"Aydos Kalesi ne şekilde fetholundu, onu anlatır"

''İstanbul'a Türklerin liderliğindeki ilk akının komutanı Battal Gazi torunu Turasan Bey'i yazdığımda, aynı güzellikte bir başka kahramanlık öyküsünün beni beklediğini bilmiyordum.'' Cihad Meriç, Osmanlı'nın İstanbul yakınlarına ilk ayak basan komutanı Abdurrahman Gazi'ye dair yazdı.

"Aydos Kalesi ne şekilde fetholundu, onu anlatır"

Hikaye beni buldu. Hani bazen iyi adamlar sizi bulur veya siz onları bulursunuz, hikayeler ve içindeki kahramanlar da böyle oluyor.  İstanbul'a Türklerin liderliğindeki ilk akının komutanı  Battal Gazi torunu Turasan Bey'i yazdığımda, aynı güzellikte bir başka kahramanlık öyküsünün beni beklediğini bilmiyordum. Büyük Osmanlı'nın İstanbul yakınlarına ilk ayak basan komutanı kim? İstanbul'da anneler onun adıyla çocuklarını korkutup, uyuturmuş.

Turasan Bey'in kahramanlık öyküsü, İstanbul'daki kaleler ve İstanbul'un fetih serüveni üzerine daha yoğun düşünmeme neden oldu. Acaba o dönemden sonra başka kimler fetih için İstanbul'a geldi? Bu topraklar nasıl fethedildi, hangi yiğitler bu topraklarda derin izler bıraktı? İnsan ister istemez merak ediyor. Mesela, İstanbul'da kaç kale var, hiç merak ettiniz mi?

Osman Gazi'nin, Orhan Gazi'yi emanet ettiği alplerden biri

Geçen gün dostlarımdan biri İstanbul'a iş ziyareti vesilesiyle geldi. Dostumun zamanı dar olduğu için ben onun kaldığı muhite gittim. Salı günü Ataşehir civarındaki işlerimi bitirip dostum ile buluşacağım Sultanbeyli'ye doğru yola çıktım. Buluşma vaktimiz olan saat 18:30'a kadar üç saatlik vakit bana kaldı. İnternette kayıtlı seyahat haritamda işaretlenmiş; fakat gitmenin nasip olmadığı Aydos Kalesi yolumun üzerindeydi ve ziyaret fırsatını kaçırmadım. Seyyahlık öğrenilebilen meslektir diye boşuna demiyoruz. Her an yola hazırlıklı olmalı.

Güzel bir orman yürüyüşü ile Aydos Kalesi'ne kadar geldim. Tadilat nedeniyle kale içini  gezemedim;fakat yanındaki tepeye çıkarak yukarıdan kale içini ve çevresini temaşa ettim. Böylece kalenin hikayesini araştırmak vacip oldu.

Kaynaklar beni kalenin fatihine, Samandıra mevkiinde kabri bulunan Abdurrahman Gazi'ye ulaştırdı. Bir yiğit Osmanlı alpereni, Orhan Gazi'nin yoldaşı gazilerden biri. Osman Gazi'nin, Orhan Gazi'yi emanet ettiği alplerden biri de diyebiliriz: "Osman; Samsa Çavuş, Akça Koca, ve Gazi Abdurrahman'ı Sakarya seferinde Orhan'ın yanına verdi, yarar yoldaşıdur diye" (Halil İnalcık, Devlet-i Aliyye I, İş Bankası Yayınları 2009, s27)

Lideri lider yapan yanındaki yiğit vezirlerdir. Rabbim bir insanı severse işini kolay kılar, onu yiğit vezirlerle destekler. Bazen bana soruyorlar, şunu nasıl bilirsin diye. Çevresine bakın diyorum; çevresinde yiğit iyi adamlar var ise o yanlışa bile düşse onu istikamete getirecek yiğitler yanındadır. Bir adamın yanında dalkavuk, yalaka, çıkarcı zümre çoğaldığında o adam iyi bile olsa bir süre sonra bozulacaktır. Rabbim bizleri, yöneticilerimizi, nesillerimizi yiğit liderlerle desteklesin. Amin.

"Aydos Hisarı ne şekilde fetholundu, onu anlatır"

Aşık Paşazade tarihinde Aydos Kalesi'nin fethi güzel bir hikaye ile anlatılıyor. Bir kız, kale tekfurun kızı, rüyasında Peygamber Efendimizi görür. Bir yiğit onu düştüğü çukurdan kurtarır, yıkar, temiz elbiseler giydirir ve artık o yeni biri olmuştur. Hikayede İslam ile müşerref olma ne güzel anlatılmış. Biz çocuklarımıza ve dahi kendimize hangi elbiseyi giydiyoruz. Hepimizin tekrar tekrar arınmaya ihtiyacı var.

Gökkubbe Yayınları’nın hazırladığı Aşık Paşazade Tarihi’nin 26. bölümü, "Aydos hisarı ne şekilde feth oldu onu anlatır." başlığı ile başlıyor. "Meğer tekfurun kızı var imiş. Bir gece Hazret-i Peygamber'i, selam onun üzerine olsun, o kız düşünde görmüş, ne görmüş? Kendisini bir derin çukura düşmüş görür. Bu halde iken ansızın güzel yüzlü, ahlakı güzel bir kişi gelip çukurdan çıkarır. Üzerindeki giyisileri çıkarıp atar, vücudunu yıkar, sonra da ipekten elbiseler giydirir. Kız ürpererek şaşkın bir şekilde uyanıp düşünmeye başlar. Gördüğü rüyaya şaşırır, ancak düşünde gördüğü kişinin hayali kızın aklını alır. Gece gündüz gözünden ve gönlünden gitmez olur ve hayrete düşer.

Onun can gözü açılıp sevgiliyi görünce

Hemen, gördüğü gibi varlığını dosta verdi.

Gönül şehrinde kalan yalnız o sevgili oldu.

Düşüncesi dağıldı, aklını da yele verdi.

Ey sevgili dostlar buna şaşırmayınız

Ve bunu kınamayınız, onu gören yalnız can gözü olmuştur.

Aşıki aşka iki hikmet verilmiştir, birisi görünen yüzü

Diğeri ise sevgilinin hikmetle dolu tarafıdır.

... Taş gelip Gazi Rahman'ın önüne düştü. Gazi Rahman, taş üzerine bir mektubun sarılmış olduğunu gördü..."

Kızın kale kuşatması sırasında rüyasında gördüğü yiğidi tanıması zor olmaz; çünkü bu ordunun komutanıdır. Kız komutana bir pusula yazar, şimdilik geri çekilmelerini gece belirlenen vakitte belli sayıda yiğitle tekrar gelmesini söyler. Ve kız dediğini yapar, kale kapısı açılır, fetih gerçekleşir. Daha sonra Orhan Gazi, bu kızı Abdurrahman Gazi ile evlendirir. Rüya tamam olur. Osmanlı da bir rüya ile başlamadı mı?

Rüya dikkatlice incelenmeli, bu dünyanın kirinden pasından arınma, İslam'la müşerref olmanın hikâyesidir. Fetih gönülleri İslam'a açmaktır, zalimin zulmünü kesip insanları adaletle yönetmektir, yeryüzünde adaletin tesis edilmesidir. Zulüm ve baskıdan kurtulan ve nasibi olan gönüller İslam'a koşacaktır.

Samandıra, Aydos Kalesi derken Üsküdar artık İslam toprağı olmuştur. Alemdar Turasan Bey'in diktiği sancak, Abdurrahman Gazi gibi yiğitler elinde tekrar yerine dikilmiş ve şehitlerin ruhu şad olmuştur.

Hangi rüyaları görüyoruz?

Tarihi böyle tematik konular üzerinden anlatmak daha kalıcı öğrenme sağlayabilir. Gençlere bu kahramanlık hikayeleri anlatılmalı; fotoromanlar, romanlar yazılmalı; diziler, filmler çekilmeli ki şükür çekiliyor. Artık Ertuğrul Gazi'yi daha iyi tanıyoruz. Oğlum isminin önüne Ertuğrul ekliyor. Kendi değerlerimizi veremediğimiz, anlatamadığımız nesillerden yolumuzdan gitmesini bekleyemeyiz. Tarihimizi konu alan ve değerlerimize saygılı çalışmaların önemi büyük. Oğlumun kitapçı rafında Osman Gazi'yi anlatan kitap gördüğünde heyecanlanması beni mutlu ediyor. Bu vesileyle bu tarz yapımlara emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Çıtanın yükselerek devam etmesini temenni ediyoruz. Kendi kahramanlarımız ve değerlerimiz söz konusu olunca gavurun korkması da rahatsız olması da normal. Turasan Bey ve Abdurrahman Gazi senaryoları da hazır; biri Danişmendname digeri Aşık Paşazade Tarihi'nde.

Benim kahramanım kim? Çocuğumun kahramanı kim? Hangi rüyaları görüyoruz? Muhabbetlerimizi, gündemimizi neler şekillendiriyor? İyi adamlar defteri tutalım, nesillerimizi iyilerle ve değerlerimizle buluşturalım.

Cihad Meriç

Yayın Tarihi: 01 Ekim 2020 Perşembe 11:00 Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 10:58
YORUM EKLE

banner19

banner36