Ankara'nın da İSAM'ı Var: Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi

Bilgilendikçe bilinçlenen insanın kendisini özgür hissettiği, ilmin ve bilginin membaı olan mekânların başında gelir kütüphaneler. Ankara’nın İSAM’ı olmaya aday Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi hakkında Meryem Dalğıç yazdı.

Ankara'nın da İSAM'ı Var: Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi

Bilme ve öğrenme arzusu cennette iken verilmişti Hz. Adem’e. Rabbi tarafından isimlerin öğretildiği Adem’in, meleklere karşı üstünlüğü ilim ve bilmek eylemiyle olmuştu. Yol gösterici olarak Elçiler ve Kitaplar gönderilen Âdemoğluna ilk emirdendi “Oku” emri.

İlk emri kendisine düstur edinen bir babanın evladıysanız çocuk yaşta tanışırsınız kitaplar ve kütüphaneyle. Babamın tavana kadar uzanan bir oda dolusu kitabı arasında şimdilerde olduğu gibi renkli boyama ve hikâye kitapları yoktu elbette. Fakat akşamları evlatlarını etrafına toplayıp Peygamber kıssalarını okuduğu kitaplardaki kahramanlar süslerdi hayal dünyamızı.

Kitaplara yakın olmak ve onlara daha rahat erişebilmek gayesiyle okul hayatım boyunca hep kitaplık başkanı olmayı tercih etmişimdir. Gittiğim her evde, her mekânda veya şehirde gözlerim öncelikle bir kütüphane arar.

Kitaplara, ilme yakışır nezih bir kütüphane

Ankara’ya yolumuz düştüğünde yeni hizmete sunulan Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi’ni ziyaret etmek de kaçınılmaz oluyor bizim için. Diyanet İşleri Başkanlığı yerleşkesinde yer alan kütüphanenin dış cephesi dahi bize aydınlık, ferah bir mekâna adım atacağımızın sinyallerini veriyor. Beş katlı olarak planlanan kütüphanede, özel çalışma odaları, sunum odaları, Peygamber Efendimize dair eserlerin yer aldığı özel bölüm, konferans salonu, çalışma ve okuma salonları bulunuyor.  

Nadide eserlerin yer aldığı üçüncü kattan başlıyoruz incelemeye. Kapıda bizi güler yüzlü samimi bir hanım görevli karşılıyor. Nadide eserleri bize tanıtırken onları incitmekten korkarcasına olanca zarafetiyle eserler hakkında bilgiler veriyor bize.Oldukça kıymetli nadide eserlerin bulunduğu taş baskı eser koleksiyonunda 5000 kadar eserin bulunduğunu öğreniyoruz.Arapça, Osmanlıca ve Farsça dillerine ait 6500 adet el yazması eserin korumalı dolaplar içinde, hassas iklimlendirme cihazların bulunduğu, yüksek güvenlikli özel bir bölümde muhafaza edildiğini söylüyor görevli. Koleksiyonda yer alan nadide eserlerden bazıları ise şöyle: En Nâzîrî’nin Cevherâtü’l Ferâiz isimli yazma eserin tespit edilebilen tek nüshası sadece el-Melik Suud Üniversitesinde kayıtlı olan eseri. El-Haccî’nin El-İzâh fî Keşfi’l-Meâni’l Miftâhisimli eseri. Yine el yazması koleksiyonu içerisinde H. 859 yılında vefat etmiş olan Abdurrahman Halvetî b. Şemseddin et-Tebrizî’ninyazmış olduğu büyük boy bir Kur’an-ı Kerim.

İlmin tüm ağırlığını hücrelerimizde hissediyoruz. Görevliye teşekkür ederek diğer katlardaki kitap, mürekkep kokularını teneffüs etmek üzere merdivenlerden iniyoruz. Merdivenlerde ve katların girişlerinde yer alan hat eserleri, sanat galerisinde geziniyormuşuz hissini uyandırıyor bizde. Selçuklu mimarisi ve modern mimarinin harmanlanmasıyla inşa edilen bu kütüphanede tüm ayrıntılar düşünülmüş.

Zihin gibi oda da ışıklı olmalı

Demir raflara istiflenmiş kitaplar ve koyu renk mobilyalarla döşenmiş kütüphanelerin aksine burası oldukça ferah ve aydınlık. Mobilyalar ve koltuklarda ağırlıklı olarak beyaz ve krem renkler tercih edilmiş. Sanki kitaplardan sızan bilgi ışığı mekâna, mobilyalara yansımış gibi. Sessiz, dingin, huzur dolu bu ortamı iliklerimize kadar hissetmek üzere koltuklara oturup kitaplara bakarak ân’ı dolu dolu yaşamaya çalışıyoruz. Bambaşka bir dünyadayız ve zaman dursun istiyoruz; oysa tam tersine hızla akıyor. Kütüphanenin diğer bölümlerini de incelemek üzere yerimizden kalkıyoruz. Gördüğümüz her kat, İslam’ın nezaketini, zarafetini, huzurunu yansıtarak gözümüzü, gönlümüzü aydınlatıyor.

Şuayb el-Arnavut’un şahsi kütüphanesi de burada

100 bini aşkın eserin bulunduğu kütüphane koleksiyonu bağış ve satın alma yöntemiyle oluşturulmuş. Bağışlanan kitaplar arasında Diyanet İşleri eski başkanlarından merhumAhmet Hamdi Akseki’nin, içerisinde taş baskı ve el yazma eserlerin de bulunduğu özel kitaplığı ve son dönem hadis âlimlerinden merhum Şuayb el-Arnavut’un 5 bin eserden oluşan şahsi kütüphanesi de okuyucuların istifadesine sunulmuş.

Kütüphane koleksiyonunda süreli yayınlar da eksik bırakılmamış. Sebilü’r-Reşad, Sırat-ı Müstakim gibi tarihimize damga vurmuş dergilerin yanı sıra dini, kültürel, sanatsal ve tarihi içerikli güncel dergilerden oluşan 5 bin kadar eser bulunuyor.

Kütüphane genel koleksiyonunu oluşturan kitaplar, DEWEY Onlu Sınıflama Sistemine (DDC) göre tasnif edilmiş ve eserler açık raf sistemiyle okuyuculara sunuluyor.

Beni en çok sevindiren ise engelli bireylerin de unutulmaması. Engelliler için materyaller ve özel çalışma odaları bulunuyor. Kütüphanenin içinde engellilerin rahatça ulaşabileceği özel bir asansör de bu kütüphanenin avantajları arasında yer alıyor.

Cami, kütüphane, kitapevi, kafeterya bir arada

Din İşleri Yüksek Kurulu’yla aynı binada olması hasebiyle özellikle ilahiyat alanında çalışmalar yapacak olan yüksek lisans ve doktora öğrencileri için hem hocalardan hem kütüphaneden istifade etmek adına büyük bir fırsat bu kütüphane.

Çalışmalarınızı huzurlu, sakin bir ortamda gerçekleştirirken namazlarınızı Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde eda ederek caminin altında bulunan TDV Kitapevi’nden uygun fiyatla kitaplar alabilirsiniz. Caminin altında yer alan Gençlik Evi’ne uğrayarak burada soluklanıp karşı taraftaki kafede de çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Kütüphanenin kurulmasında emeği geçenlere hayır dualarda bulunarak zamanın su gibi aktığı huzur dolu bu güzel mekândan istemeyerek de olsa ayrılıyoruz.

Kütüphane için daha detaylı bilgiyi aşağıdaki linkten öğrenebilirisiniz: https://kutuphane.diyanet.gov.tr/default.aspx

 

Meryem Dalğıç

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2017, 15:22
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selahattin
Selahattin - 2 yıl Önce

internet alt yapisi var fakat henuz kullanılamıyor. En kisa zamanda sorunu çözmeleri gerekir.

Selahaddin
Selahaddin - 2 yıl Önce

17.30da kapanan bir kutuphane isama alternatif olamaz.

banner19

banner13