Biz de eski adımızı isteriz!

Madem Türkiye'de yerleşim yerlerinin eski isimleri tekrar veriliyor; o halde Elazığ da aslına dönmeli, Elaziz olmalı!

Biz de eski adımızı isteriz!

Devrim adına her şeyin değiştirildiği, geçmişe dair her şeyin silindiği yıllarda biri de bizim Elaziz’in adını Elazığ yapmış. Nerden akıllarına esmiş bilinmez ama manası olan, halen başkası söylerken isim ve mana olarak gururumuzu okşayan Eelaziz adı Elazığ’a  çevrilmiş. Tabii tüm kaynaklarda rutin olarak “bilmem ne tarihinde Elaziz Elazığ olmuştur”  gibi bir bilgi var fakat niye olmuş, onu kimse sormamış. Elazığ’ı kabullendik gidiyoruz. Ama benim hoşuma gitmiyor, kim kızarsa kızsın ben Elaziz’i istiyorum!Elaziz

Hani bu ara bayağı gündemde; köylerin, ilçelerin ve birçok yerleşimin eski isimleri tekrar kullanılmaya hatta resmi olarak levhalara yazılmaya başlandı. Nedense bunu hep belli bir kesim yapıyor. Halbuki bu durum bütün ülkemizde, zamanında tüm insanlarımız için söz konusu olmuş. Kimisini harf devrimi vurmuş, kimisini şapka devrimi, kimisini de diğerleri. Düşünsenize: Arap alfabesini çok iyi bilen, yüzlerce kitabı olan, hatta bunların birçoğu da dedesinden atasından kalmış yani tarihî değeri olan kaynaklara sahip bir ilim adamısınız.  Bir sabah uyandınız, kapıda asker “ulan cahil, o kitapları ver, yeni bir alfabemiz oldu” diye baskında. Kaldınız mı dımdızlak. Okuma yazma bilmeyen bir cahil oldunuz. (Düşünün; şimdi alfabemizi biri yarın değiştirse de Hıncal Uluç’un kapısına sabah birileri dayansa ne olurdu acep…)

Süleyman Demirel hiç telaffuz edemedi Elazığ’ı

Devrim, inkılap, değişim, reform… Adını ne koyarsanız artık, yapılsın, bunlardan iyidir, kolay gelsin de; bunların halkı mutlu, daha özgür ve daha müreffeh hale getirmesi gerekmez mi? Zavallı babamın sakladığı öğrenci şapkası vardı. Adamcağız gün gelir gene zorunlu olur diye atamıyordu. Hatta bir Çin filmi izlerken şapkalılardan görmüş ve “Baba bunlar da mı sizin okuldandı” demiştim de “benimle dalga mı geçiyorsun” cihetinde bayağı fırça yemiştim.

Gelelim benim aziz şehrim Elaziz’e. Evet, ben aziz şehrimi geri istiyorum. Şehrim, eskiden olduğu gibi, söylenirken, okunurken aziz şehir olarak anılsın istiyorum. Sırf yeni alfabeye, yok efendim ses uyumuna uysun diye Elazığ’a uyarlansın istemiyorum. Aslında Elazığ’ın telaffuzu da bayağı zor. Mesela Süleyman Demirel hiç Elazığ diyemedi. Bir şeyler yuvarlardı ağzının içinde adam ama, bu, kesinlikle Elazığ diye çıkamazdı.

Harput eviTarihi M.Ö. 2000 yıllarına uzanan ulu mekan Harput’un devamı olan aziz şehrim yine Elaziz olsun isterim. Ama bunu birileri gibi istismar ve isyan sebebi olsun diye değil, doğrusu bu olduğu için, aslına daha uygun olduğu ve inanın şapkanın ya da bir alfabenin devleti, rejimi yıkmayacağı gibi bunun da kesinlikle bir zararı olmayacağına inandığım için isterim.

Özgür olmanın sakıncası neymiş?

Yıllarca -dillendirenlerin başına gelenleri gördüğümüzden olsa gerek- bu tür isteklerimizi dillendiremedik. Bizi öyle bir kalıba soktular ki yanlış olduğunu bildiğimiz uygulamaları bile farkında olmadan savunur hale geldik. Evlerde gizli gizli dinlenen Kürtçe şarkılar, Arap ya da Kıbrıs radyosundan zorla dinlenmeye çalışılan arabesk şarkılar… Halen aklıma geldikçe hem güldürür hem de üzer beni.

Ama çok şükür özgür olmanın sakıncasını öğrendik sonunda. Sadece birilerinin tahtının sallanmasıymış meğerse bu ülkedeki özgürlük sınırı. Onun dışında ne ülke bölündü ne rejim yıkıldı ne de savaş çıktı. Tam aksine hakların esirgenmemesine doğru gidildikçe, bölücü, ya da sömürü güçlerinin elinde bizi bağlayacak ip kalmadı. En sonunda kandırıldığını, sadece birilerinin iktidarına kürek çektiğini anlayanlar, aslında amacın inandırıldıkları gibi devleti kurtarmak ya da halkın iktidarını sağlamak değil, birilerinin sürekli tepede kalarak rant elde etmelerini sağlamak olduğunu anladılar.

Gerçek olan şu ki, gerçek huzur ve ülkemizdeki halkın gerçek manada özgür olması için daha kat edilecek çok yol var. Elaziz sadece bunlardan biri…

 

Ali Şiş diledi

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2010, 17:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
muaz yanılmaz
muaz yanılmaz - 10 yıl Önce

elazığ (mamuret’ül aziz, el-aziz), şehrin sultan abdulaziz zamanında, dağlık olan harputtan ovaya indirilmesi ve iskana açılmasından mülhem ilk olarak mamuretülaziz diye çağrılmış, sonraları bu isim halk ağzında elaziz halini almıştır.

muaz yanılmaz
muaz yanılmaz - 10 yıl Önce

Atatürk 1937’de şehri ziyaretinde buraya azığı bol şehir anlamına gelen elazık isminin verilmesini istediği için şehrin ismi elazık olarak değiştirilmiş. ancak yine sonradan bu isim de metamorfoza uğrayarak elazığ haline gelmiştir. Evet şu an daha anlamsız bir ismi var ama en azından kazık gibi adamın kulağına batmıyor. buna da şükür.

banner19

banner13

banner26