banner17

Benim İstanbul'um böyle işte!

Biz "İstanbul" desek onlar cümleyi nasıl tamamlar? Merak ettik ve yazarlara sorduk..

Benim İstanbul'um böyle işte!

Ya sizin İstanbul’unuz?

İstanbul, İstanbul… Adı  bile içimizi titreten şehir.  Şair diyor ya hani ‘kavgamın şehri’ diye, öyle belki de. İstanbul denilince herkesinin gözünün önünde farklı bir şeyler belirir. Kimine göre aşkın başlı başına resmi, Allah’ın bir mucizesi, var olmanın göstergesidir İstanbul. Kimine göre ise karanlık duvarlar, trafik, ekmek mücadelesi. Herkesin kendinde bir İstanbul var. Herkesin bir İstanbul’u var. Peki, yazar ve şairlerimiz için İstanbul ne ifade ediyor? Biz ‘İstanbul’ desek onlar cümleyi nasıl tamamlar? Merak ettik ve düştük İstanbul’un peşine.Mustafa Özçelik

Mustafa Özçelik

İstanbul deyince aklıma bir medeniyetin, medeniyetimizin bütün tezahürleri geliyor ilk olarak. Sonrası bu çerçevede düşünülecek şeyler…İstanbul, rafine bir medeniyet şehri. Fetihle başlayan bu süreçte İstanbul Yahya Kemal’in de dediği gibi “Ulu bir rüyayı görenlerin şehri” olmuş. Kompleksiz bir şekilde Bizans kültürü değişim ve dönüşüme uğratılmış ve tıpkı Kudüs gibi, Bağdat, Şam gibi sembol şehirlerimizden biri olmuştur. Ne var ki bu emanetin kıymetini bilemedik. Barbarca bir tavırla İstanbul’u İstanbul yapan her şeyi tahribe yöneldik ama yansa da yıkılsa da küllerinden yeni bir Anka mutlaka doğacaktır.

Ahmet MuratAhmet Murat

İstanbul;

insanoğlu denen sanatçının olgunluk dönemi eserlerindendir.

tfi Arslan

Lütfi ArslanBendeki İstanbul bolca ruhaniyet, biraz deniz kokusu, biraz lodos, biraz Sur içi, az Çamlıca, orta karar da Üsküdar'dır. 

İstanbul dışında olduğum zamanlar özlediğim İstanbul'u, yaşadığım İstanbul'dan daha çok severim. Ayrı kalmakla tadına varılabilecek bir aşk mıdır aramızdaki? Bilemem, ama aşk olduğuna eminim. Bunu şu an fark ettim, biliyor musunuz? Çünkü İstanbul dışında bir yerde yaşar mıydım diye hiç düşünmemişim bile. Ne kadar garip geldi bana bu soru böyle, ona da şaşırdım. 

Bendeki İstanbul biraz şöyle bir şey: İçinde bile ona hasretim.

Bülent Parlak

Bülent Parlakİstanbul bana sürekli olarak, yazılı sınavdan çok iyi not almış ; ama mülakatta elenecekmişim hissini veriyor. Bir şehri bir insan ancak bu kadar sevmez. Belki de sürekli mülakatında elendiğimdendir.

Buralılar ile anlaşamadım uzun müddet. Belki de en çok kendimle anlaşamadım gitgide buralarda. Ne gezdiğim bulvarlar bana yakın geldi, ne de gezmediğim yerler. Çünkü bulvarlarda izine rastladığım herkesin sürek avına çıktığını gördüm. Gitmediğim yerlerin beni bir kez bile davet etmemesi de kırdı sanırım.  

Yerlilerin şehirde kendini iyi hissettiği görülmemiştir. Benim kendimi iyi hissetmemem de sanırım yerliliğimden kaynaklanıyor. Dünyayı kötülüklerden kurtarma hevesine giren herkesin delirdiğini beni görenler defalarca söyledi. Burada tüm zamanların en kötü romanı olma yolunda hızla ilerliyorum.  

İstanbul’u sevdiğini söyleyen hiç kimseye inanmıyorum. Çünkü onların İstanbul’u değil bencilliklerini sevdiklerini düşünüyorum. En iyi burada bencil olunuyor çünkü.  

Ali Murat GüvenAli Murat Güven

İstanbul, kıymeti uzaklardayken ya da elden gidince anlaşılan bir diyardır.
1992 yılında gazeteci olarak çalışmak üzere Almanya'nın Stuttgart şehrine gitmiştim. Orada yaklaşık bir yıl kaldım. Stuttgart, bütün altyapı sorunlarını onlarca yıl önce çözmüş, son derece bakımlı ve temiz, her köşesiyle muazzam bir şehirdi.

Fakat, bir Türk olarak, o bir yıl içinde orada üzüntüden resmen çatladım. Vapurlarımı özledim, Eyüp Sultan'ımı ve eski mezar taşlarımı özledim, akşam simidini özledim, ince belli bardakta çay içmeyi özledim, kokoreç yemeyi özledim, Fatih'in arka sokaklarını özledim, İstiklâl Caddesi'ni özledim. Bu şehrin bunaltıcı kışını ve çamurunu bile özledim.

Bir yıl sonra uçaktan indiğimde, bana daha önce yapacağımı söyleseler asla inanmayacağım bir şey yaptım ve pistte eğilerek asfalt zemini öptüm. İstanbul böyledir, orada yaşarken aleyhinde her gün üç-dört posta atıp tutanlara gün gelir havalimanının çamurlu asfaltını bir güzel öptürür işte... Çünkü dünyanın en hoş şehridir, en deli sevgilisidir. Bu şehrin bir ruhu vardır. Daha gelişmiş olmasına rağmen, sözgelimi Ankara'da olmayan bir ruh...

Beş kıtada düzinelerce şehir görmüş bir adam olarak diyorum ki Allah, Türkleri ve İslâm âlemini kıyamete kadar İstanbul'suz bırakmasın. Boşuna değil son 2000 yıldır insanların onu elde etmek için döktükleri onca kan... İstanbul bunu fazlasıyla hak eden bir şehirdir, peygamberin dahi gözbebeğidir.

13461Ümmühan Atak

Fal taşı gibi açıyorum gözlerimi İstanbul dendiğinde. Sadece adı geçtiğinde mi geride bıraktıklarımı hatırladığımı sanıyorsunuz? Su içerken, Bim'e giderken, komşuya selam verirken, Kızılay'ın üstüme üstüme geldiğini düşünürken...Günün birinde "İstanbul" dendiğinde, "geride bıraktıklarımı’’ düşüneceğimi hiç hesaplamamıştım. Reca ederim bu bahsi kapatalım! Belki yarın... Hem, Ankara'yı anlatsam olmaz mıydı şimdi?

 

Emine Şimşek sordu

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2010, 13:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
pınar
pınar - 9 yıl Önce

İstanbul'u sormak ve anlatmak başlı başına iş... Sağolsunlar yazarlarımız şairlerimiz güzel demişler. Yalnız Ümmühan'ın afacanca 'reca ederim bu bahsi kapatalım' demesi İstanbul'un özlenen şehir olduğunu anlatmaya yetmiş :))). Emine Şimşek emeğine sağlık... İstanbul İstanbul...

nuhivey
nuhivey - 9 yıl Önce

bir istanbul haberine hasret kalmıştık.. yüreğinize sağlık

Ala Yontan
Ala Yontan - 9 yıl Önce

"Boşuna değil son 2000 yıldır insanların onu elde etmek için döktükleri onca kan... İstanbul bunu fazlasıyla hak eden bir şehirdir, peygamberin dahi "
Ali Murat Güven'in bu yorumu beni dehşete düşürdü.İstanbul'u kazanmak için onca kanın dökülmesinini neresi kabul edilir bir durumdur. Keşke kan dökülmeden bir şeyler halledilebilse...İstanbul çok değerli ama bu değerini kanla kıyas etmseydi keşke.

dervişane
dervişane - 9 yıl Önce

Seni anlatacak kadar güzel birşey yok heybemde özür dilerim ey İstanbul...

hatice şenseven
hatice şenseven - 9 yıl Önce

Şair ne güzel söylemiş; Bu şehri'stanbul ki bir mislü bahadır, bir sengine yek pare acem mülkü fedadır...

banner19

banner13

banner20