Ahmed Avni Bey'i 70. Yılında Andık

Geçen hafta Bilim ve Sanat Vakfı'nda, ölümünün 70. yılında Ahmed Avni Konuk'u anma programı 4 güzel tebliğ ve ardından gelen..

Ahmed Avni Bey'i 70. Yılında Andık

Ahmed Avni Konuk Sempozyumuna İyi Ki Katılmışım! 

Geçen hafta Bilim ve Sanat Vakfı'nda, ölümünün 70. yılında Ahmed Avni Konuk'u Anma Arogramı, 4 güzel tebliğ ve ardından gelen ufak müzik ziyafeti ile sona erdi. 

Reşat Öngören'in oturum başkanlığını yaptığı sempozyumda Savas Ş. Barkcin “Ahmed Avni Bey: Görünmeyen Umman” ve “Konuk ve Musiki: Raks ve Terennüm” başlıklı iki ayrı tebliğ sundu. Savaş Şafak Barkcin'in yanında  Mustafa Tahralı: “Ahmet Avni Bey"in Füsûsu"l-Hikem Şerhi” ve Safi Arpaguş: “Ahmet Avni Bey'in Mesnevî-i Şerif Şerhi” konulu tebliğlerini sundular. Sempozyumun son tebliği olan “Konuk ve musiki: Raks ve terennüm” konulu tebliğin ardından Şafak Barkcin dinleyenlere, Ahmed Avni Konuk'un dilkeşîde makamında bestelediği bir şarkıyı söyledi.

Sempozyuma katılan herkesin hemfikir olacağı nokta, programda Savaş Şafak Barkcin'in ağırlığı idi. Ben bu durumu kendisinin Ahmed Avni Konuk ile aynı meşk silsilesine bağlı olmasına ve aynı zamanda yakında Ahmed Avni Konuk'un hayatına dair bir eserinin yayınlanacak olmasına bağladım. Kitap hazırlığı sırasında birçok kaynak ile kaşılaşmış olduğu belli olan Barkcin, arşivlerin tozlu raflarından alıp bizlerle paylaştığı birçok örneğin yanında Ahmet Avni Konuk ile ilgili birinci ağızdan aldığı bilgileri de yeri geldikçe bizlerle paylaştı.

Avni Konuk'un yaptığı Füsüs ve Mesnevi şerhlerini tanıtan Safi Arpaguş ve Mustafa Tahralı ise bizlere, öncelikle kitapların genel Füsüs ve Mesnevi şerhleri arasında nereye oturduğundan bahsettiler. Bunun ardından ise bu eserlerin yayımlanması sürecinde yaşadıklarını ve bu eserlerin neden şimdiye kadar yayımlanmadığını açıkladılar.  

Aynı gün Sezai Karakoç sempozyumu ve Mazlumder programı da olduğundan gelemediğini düşündüğüm birçok kişi, Ahmet Avni Konuk'un hayatı ve eserleri ile ilgili birçok bilgi ile birlikte “görünmeyen ummanı”nı biraz da olsa görebilme fırsatını kaçırdılar diyebilirim. Tabii ben de Sezai Karakoç Sempozyumu'nu kaçırmış oldum. İnşallah Bilim ve Sanat Vakfı tebliğleri yayınlar da, kaçıran arkadaşlar ayağa az gelebilecek bu fırsatı az da olsa teğet geçebilirler. 

Mehmet Erken, rahmetle andı.

Yayın Tarihi: 23 Kasım 2008 Pazar 04:06 Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2010, 10:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Algın
Hatice Algın - 14 yıl Önce

hakikaten dediğiniz gibi oldu. Sezai Karakoç Sempozyumuna katıldığımız için Ahmet Avni konuk'tan nasiplenemeyenlerimiz oldu, ancak arkadaşlarımızdan bazıları vakıftaki sempozyuma katılınca haberlerini almak da mümkün olabiliyor.
tabi ki herkes kendisine göre 'ehem'i 'mühim'e tercih etmek durumunda.

banner19

banner36