İğne oyası gibi narin işlenmiş bir şehir Bursa

Bursa'yı ziyaret ederken kullandığımız standart bir yol haritamız var, bu güzergah zamanla gelişiyor. Cihad Meriç yazdı.

İğne oyası gibi narin işlenmiş bir şehir Bursa

Ayrı bir güzelliktir Bursa Ulu Camii! Bursa ziyareti mümkünse sabah namazı Somuncu Baba'nın hutbesiyle açılan Bursa Ulu Camii'nden başlamalı. Şükür planladığımız gibi sabah namazına yetiştik. (Otogardan merkeze gece de otobüs seferleri bulunmaktadır.)

Bursa'da gün Ulu Cami'de başlar. Sonra besmele ile çarşı açılır. Çarşı yerine aslında şehrin merkezini oluşturan külliyeden hayat başlar demeliyim. Külliyenin kapısı sabah namazı ile açılır ve camiden yeni günün besmelesi çekilmiş olur. Müslümanların kurduğu tüm şehirlerde olduğu gibi hayat külliyeden başlar!

Çarşılar ve özellikle şehir merkezleri kamu/vakıf malı olarak topluma kazandırılmalı

Ulu Cami'nin bulunduğu mevki iç içe geçmiş iki külliye ve sonradan eklenmiş diğer yapılardan oluşur. Bursa'nın ilk külliyesi Orhan Gazi tarafından yapılmış ve Bursa'nın hem merkezini oluşturmuş hem de bir araştırmacının dediği gibi "Kale içi küçük Bursa'yı şehir haline getirmiştir."

Benim en çok hoşuma giden iki külliyenin sarmaş dolaş halidir. Orhan Gazi Külliyesi'nin mütevazı Emir Han'ı, Ulu Cami'nin komşusu iken; Beyazıt Külliyesi'nin bir parçası olan merkezine mescid yerleştirilmiş Koza Han'ı, Orhan Gazi Camii'nin dostudur.

Emir Han, Koza Han ve diğer birbirinden güzel hanlar, bize günümüz rant merkezi çarşı mimarisini gözden geçirmemiz gerektiğini öğütlüyor. 21.yy çarşı mimarisi için yeterli örneğimiz var. Bir de yeri gelmişken irfan ehli mimar Turgut Cansever'in altını çizdiği gibi çarşılar ve özellikle şehir merkezleri bireylere rant aktarma merkezi olmak yerine eskiden olduğu gibi kamu/vakıf malı olarak topluma kazandırılmalı.

Kadim kökler iyi tanınırsa her vesile hatırlattığımız Külliye/İmaret/Vakıf sistemi hem bizim hem yeryüzünün kurtuluşuna vesile olabilir.

Sokaklarında kaybolmadığın şehri tanıyorum deme

Bursa merkezden mi ibaret, hayır. Mahalle mahalle iğne oyası gibi narin işlenmiş. Bursa'nın tarihi Uludağ eteklerinde gizli. Mesela Umur Bey, Molla Arap, Emir Sultan, Yeşil, Namazgah,Tophane, Pınarbaşı, Muradiye, Üftade Tekkesi... Ne külliyeler saymakla biter ne de manevi sultanlar. İsmail Hakkı Bursevi, Uludağ eteğinin en ucundadır. Mustafa Kara hocamızın çalışmaları Bursa'nın manevi değerlerini tanımamıza yardımcı olacaktır.

Umur Bey Külliyesi'ni ilk defa ziyaret nasip oldu. 89'dan beri şehir ile tanışıklığımız var, dediğimde durumun vehameti ortaya çıkar. Biz ister istemez şehirlerde hep bildiğimiz ve popüler yolları tercih ediyoruz. Çok kullanılan seyyahlık düsturu: Sokaklarında kaybolmadığın şehri tanıyorum deme!

Umur Bey'in hayatını okuduğumda, dile önem veren, kültürel hayatı destekleyen değerli bir yönetici olduğunu öğreniyorum. Yitik mallarımızdan biri, iyiliğe liderlik yapan ve adamdan anlayan adil yönetici!

Kalbi Kabe kadar pak Musa Hoca

Bursa demek biraz da kestane şekeri, iskender kebabı demektir. Bursa'nın mutfağı da zengindir. Mesela cantık (yuvarlak ve içi kuşbaşı etli pide) diye bir pideyi ilk burada yemiştim.

Lise talebeliğim Bursa'da geçti, sonra hep bir şekilde şehirden geçtik! Her ziyaretimizde yeni yerler keşfettik ve keşfetmeye devam ediyoruz.

Bursa sırlı şehirlerden; hemen kendini keşfetmemize izin vermiyor. Bu yazıyı keşif süreci üzerine bir kaç kelam ederek böyle bir yola çıkacaklara vesile olmak ümidiyle yazıyorum.

Son Bursa ziyaretimizde Eskici Mehmed Dede (Hüdayi Hazretleri'nin irşadına vesile olan muhterem) bizi Kabe'ye götürmedi; fakat kalbi Kabe kadar pak Musa Hoca ile tanıştırdı. İyileri eksik etme ya Rabbi, bizi de onlar arasına kat. Amin.

Ne güzeller var kendi halinde, fark edilmeden hayata renk katan.

Büyükler nasıl aziz oldu ve sevildi?

Eskiden Bursa'dan İstanbul'a giderdik. Artık İstanbul'dan Bursa'ya gidiyoruz. İki şehir başkentliğini hep korumuş. Son yolculuğum özellikle Akbıyık Sultan'ı ziyaret içindi. Daha önce Göynük'te sırlı Akşemseddin Sultan'ı ziyaret etmiştim.

Onlar bu dünyanın malını ve şöhretini terk etmesini bildiği için büyük! İstanbul'un iki manevi komutanı Akşemseddin Göynük'te, Akbıyık Sultan Bursa'da.

Onlar İstanbul'u manen alıp sonra dünya ehline bırakmışlar.

Bir de Hızır Dede var, Üftade Hazretleri'nin hocası, bir yol kenarında sessizce sırlanmış yatıyor.

Üftade Hazretleri'nin büyüklüğünü tefekkür için Kadı Mahmud'un Aziz Mahmud Hüdayi adını almasına vesile olması yeterlidir. İlmin ve irfanın nişanı yetişmiş talebedir. Ustalığın nişanı da böyle değil mi? Hemen ustan kim derler!

Türbe ziyaretleri istismara açık bir konu. Yolun doğrusu, büyükler nasıl aziz oldu ve sevildi, bunu düşünmek. Biz büyüklerin huzurunda bunları düşünürüz. O makama nasıl ulaşmış; adımlarını, eserlerini, talebelerini tefekkür ederiz. Rabbimiz onlar gibi yol almayı nasip eylesin. Amin.

Sır Hoca'nın muhabbet aşkıyla yazıyoruz bu satırları. Yani o güzeller hâlâ aramızda yaşıyor. Bir sonraki yolculuğumuz diğer baş şehir Konya olacak inşaallah! Konya ile ilgili bir yazımız da arşivde mevcut. Rabbimiz tanışmayı nasip eylesin. Amin.

Bursa'nın hayatımdaki anlamı büyüktür.

Kendimi dağıtacağım bir anda ilk namaz aşkı bu şehirde verildi. Ve daha önceleri namaz kılmadığım zamanlarda bile Ulu Cami'de havuz başında dinlenirdim, on beş yaşındaki yürek eriten gurbet yangını o havuz başında sönerdi. Sonradan idrak ettim Somuncu Baba'nın tasarrufunu ve Üftade Hazretleri'nin yakınlığını.

Doğrusunu Rabbimiz bilir; fakat bana ilham olan, lise talebeliğim sırasında şehrin iki manevi sahibi, Somuncu Baba ve Üftade Hazretleri'nin himayesi benim için hayra vesile olmuş. Her hayır Rabbimizin izniyle, yoksa tutunacak ve tutan dalımız olmasaydı savrulurduk.

Bu anlamda lise gençliğine sahip çıkmak çok önemli. Rabbimiz yol açanların yolunu açık eylesin. Amin.

Gençlere ne kadar yol açıyoruz?

Üzüntüyle hatırladığım ve hayra vesile olmasını ümit ettiğim bir değerlendirmeyle yazımı tamamlamak istiyorum.

Lise talebelisi olarak bulunduğum Bursa'da üç yıl kültürel, tarihi değerleriyle tanışmamış olmam lise eğitiminin çevresinden kopukluğuna delildir.

‪‎İstanbul‬'da arada liseli gençlere soruyorum: Hafta sonları ne yapıyorsunuz? İstanbul'un nerelerini gezdiniz? En çok "Kadıköy" cevabı alıyorum.

‪‎Kadıköy‬ İstanbul'un neyini temsil eder? Tarihi ve kültürel olarak neyi var?

Anadolu yakasındaki liseli genç ‪önce Üsküdar‬ ile tanışmalı. Proje olarak tüm ‪‎lise‬ talabeleri için bulundukları ilin tarihi değerleri tanıtılmalı.

Daha önce Fatih Külliyesi buluşmalarını yazmıştım. Dostlar ile İstanbul'da her pazar farklı bir külliyede veya bir manevi büyüğümüzün yanında buluşmaya gayret ediyoruz. Bu muhabbet halkası herkese açık. İnşaallah fırsat bulduğumda İstanbul ziyaret rotalarımızı da yazacağım.

Değerlerimizi tanımadan, tanıtmadan değerlerimize saygı bekleyemeyiz. “Gençler dijital aygıtlardan baş kaldırmıyor” yargılaması yerine biz onlara ne kadar yol açıyoruz, bunu düşünmeliyiz.

Yargı oku yaralar, hikmetsiz yaşanmamış ok boşa gider, vesile ve hikmet oku Rabbin izniyle hedefe ulaşır.

Oklarımız hedefini bulsun ve hayra vesile olsun.

Haberin fotogalerisi için tıklayınız: //www.dunyabizim.com/?aType=fotohaber&FotoID=9092 

Bursa gezi rotamız: //kainatamektup.com/index.php/2009/01/bursada-nereler-gezilir-nasil-gezilir-ne-yenilir-ne-icilir/Cihad Meriç yazdı

Yayın Tarihi: 10 Mart 2015 Salı 13:56 Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 15:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
cihad meriç
cihad meriç - 6 yıl Önce

12.sınıf öğrencileri artık misafir.Bir ders yaptıktan sonra 2.saati bahçede muhabbet ederek bu yazım ile değerlendirdik.Medreselerin havuzlu bahçelerinin ne işe yaradığını,bahçede ders yaptığımda daha iyi anladım.‪#‎Eğitim‬ dört duvara sığmaz.

banner26