Antep'te Ukkaşe Bin Ebi Mihzan'ı ziyaret ettik

Ukkaşe Bin Ebi Mihzan’ı ziyaret ettik bir akşam vakti. Dua ettik.. Maraş, Antep Hatay çevresinde Ökkeş isminin yaygınlığına sevindiğimizi anlatmak istedik...

Antep'te Ukkaşe Bin Ebi Mihzan'ı ziyaret ettik

 

Ukkaşe bin Ebi Mihzan El-Esedî. Çaresiz kalan, sıkılan, daralan ve özellikle çocuğu olmayanlar yanlarına kurban edecekleri bir hayvan alıp mübareklerin yanına koşarlar ya, Hazreti Ukkaşe de bizim koştuklarımızdan. Ökkeşiye diye tabir olunuyor bizim Hatay’da, Hassa ve Kırıkhan çevresinde.

Ökkeş’ler çok yaşasın!Ukkaşe Hazretleri

Rivayet edilir ki Maraş’ta bir trafik polisi bir minibüsü durdurur ve ‘Adı Ökkeş olanlar insin’ der. Herkes iner arabadan, sadece bir kişi kalır. Ona ‘Senin adın ne?’ diye soran polis, ‘Benim adım Hacı Ökkeş’ cevabını alır. 2007 yılında Antep merkezde 49 bebeğin ‘Ökkeş’ diye çağrılması ne güzel değil mi?

Anadolu’nun nasıl İslam yurdu olduğu Hazreti Ukkaşe’nin kabrinden, Beyazıd-ı Bistamî’nin ziyaretinden belli. Bu kabirler birer tapu senedi gibi duruyor ve feyz alanlar onların yaşadıkları günden bu güne kadar nasipleniyorlar. Hazreti Ukkaşe, Antep’in Nurdağı ilçesinde medfun. Antep’e giderken sağa dönüp 17 kilometre gidince ulaşılıyor. Türbe muhkem bir tepede sahabelerin, selefi salihinin üzerimizdeki emanını işaret ediyor sanki. Akşam ezanından az önce vardığımızda sağ tarafımızda batmak üzere olan güneş ovayı ve dağları bulutlarla beraber efsunkâr bir kızıllığa boyamaktaydı.

Türbe yenilerde onarımdan geçmiş, bakımlı bir halde olması insanı sevindiriyor. Türbenin yanındaki küçük cami de öyle. Gerçi getirilen adakların kesimi için yapılan banklar falan etrafa her ne kadar piknik havası verse de etraf derli topluydu. Türbenin içinde kadınlar tarafından daha yoğun bir şekilde atıldığı dikkatimizi çeken bozuk paralar aslında itikâden de bir şeylerin bozuk olduğunu gösterse de olsun. İnsanın bir sahabeyi mezarında da olsa ziyaret ediyor olması inşallah hepimiz için hayırdır. Çocuklarımıza ve bize, Ukkaşe hazretlerinin peygamber sevgisinden nasipdar kılması için dua edip çıkıyoruz.

Muhammed Bilal Nadir Hazretleri, Ukkaşe Hazretlerinin eteklerine tutunmuş sanki

Ukkaşe HazretleriGeldiğimiz yoldan değil, başka bir yoldan Antep’e doğru yola revan oluyoruz. Caminin imamından yolu soruyoruz. Aşağıdaki ilk köyü gösterip, “o köyden sonra sağa dönerseniz Muhammed Bilal Nadir Hazretlerini de ziyaret etmiş olursunuz” diyor. Yatsı namazından az önce Bilal Baba denilen zatın mezarını ziyaret ediyoruz. Bilal Baba’nın bir Hakk âşığı olduğunu kendinden sonra hizmetlerini sürdüren oğlu Muhammed Kutlubay’ın dilinden epey büyükçe bir tabeladan öğreniyoruz. Ukkaşe Hazretlerinin hemen dizinin dibinde, ondan beslenen, onun türbesinin hizmetkârı oğluna herkese hizmet etmesi gerektiğini, gelen herkesle ilgilenmesinin kendisini kılacağı nafile namazlardan daha çok memnun edeceğini söyleyen bir zat Hacı Muhammed Nadir. “Allah Müslümanlara yol gösteren, onların dertleriyle ilgilenen herkesten razı olsun” diye dua edip oradan da ayrılıyoruz.

Yine buralardan bir rivayetle bitireyim yazımı: Askerde komutan askerlere nereli olduklarını sorar. “Hataylıyım” diyenlerin ellerini öptürür. “Bu arkadaşlarınız Beyazıd-ı Bistami’nin komşularıdır” der. Sonra Hataylılara Beyazid-i Bistami’yi ziyaret edip etmediklerini sorup “hayır” cevabını alınca -rivayet bu ya- bu defa da “tükürün bunların yüzüne” der.

Derya içre olup deryanın kıymetini bilmiyoruz çoğu defa ya da deryayı farklı farklı algılayıp zulmediyoruz belki de. Allah değerlerimizin kıymetini bilmeyi, onlara yaslanıp yolumuzu kaybetmemeyi nasip etsin bizlere.

 

Halil Arslan yazdı

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2017, 11:49
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13