Akif'in hayatı gün gün yazıldı!

Mustafa Özçelik, Mehmet Akif üzerine eserler vermeye devam ediyor. Milli şairin hayatı gün gün yazıldı!

Akif'in hayatı  gün gün yazıldı!

Hep Akif, yeniden Akif

Mehmet Akif Ersoy Kronolojik Hayat Hikâyesi, Mustafa ÖzçelikMilli şairimiz, uyanışın şairi, kurtuluşun şairi, İslam’ın sesi… Akif için daha başka terkipler de kullanılmış. Hayatı bir örnek, yaşayışı model… Sahte kahramanların yükselişte olduğu talihsiz zamanların çocuklarına Akif’i tanıtmak, öğretmek ise zor iş…

Mustafa Özçelik yurt içinde ve yurtdışında verdiği sayısı konferansların yanı sıra kitaplarla da Mehmet Akif’i anlatmayı sürdürüyor yıllardır. Mustafa Özçelik yeni eseri Mehmet Akif Ersoy Kronolojik Hayat Hikâyesi ile bizi himmeti milleti olan şairimize biraz daha yakınlaştırıyor.  

Önemli üç özelliği var kitabın

Kitabın –bana göre- üç  önemli vasfı var. Bunlardan ilki, kronolojik sırayı gözetmiş olmasıdır. Mehmet Akif ile ilgili bu çalışma bildiğim kadarıyla ilk olma özelliğini de kazanmış durumda. Zaman dizimine göre Akif’in hayatı okumak, gün ya da tarih sırasına göre olayları takip etmek şairimizin yaşantısına biraz daha vakıf olmak anlamına geliyor.

İkinci önemli özelliği ise; eserde kullanılan fotoğraflar… Çoğunu ilk defa gördüğümüz bu fotoğraflarla Mehmet Akif’i çizimlerden, resimlerden değil de ilk elden kaynaklarla müşahede ediyoruz. Akif’in nüfus tezkiresi, Bayramiç’te bir süre kaldığı ev, meclis kayıtlarında yer alan fotoğrafları, Mısır seyahati, kitaplarının ilk basımlarının kapakları eserde kullanılan fotoğraflardan birkaçı.

Kitabın diğer önemli özelliği ise her bilginin bir dipnot ile kaynakçaya bağlanmış olması. Eserin ilmi açıdan sağlam olması, okur açısından da ilim erbabınca d önemlidir şüphesiz. Dipnotların her biri kaynaklar ışığında açıklamalarla takviye edilmiş.

Değerli büyüğümüz Mustafa Özçelik’i bu eserinden dolayı kutluyor, ondan Akif’i anlatan yeni eserler bekliyoruz.

Mehmet Akif Ersoy Kronolojik Hayat Hikâyesi, Mustafa Özçelik - Erguvan Yayınları 2010 

 

Yılmaz Yılmaz hem okudu hem yazdı

Yayın Tarihi: 03 Mart 2010 Çarşamba 23:33 Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2010, 01:46
banner25
YORUM EKLE