Bir TCDD memuru kurdu bu kütüphaneyi

Konya’nın yetiştirdiği pek çok nadide insan, sahip oldukları eşi bulunmaz kitapları Koyunoğlu Kütüphanesi’ne bağışlamışlar..

Bir TCDD memuru kurdu bu kütüphaneyi

 

Koyunoğlu Kütüphanesi… Binanın dışından baktığınız zaman Cumhuriyet dönemi eseri olduğu aşikâr, mermerlerle kaplı, soğuk betonarme bir bina ile karşılaşırsınız. Ama bu soğuk binaya anlam katan, onu sıcak ve içten hale getiren, içerisindeki asırlara meydan okurcasına ayakta duran kitaplar olsa gerek. İçeriye girdiğiniz zaman bir kitap ve tarih kokusu sarmalıyla karşılanıyorsunuz. İşteKonya Koyunoğlu Kütüphanesi kütüphane kokusu dedirten bir koku bu. Bu kütüphanenin bitişiğinde de kütüphaneye adını veren Ahmet Rasih İzzet Bey’in eski Konya evi denen nadide güzel evi var. Bu da o ortama farklılık katan başka bir unsur. Yani tarih ile kitap iç içe.

Konya’nın önde gelen isimleri bağışçıları arasında

Koyunoğlu Kütüphanesi, Konya’nın eski mahallelerinden Topraklık Mahallesi’nde Devlet Demir Yolları’nda memur olarak yıllarca görev yapan, görevleri neticesi bulunduğu Almanya’da eski eserlere gösterilen ihtimama hayran kalan Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu tarafından kendi şahsi imkânlarıyla kurulmuş. Ahmet Rasih Bey ayrıca, 4 Temmuz 1973 tarihinde dilinden hiç düşürmediği ve kendine ait olan “varlığını vatanına ve milletine veren kişi insanların en mutlusudur” sözüne yakışır bir hareketle koleksiyonunu hiçbir karşılık beklemeden Konya Belediyesi’ne hibe etmiş ve bununla birlikte kütüphane resmi statü kazanmıştır. Koyunoğlu Kütüphanesi’nde ana hatlarıyla yazma eserler bölümü, Türkçe ve Osmanlıca matbu kitaplar bölümü, süreli yayınlar ve arşiv bölümü bulunmaktadır. Ayrıca; şiir mecmuaları, musiki mecmuaları, divanlar, meşk mecmuaları, gibi nadir el yazması eserlerin yanı sıra; kâğıt, hat, minyatür, tezhip ve cilt sanatları açısından araştırmacılara son derece çeşitlilik sunar.

Konya’nın yetiştirdiği pek çok nadide insan, sahip oldukları eşi bulunmaz kitaplarını bu kütüphaneye bağışlamışlar. Başta Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu yanı sıra, Selçuk Es, Osman Özdemir, Mustafa Parlaktürk, Lütfi Tuncel, Mehmet Önder, Ahmet Akyol, Suat Abanazır, Mehmet Eminoğlu, İbrahim Küçüktığlı, Nihan Küçükyıldız, Hasan Yüğrük, Kutsi Eminoğlu gibi Konya için önemli olan şahsiyetlerin yaptıkları bağışlarla kütüphanenin hacmi genişlemiş ve her geçen gün bağışlarla kitap hacmi büyümeye devam etmekte. Aynı zamanda İzzet Koyunoğlu ve diğer bağışçıların arşivlerinde yer alan ve kütüphaneye bağışlanan gazete, dergi, fotoğraf, plak, kartpostal, el yazması ve matbu belgeler, bir dönem Konya tarihini aydınlatacak kadar çeşitlidir.

Konya Koyunoğlu KütüphanesiEl yazması eserler dijital ortamda

Kütüphanede demirbaş ve bilgisayar kayıtları yapılmış, el yazması kitapların orijinal taramaları dijital ortama aktarılarak okuyucuların hizmetine sunulmuş. Kütüphaneye ait el yazması ve matbu eserler; sadece Konya’ da değil diğer şehirlerdeki üniversitelerin öğretim görevlileri ile öğrencilerinin lisans, yüksek lisans, doktora tezi çalışmaları için de istifadeye sunulmuş.

Kütüphaneyi Konya’nın güzide araştırmacıları ve akademisyenleri yalnız bırakmadıkları gibi, maddi- manevi katkıları da sürekli devam etmekte. Konya şehir tarihçileri Hasan Özönder, Fahri Özparlak, Ali Işık, edebiyat fakültesi öğretim üyesi Yusuf Küçükdağ, emekli öğretim üyesi Ali Osman Koçkuzu ve Mehmet Ali Uz, kütüphanede sıklıkla görebileceğimiz araştırmacılar.

Koyunoğlu Kütüphanesi değerli koleksiyonu ile günümüze ve geleceğe ışık tutmakta olup, bünyesinde barındırdığı eserlerin çeşitliliği ile kalıcılığını korumakta, Konya içi ve dışından araştırmacıları beklemektedir.

 

Sami Büyükkaynak yazdı

Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2012 Cuma 18:29 Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2012, 16:45
YORUM EKLE

banner19

banner36