Asude Bir Çay ve Sohbet Mekânı: Abbara

Üsküdar'da etrafı ağaçlarla, Şeyh Devati Camii’nin maneviyatıyla çevrili bir mekan Abbara. İçeri girer girmez gürültü bitiyor ve size serin bir esinti karşılıyor. Mustafa Nezihi Pesen yazdı.

Asude Bir Çay ve Sohbet Mekânı: Abbara

Etrafı ağaçlarla, Şeyh Devati Camii’nin maneviyatıyla çevrili bir mekan. İçeri girer girmez gürültü bitiyor ve size serin bir esinti karşılıyor.

İsmi Abbara. Geçit demek. Bir adamın yıllardır peşinde olduğu bir düşün somutlaşması denebilir buraya. Sait Faik’in bir hikâyesinde geçiyormuş galiba bu isim. Gerçekten de küçücük bir geçitten geçerek ulaşabiliyorsunuz bu mekâna.

Marmara İlahiyat’tan beri tanış olduğumuz ve sevdiğim insanlardan Mustafa Yıldırım, iki yıldan beridir Abbara için masraf yapmaktan kaçınmıyor. Şunu yakinen biliyorum ki asıl amacı çok para kazanmak değil. Daha güzel, daha hayırlı bir gayesi var. Bunun için çırpınıyor.  Buraya güzel insanların gelmesini istiyor. Gelsinler o güzel müslümanlar ve muhabbet etsinler. Gelsinler hoş sohbetlere, derin mevzulara, şiire, edebiyata, Türkiye’nin ve müslümanların meselelerine kafa yorsunlar. Sırf bunun için mekânın karşısındaki üniversite öğrencilerini böyle bir yerden haberdar etmiyor. Bilip tanımadığı bir kitleye reklam yapmıyor. Çok emek vererek açtığı bu mekânın boş boş konuşanların toplaştığı bir yer olmasını istemediği için. Buraya dertleşmeye, halleşmeye, birbirleri için yeni ufuklar açmaya talip olanların gelmesini istiyor. Yani bir riski göze alıyor.

Şeyh Devati ve ağaçlar

Abbara, Üsküdar’ın önemli ictima mekânlarından biri olmaya aday. Konumu da bu güzellik için çok uygun. Sahilden geliyorsanız Kanaat Lokantası’nı geçerek Şeyh Devati Camii’ne varmadan sola gireceksiniz. O kısacık geçiti aştığınızda gerçekten de sizi ağaçlar, yeşillikler içinde bir vaha karşılıyor olacak. Dışardaki araba gürültüsünden ve insan kalabalığından bir anda kurtulacaksınız. Şeyh Devati Camii’ne bitişik bir asude bahçe burası. Güzel insanların çaylarını içerken yaptıkları sohbetlerine şahit olacaksınız. Hemen kendinize bir masa bulup ahşap sandalyelerine ilişeceksiniz.

Güzel şairlerin, sohbet ehlinin buluşma mekânı

Bir yanda şair Nureddin Durman ağabeyi görürseniz size güzelce tebessüm edecektir. Bazen gözünüz Asım Gültekin’e takılacak. Ya çok önemli mevzuyu hararetle anlatmaktadır veya kendisine yepyeni ve çabucak hayata geçirilebilecek bir şeyleri anlatan birilerini dinlemektedir. Ali Ayçil, Dergah dergisine genel yayın yönetmeni olmadan evvel, bir köşeye çekilip uzun bir süre boyunca kitap okumaktaydı. Bir masada şair Hakan Arslanbenzer etrafındaki insanlarla şiir, siyaset, dünya ahvali hakkında çok verimli sohbetler etmektedir.

Burada ferahlayacaksınız

Arkadaşlarınızla, dostlarınızla, şehir dışından veya daha da uzaklardan gelen misafirlerinizle gönül rahatlığı içinde Üsküdar’ın bu güzide mekânında buluşabilirsiniz. Aileniz, çocuklarınız için de çok nezih bir ortam. Burada Sami Gül ağabeyin insanı ilim deryalarına daldıran sohbetlerine katılabilirsiniz. Ben şair Arif Ay’la ilk olarak burada tanıştım. Barbar’ın kaptanı Mehmet Akıncı’yla da burda karşılaşma imkânınız var. Fosforlu Elma’nın genç yazar ve şairleri de burada toplanıp değerlendirmeler ve sohbetler yapıyorlar. Çay itinayla demleniyor ve keseye uygun bir fiyatla servis ediliyor. Velhasıl Üsküdar’a yakışan bereketli ve asude bir mekân. Geniş, temiz ve en sıcak zamanlarda bile serin serin esen rüzgâr esintileriyle gelenleri ferahlatan bir güzel çay evi.

Ev yemekleri, gözlemeler, ezan…

Bu kadar mı? Hayır. Başka şeyler de var. Çoğu zaman nefis çorbalar içme imkânı da sağlıyor. Fatma Hanım’ın hazırladığı nefis gözlemeler ve yemekler için de buraya giderseniz o leziz taamların tadı damağınızda kalır.

Abbara Cafe, geceye dek devam eden sözün ve sohbetin bereketiyle, çayının kıvamıyla-demiyle, gözlemelerinin ve ev yemeklerinin lezzetiyle yorgunluğunuzu giderebilir. Oraya bir güzel niyetle giden ona nail olacaktır inşallah. Hele bir de komşu camiden yükselen bir ezan ziyafetine denk gelirseniz nurun ala nur olur. Burda konaklamak, Şeyh Devati’den gelen davete icabet etmenize de vesile olursa bana ve mekânın işletmecisine dua ederseniz bahtiyar olurum.

Son söz de yaklaşan Ramazan’a dair olsun. Abbara, iftar ve sahurda da çok özel ikramlarıyla hizmet vermeye devam ediyor.

 

 

Mustafa Nezihi Pesen

Yayın Tarihi: 23 Mayıs 2016 Pazartesi 12:11 Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 12:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nadire Akca
Nadire Akca - 5 yıl Önce

Mustafa hocamız az bile söylemiş, tam bir kendini dinleme , kitap okuma ve aileniz ile birlikte kendinizi evinizdekinden daha rahat hissedeceğiniz bir mekan abbara kafe

banner26