Adana sıcağına Şadırvan serinliği geldi

Bir dönem faal olarak birçok gencin iyi kitaplarla ve adamlarla buluşmasına imkân veren Şadırvan Kitapevi tekrar açıldı.

Adana sıcağına Şadırvan serinliği geldi

 

Bizim kuşağın yüreğindeki sızıdır kitapevleri… Çünkü biz oralarda ilk kez kitapla ve düşünceyle buluştuk. Orada yeşerdi imanlarımız, kültürümüz orada gelişti, ideoloji nedir orada öğrendik, hayata siyasal bakışlarımızı orada edindik. Kitabevi bizim için mektepti. Koşarak gittiğimiz, meraklarımıza sürekli yeni meraklar, sorularımıza yeni sorular eklediğimiz mekândı.

Şadırvan gençlerin nefes aldığı bir yerŞadırvan Kitapevi

Özellikle Adana’da kültür ve düşünce kitapevlerinde atıyordu. Orada gençler buluşuyor ve tartışarak yeni düşünceler öğreniyordu. Hayatın kalbi orada atıyordu. Şadırvan ise gençlerin nefes aldığı, sıcak bir çay yanında simitle akşam edilen mekândı. Kimler geçmedi ki oradan…

Ebuzer Ağuş… İyilik neredeyse Ebuzer Ağuş oradadır. Adana’da iyi olan ne varsa muhakkak Ebuzer’in parmağı vardır. Yerinde durmayan, yiğit, delişmen bir insandır. Ve tam bir kitap delisidir. Daha önce açtığı kitapevinde para kazanmadığı halde sırf “öğrencilere bir şeyler yapabilir miyim” diye iki sene kaybetmeyi göze aldı… (Allah sayılarını artırsın…)

Cumartesi açıldı

Adana’da güzel şeyler oluyor. M. Ökkeş Evren, Ömer Faruk Dönmez, Güven Adıgüzel ve Çağatay Hakan Gürkan gibi dostlar Edebi Müdahale’yi çıkarıyorlar. Başka dostlar da güzel işler yapıyorlar. Ama yakın zamanda en sevindirici haber; Ebuzer Ağuş’un Şadırvan Kitabevi’ni ihyâ etmesi oldu. Cumartesi günü büyük bir heyecanla açılışı yapılan kitapevinin satışa sunacağı kitapların, hepimizin beğeni ile okuyacağı kitaplar olduğuna kuşku yok.

Şadırvan KitapeviBir dönem birlikte çalıştığım için bilerek söylüyorum. Orada Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, İsmet Özel ve benzeri Türk yazarlar olacağı gibi Seyyid Kutup, Mevdudi, Ali Şeriati, Hasan El-Benna gibi dünya Müslümanlarının göz bebekleri de bulunacaktır. Ayrıca akademisyen çevrenin kitapları da yer alacak elbette… Böylece aslında okuyucu istediği kitabı sipariş de verebilir ve Ebuzer Ağuş onu hiç erinmeden kendisine temin için çabasını esirgemez!

Kültür dünyamıza hayırlar getirsin

Kitapevleri bir okuldu demiştik. Umarım, güzel insanlar o kitapevinde buluşur, gençliğin öğrenme mekânlarına dönüşür. Uğradığımızda sıcak bir çay içeceğimiz ve kendimizi koyu bir muhabbetin akışına bırakacağımız demler olur. Bütün gönlümle orada olmak istiyordum. Ama maalesef öyle her istediğimizi yapma lüksümüz ve imkânlarımız oluşmuyor. Ama Adana’ya uğradığım zamanlar orada doyasıya zaman geçirmeye söz veriyorum.

Uzun zamandır bir kitapevi açma teşebbüsü vardı Ebuzer’in; şimdi bunu başarıyor, dualarımız ve desteğimiz kendisiyle… Şimdiden “Adana Şadırvan Kitabevi” hayırlı olsun, kültür dünyasına hayırlar getirsin…

 

Abdülaziz Tantik haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2012, 14:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fuat Ortatepe
Fuat Ortatepe - 7 yıl Önce

Büyük Postane karşısı, Alsaray İş Merkezi

mehmet koyuncu
mehmet koyuncu - 7 yıl Önce

adres nedir

Hamid Çağlayan
Hamid Çağlayan - 7 yıl Önce

Adanada güzel işler yapan var ama ne gören var ne duyan.kısır döngü devam ediyor.haberinizdeki kitapçı arkadaşı tebrik ediyorum.

Metin Doğr uyol
Metin Doğr uyol - 7 yıl Önce

Büyük Postane karşısı Alsaray İşmerkezi zemin kat... Allah hayırlı mubarek etsin...

sena çirikçi
sena çirikçi - 7 yıl Önce

adres: Büyük postane karşısı Alsaray iş merkezi zemin kat numara:22 Seyhan/ADANA

Ruveyda
Ruveyda - 2 yıl Önce

Vardı.. bir zamanlar insanların yorulup ufak bir soluk alması için kendilerine mesken edindikleri güzel mekan.. Ama artık yok. Ebuze amca dükkanı kapattı 2017'ye girmeden çok az önce

banner19

banner13