Almanya'da “Hayat” var!

Almanya'da ne olup bitiyor diye bir gittim baktım.

Almanya'da “Hayat” var!

Malumunuz 60’lardaki göçlerle birlikte Almanya birçok Türk için bir anlamda ikinci vatan olmuş bir ülke.

Ben de hem Almanya’yı görmeyen Türk kalmasın diye hem de akrabaları ziyaret etmek sevaptır diye Almanya’ya kısa bir ziyarete gittim. Oraya gitmişken de Türkiye’den yolladığımız kardeşlerimiz iyi mi, oralarda asayiş berkemal mi diye bakmak niyetindeydim.

Almanya’ya gidince verdiğim ilk tepki “Burada ne kadar çok Türk var.” oldu. Gittiğim Nord-Rhein Westfallen eyaleti Almanya’nın en fazla yabancı nüfusunun olduğu eyaletiymiş. Her yerde Türk dükkanları görmek mümkün. İnsan yabancı bir memlekette kendi vatanından birilerini görünce sevinir ya, Almanya’da öyle bir duygu yaşamaya çok da fırsatım olmadı.

Hayat

Gurbette Bir Kandil Gecesi

25 Haziran gecesi Regaip kandiliydi bildiğimiz gibi. Kandil gibi gecelerin nasıl geçirildiğini de merak ediyordum açıkçası. Amcamla beraber Milli Görüş’e bağlı Eyüp Sultan Camii’ne gittik. (Buradaki camilerin isimleri Eyüp Sultan, Sultan Ahmet, Fatih, Selimiye gibi tanıdık cami isimleri.) Eyüp Sultan Camii’nin dış cephesi normal bir apartman gibi, fakat üstüne minare, kubbe resimleri yapılmış. İçerisi ise normal bir cami şeklinde. İş günü olmasına rağmen kandil akşamı cami oldukça kalabalıktı. Hoca akşam namazının ardından uzunca bir sohbet yaptı. Cemaatin arasında gençleri de görmek beni fazlasıyla memnun etmişti.

Camiden çıktıktan sonra Almanya’daki camilerin durumunu merak etmiştim. Amcam 180.000 nüfuslu Hamm kentinde bir tanesi Boşnaklara, iki tanesi Araplara ve yaklaşık on beşten fazlası Türklere ait olmak üzere yirmiye yakın cami bulunduğunu söyledi. Orta büyüklükte bir şehirde yirmi tane cami bulunması gerçekten sevindirici bir olay.

Bir sonraki gün Cuma namazı için yine aynı camiye gittik. Eyüp Sultan Camii’nde Cuma namazını saat üç buçukta kılıyorlarmış. Nedenini sorduğumda “Burda bazı camiler öğle vakti girdiği zaman, bazıları da bir-iki saat sonra Cuma namazını kılar. İşten çıkanların da Cuma namazı kılabilmeleri için ülke genelinde böyle bir uygulama var.” cevabını aldım. 

Hayat

Hayırlı Bir İş: Hayat Gazetesi

Namazın ardından caminin çay ocağında bir süre oturduk. Masaların üzerinde duran bir gazete ilgimi çekmişti. Gazetenin adı “Hayat”, sloganıysa “ Gerçekler ‘hayat’ın içinde gizlidir.”di. Gazetenin adını Gerçek Hayat dergisine benzetmemin de etkisiyle olacak ki, gazeteyi dikkatlice incelemeye başladım.

Şimdiye kadar 36 sayısı çıkan gazete ayda bir çıkıyor. Önceleri ülke genelinde dağıtım yapan gazete şu anda iki eyalette ve o eyaletlere özel ayrı baskılarla çıkıyormuş. Gurbetteki vatandaşlarımızın öncelikli olarak manevi ve ayrıca maddi sorunlarına değinen yazılar gerçekten çok önemli. Gazetenin editörü Sinan Aktürk’ün giriş yazısında yazdığı “Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkacak ve yayın politikamızı bu doğrultuda yönlendireceğiz.” cümlesi zaten gazetenin duruşunu açık bir şekilde sergiliyor.

Hayat gazetesinde başörtülü kızların sorunlarından bahseden, Necip Fazıl’ı anlatan yazarlar da, yaz Kuran kurslarının tanıtım reklamları da var. Gazetede Türkiye Büyükelçisi ile bir söyleşi yapılmış.

Hülasa Almanya’da tüm zorluklara rağmen asayişin berkemal olduğunu görmenin, ve Hayat gazetesi gibi güzel işler yapan insanların bulunduğunu öğrenmenin sevinciyle Türkiye’ye döndüm.

Hayat gazetesinin internet adresi: //www.hayatonline.eu/

Salih Demirhan bu işten hoşnut oldu

Yayın Tarihi: 23 Temmuz 2009 Perşembe 17:36 Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2009, 17:10
banner25
YORUM EKLE

banner26