Bir sahafta ne bulacağını bilemezsin!

Fatih'te İHH'nın oralarda bir sahaf var: Dylemi Sahaf. Camında Zarifoğlu'nun bulunmayan bir çizgi albümü, sohbet dolu bir sahaf...

Bir sahafta ne bulacağını bilemezsin!

 

Tarihi Karadeniz Pidecisinden Fatih Camine doğru çıkarken sol tarafınıza bakarsanız camında Cahit Zarifoğlu’nun Yürek Dede ile Padişah kitabının olduğu bir sahaf görürsünüz. Dışardan baktığınızda çok ilginizi çekmese de içeri girdiğiniz de ilginizi çeken, artık baskısı dahi yapılmayan kitaplar (roman, felsefe, ansiklopedi vb) bir çok alan ile ilgili kitaplar bulabilirsiniz…

Dylemî Sahaf’ta zaman durur

Bu arada içerinin dağınıklığı da hemen göze çarpıyor. Kısa sürede tanınan Dylemî Sahaf şu anda Fatih’te unutulmaya yüz tutmuş bir alandaki boşluğu doldurmaya aday.  Çok iddialı gibi görünse de bu söz, Dylemi Sahaf’ın önemli bir açığı da kapattığı bir gerçek. İnsanların genelde kitap ile aralarına mesafe koyduklarını düşünürsek, ekonomik olarak da geleneği olan bu sahaflığın bundan çok da etkilenmeyeceği ortadadır. Sahaf, zamana yapılan bir yolculuktur. Geçmişe yapılan yolculukların aracı kitaptır. Kitap bu anlamda zamanının tanıklığını da yapar. Üzerinde yazı olan kağıdın zamana yolculuğunun hiçbir zaman bitmeyeceği ortadadır.

Tarihi Kıztaşı Caddesinde ve aynı zamanda Fatih Camine giden büyük Kahraman Caddesinde kesişen Dylemî Sahaf, insanların kendileriyle ve zamanla kesişmesi gibi bir görevi de icra etmiş oluyor. Bereketli topraklar üzerinde kısa zaman sonra Dylemi Sahaf’ı tamamlayıcı mekanlar, başka başka oluşumlar da yavaş yavaş açılmaya başlayacak inşallah. Tabii ki burada kastettiğimiz kurumlardan biri de Mavera Gençlik Hareketidir.  Bu tür mekanların tarih ile de paralel olarak ciddi bir boşluğu doldurduğunu vurgulamak gerekir.

Sahaf raflarında hazine gizlidir

Sahafların sıfır kitap satan mağazalara göre avantajı kitapların uygun fiyatlarının yanında, o rafların arasında keşfedeceklerinizi kestirememenizdir. Zamanın her dilimi size sürpriz yapabilir de. Bazen artık bulmaktan ümidinizi kestiğiniz herhangi bir kitap kitapçının da satmakta zorlandığı bir kitap olabilir. Etrafınızda eski kitap satan herhangi bir yer varsa mutlaka uğrayın ve kendi içinde yaşadığınız zamanın da dışına çıkma cesaretinizi takdir edin. Hata olarak ya da yapmak istemediğiniz herhangi bir şey hayatınızın önemli taşlarından biri olabilir. Tanıyacağınız bir yazarın kitaplar arasında yaşayan karakterlerinden biri de belki size denk düşüyordur. Kitapları da bir insan olarak kabul edersek, onların bizden farklı alemlerde yaşadıklarını söyleyebiliriz. Sahaf işi kadar ilginç –tuhaf-  insanların uğradıkları çok az meslek vardır. Bir gün boyunca bir sahafta bulunma imkanınız olursa, bu dediğim daha iyi anlaşılır o zaman.

Sahafta para kıymetsizleşir

Yazarların laneti, okuyucunun heyecanının nabzının tuttuğu bu küçük, küçük olduğu kadar da ilginç yerden ayrılırken, her iki dünyanın birbirinden ne kadar uzak olduğunu görmek güzel her şeydenCahit Zarifoğlu, Yürek Dede ile Padişah önce.  Paranın kitaptan daha değerli olmadığı tek yer sahaflardır. Kitapla aranıza koyduğunuz mesafe aslında kendinizin gerçekle aranıza koyduğunuz mesafedir. Kitaplar arasında bazen de çok şey ararız, halbuki biz kendi içimizdekini ortaya çıkarmaktan öte bir eylemde bulunma gerçeğini de göz ardı edemeyiz…

Bir soluk kadar geçen bu süre içinde kitapları kendinize yakın hissediyorsanız, bilin ki onlar da kendi dünyalarında mutlaka size bir yer ayırmışlardır.

Yürek Dede, Dylemi Sahafta

Camında Cahit Zarifoğlu’nun Yürek Dede ile Padişah kitabının çizgi roman olarak basılan hali var demiştik. Bu güzel kitap 1988 yılında Gül Çocuk dergisi tarafından okurlarına hediye olarak verilmiş. Kitabın çizgilerini Hamit Yüksek çizmiş. Ne de güzel etmiş. Bu kitabın sonradan Esra Film'den yanlış hatırlamıyorsam filmi de çekildi. Artık piyasada pek kolay bulamayacağınız bu albümden gördüğüm kadarıyla Dylemi Sahaf'ta on kadar var. Fiyatı da gayet uygun idi. Çöpe gidecekken kurtarmış Hüseyin Bey sanırım bu nadide çizgi albümü...

 

Akif Ateş haber verdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
A Sabit
A Sabit - 12 yıl Önce

Geçenlerde gittim Huseyn Abi ile tanıştım...5-6 kitap aldım... Sahaflar bir başka oluyor canım...

ayhan
ayhan - 12 yıl Önce

Hüseyin beyi Fatihimize yaptığı bu güzel hizmetinden dolayı kutluyorum. Herkesi Deylemi Sahafta buluşmaya davet ediyorum.

Gül Hanım Gürsoy
Gül Hanım Gürsoy - 12 yıl Önce

biraz tertip düzenle Fatih'in yeni gözdesi olmaya aday evet. Güzel güzel kitaplar gördük, beğendik, aldık. Fiyatları öğrenci adamı da memnun eder. Sudan biraz pahalı :)