Araştırmacılara yeni imkan

İlmi araştırmaların yapılmasına imkan tanıyacak Prof. Dr. M. Esad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi açıldı

Araştırmacılara yeni imkan

İstanbul yeni bir araştırma ve eğitim merkezine kavuştu. Kültür merkezlerinden farklı olarak araştırmalara yönelik kurulan bu tesisler ilmi çalışmalar açısından çok önemli. Türkiye Diyanet Vakfı’nın İslami Araştırmalar Merkezi (İSAM), Hüdayi Vakfı’nın İlmi Araştırmalar Merkezi (İLAM), İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) Merkezi gibi araştırma ve eğitim merkezleri çok önemli işler yapmaktaydı. Şimdi bu merkezlerimize bir yenisi eklendi.

Mahmud Esad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi, İstanbul’un tarihi ilçelerinden Üsküdar’ın Küçük Çamlıca semtinde açıldı. M. Esad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkanı Dr. Necdet Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada İslam medeniyetinin geleceğe taşınması gerektiğini belirterek, “Bu ideallerin mütevazı bir örneğini ortaya koymak gayesiyle Mahmud Esad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi kuruldu. Araştırma merkezimizde Merhum Esad Coşan Hocamız, Merhum Mehmed Zahid Hocamız ve sair büyüklerimizin eserleri yeniden güncellenmek suretiyle yayına hazırlanacak. Sohbetleri gerek görüntülü olarak, gerek sesli olarak, gerekse kitaplaştırılmış olarak gün yüzüne çıkarılacak. Oluşturduğumuz gruplar çalışmalarına başladı” dedi.

Prof. Dr. M. Esad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi
Prof. Dr. M. Esad Coşan
Araştırma ve Eğitim Merkezi

Esad Coşan Hocaefendi’nin şahsi kütüphanesi burada

Dr. Necdet Yılmaz, “Merhum Hocamız, hayatı boyunca günümüz insanı için bir cami modeli, bir eğitim merkezi modeli, bir yaşam tarzı modeli tahayyül etti. Öğrenmeli, yemeli, içmeli ama harama, günaha bulaşmamalı. Kafaya ve gönle hep birlikte hitap edilmeliydi. Beyin ve ruhu beslemeliydi. Yâr ve ağyâr, dost ve düşman burada kendisini bulmalıydı.

Merhum Esad Coşan Hocaefendi’nin kitaplarının temelini teşkil ettiği kütüphanemizde 20.000 adet kitap bulunmaktadır. Kendi özel arşivi de kütüphanemizin müstesna bir cüz’ünü oluşturmaktadır. Gerek kütüphane gerekse arşiv için tasnifleme çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlayıp araştırmacıların hizmetine açmayı planlamaktayız” diye konuştu.

M. Esad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Üsküdar Küçük Çamlıca’daki dört katlı binada faaliyet gösteren merkez, toplantı salonu, 20 bin kitaptan oluşan kütüphane ile el yazmalarının bulunduğu özel bölüm ile araştırmacılara hizmet verecek.

Ayrıca merkezde iki sergi salonu da açıldı. Bu sergi salonlarında Ahmet Ziyaüddin-i Gümüşhanevî Hazretleri, Mehmed Zahid Kotku ve Mahmud Esad Coşan hocaefendilere ait çeşitli dokümanlar ile özel eşyalar yer alıyor. Sevenleri bu güzel insanların hatıralarını burada görme imkanına sahip artık.

Mehmed Zahid Kotku
Mehmed Zahid Kotku

Merkezde ayrıca fuaye alanı, seminer odaları ve mescitler ile bebek bakım odası ve çocuk oyun alanı gibi sosyal alanlar da mevcut.

İlk etkinlikler

Merkezde üniversite gençliğine yönelik “M. Esad Coşan Okumaları” programı ile “Elmalılı Tefsiri Okumaları” programı her hafta Cumartesi günleri icra edilmeye başlandı.

 

Murat Karaca haber verdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
AFD
AFD - 12 yıl Önce

Onlardan ALLAH razı olsun.Peygamber efendımıze komsu olsunlar inş.

....
.... - 12 yıl Önce

her cumartesi yapılan etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi neden yok acaba..internettede araştırdık ancak bir bilgi bulamadık. en azından bir telefon numarası olsa ve arayıp sorsak iyi olurdu

elif
elif - 12 yıl Önce

Allah yardımıcıları olsun.Hayırlı,bereketli,insanlığa faydalı çalışmaların yapıldığı bir yer olur inşallah..

Hüseyin
Hüseyin - 12 yıl Önce

"Öğrenmeli, yemeli, içmeli ama harama, günaha bulaşmamalı. Kafaya ve gönle hep birlikte hitap edilmeliydi. Beyin ve ruhu beslemeliydi. Yâr ve ağyâr, dost ve düşman burada kendisini bulmalıydı."

Amaçıyla acılmış olan merkezin bu doğrultuda nice hayırlı işler vesile olur inşallah

Mercan
Mercan - 11 yıl Önce

Yakınında oturuyorum çamlıcanın ve sayenizde haberdar oldum ve ziyaret edeceğim inşallah. çok teşekkürler! :)