim Müslümanlara…

Bu ilginç ülkede bir milyon kadar da müslüman yaşıyor. Müslümanlık buraya Arap tüccarların vasıtasıyla gelmiş ve o günden beri burada kaynayan bir göze gibi devam etmiş. 2008 yılında krallığın yıkılmasıyla müslümanların haklarında az da olsa bir artış, hayatlarında ufak da olsa bir rahatlama olmuş.

Krallık döneminde sadece Ramazan Bayramı müslümanlara tatil edilirken, bugün Kurban Bayramı da müslümanlar için tatil günü ilan edilmiş.

Peki yüzde sekseni Hindu olan bir ülkede Kurban Bayramı nasıl ifa edilir, bunu hiç düşündünüz mü?

Aslında müslümanların bulduğu çözüm pratik. Hindular tarafından kutsal sayılan ve kesmenin cezasının 22 yıl hapis cezası olduğu inek yerine İslam’ın uygun gördüğü keçi, koyun, manda gibi hayvanları kurban etmek.

Bu gün itibariyle 600 milletvekili olan Nepal’de, müslümanlar da 17 sandalyeyle kendilerini temsil ediyorlar. Aynı zamanda Anayasa Mahkemesi’nde de bir müslüman üye görev yapıyor.

15 dakikalık tebliğ!

Özköse’nin yazısında en çok dikkatimi çeken şey, müslümanların, devlet televizyonundan 15 dakikalık yayın yapma haklarının olması. Düşünsenize, 15 dakikanız var ve siz bu 15 dakikada Nepal’de zor şartlarda yaşayan müslümanlar olarak insanları İslam’a davet ediyorsunuz. Çok çarpıcı. Nepal’li müslümanların bir televizyon kanalları olsaydı Nepal’i dize getirirlerdi sanırım…

İkbal’le biten yazı…

Adem Özköse’nin DünyaBizim.com takipçisi olduğunu biliyoruz. Bunu, yazısının sonunda iktibas ettiği Muhammed İkbal’in ifadeleriyle de kanıtlamış kendisi. Biz de Özköse’ye bir selam verip İkbal’in aynı ifadeleriyle bitirelim:

Hindistan bizim, Afganistan bizim, Çin bizim

Biz Müslümanız, bütün dünya bizim

 

 

 

Besim Bal dünyabizim dedi

Yayın Tarihi: 01 Mayıs 2010 Cumartesi 14:50 Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2010, 17:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hilal Kaplan
Hilal Kaplan - 12 yıl Önce

Özköse bizim İslam dünyasındaki gözümüz kulağımız. Özkösenin kalbi var, cesareti var, hayalleri davası var. Az önce aldığım bir bilgiye göre yakında Adem Özköse kitaplığı da geliyormuş. Kitapları heyecanla bekliyoruz tıpkı yazılarını heyecanla okuduğumuz gibi.

Hindistan bizim, Afganistan bizim, Çin bizim

Biz Müslümanız, bütün dünya bizim

banner19

banner26